کلاهبرداران متاورس | هشدار به ایرانیان و جلوگیری از کلاهبرداری متاورس

5

کلاهبرداران متاورس هشدار پلیس فتا درباره کلاهبرداران «متاورسی» 

به منظور فاش کردن روش های کلاهبرداران متاورسی در زیر این تاپیک روش های کلاهبرداران را به اشتراک خواهیم گذاشت . « انجمن متاورس ایران »

9de3197830f47265ef81149f344605fbd9b92f0f 3 - کلاهبرداران متاورس | هشدار به ایرانیان و جلوگیری از کلاهبرداری متاورس

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا نسبت به کلاهبرداری از شهروندان با کلید واژه «متاورس» هشدار داد.

سرهنگ علی‌محمد رجبی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه دنیای متاورس فناوری جدیدی است که در مدت زمان کم پیشرفت زیادی داشته است، گفت: متاسفانه مجرمان سایبری و افراد سودجو نیز از این فضا سوءاستفاده کرده و روش‌های متعددی برای کلاهبرداری در این حوزه به وجود آمده که لازم است کاربران نسبت به آن هوشیار باشند.  

وی ادامه داد: متاورس مفهوم عجیبی با کاربردهای فراوان است که در سایه نبود قانون و کمبود آگاهی کاربران در این زمینه، به بستری برای کلاهبرداری از برخی کاربران و به خصوص کاربران ناآگاه تبدیل شده است. در این میان متاسفانه افراد سودجو و فرصت طلب یا طرح وعده‌هایی مانند پولدار شدن سریع و … از طریق سرمایه‌گذاری در متاورس اقدام به دریافت مبالغی از کاربران و به خصوص کاربران دارای آگاهی کمتر از این فضا کرده و از آنان کلاهبرداری می‌کنند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا با بیان اینکه یکی از روش‌های رایج کلاهبرداران متاورسی، تبلیغات خرید و فروش املاک و مستغلات مجازی در متاورس است، تصریح کرد: کلاهبرداران با استفاده از کلمه متاورس و طرح‌های سرمایه‌گذاری با وعده‌های بازدهی بالا کاربران را به دام انداخته و سرمایه‌های آن‌ها را به سرقت می‌برند.

رجبی ادامه داد: همچنین برخی از افراد در پلتفرم‌های متاورس درگیر جمع‌آوری غیرقانونی سرمایه و کلاهبرداری در حوزه املاک مجازی هستند که این موضوع نیز اقدامی مجرمانه محسوب می‌شود و ممکن است افراد ناخواسته در دام چنین افرادی بیفتند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا با اشاره روش دیگر سوءاستفاده از کاربران فضای مجازی با کلیدواژه متاورس، گفت: برنامه‌های مربوط به متاورس داده‌های زیاده را از کاربران خود جمع آوری می‌کند که ممکن است لو رفتن این داده‌ها خطرات امنیتی و حریم خصوصی را برای این کاربران ایجاد کند.

به گفته وی در متاورس نیز از حملات فیشینگ برای خالی کردن ارزها و ان‌اف‌تی ها از داخل حساب استفاده می‌شود. گاهی نیز ممکن است مجرمان سایبری از طریق ارسال ایمیل‌های ساختگی تحت عنوان تیم پشتیبان پروژه و …  کاربران را هدف قرار داده و از آنان سوءاستفاده کنند.

دوستان گرامی و همراهان انجمن متاورس ایران لطفا پیام هایی که توسط کلاهبرداران و اشخاصی که بدون هیچ پشتوانه ای پیشنهاد هایی برای خروج ارز از کشور را اعلام کنید اطلاع دهید .

پیام های ارسالی در گروه های تلگرام ، واتس آپ و همچنین ارسال پیام های تبلیغاتی میباشد که میتوانید به صورت اسکرین شات ارسال نمایید .

حسین قدیری سوال پاسخ داده شده دسامبر 10, 2023

سلام عرض میکنم خدمت اعضای محترم انجمن متاورس.
با تحقیقاتی که از پروژه Kish vr داشتم سرمایه گذار این پروژه یک فرد قطری می باشد که هیچ اطلاعاتی از این شخص در دسترس نیست و فقط یک آواتار از این شخص وجود دارد.
همچنین یک لوکیشن فیک هم در تهران به نام خود ثبت کرده‌اند که در آن مکان هیچ دفتری برای این مجموعه وجود ندارد.
از نظر بنده این یک پروژه کلاهبرداری می باشد که فقط و فقط قصد خالی کردن جیب مردم و خروج ارز از کشور را دارند.

گذاشتن نظر
4

دوستان و همراهان گرامی  طی پیگیری های بعمل آمده توسط بنده دنیای الکترونیک و دیجیتال به سمت متاورس درحال حرکت است و سرعت رشد پروژه های متاورسی بسیار بالا میباشد و درنظر داشته باشید کلاهبرداران با روش های مختلف اقدام به کلاهبرداری خواهند کرد .

به همین منظور بنده اطلاعاتی که در اختیار دارم را به انتشار خواهم گذاشت .

  1. خرید هرگونه زمین در دنیای متاورس دروضعیت تحریم ایران بدون پشتوانه میباشد و در صورتی که بخشی از مدارک “ ویزا ، حساب بانکی پی پال ، سکونت در یک ملک خارج از ایران ، فیش آب یا برق ملک ، گواهینامه بین المللی ، نداشته باشید نمیتوانید احراز هویت خود را کامل و ارز وارد کشور کنید .
  2. سرمایه گذاری بر روی محصولات متاورسی اعم از. انواع آن اف تی ، ارزهای داخلی نیز تنها سرمایه شما را در همان بستر ها محفوظ خواهد کرد و استخراج آن دارای شرایط خاصی میباشد که با تحریم ایران تقریبا غیر ممکن و یا با ضرر امکان پذیر است .
  3. با داشتن شرایط احراز هویت شما میبایست مالیات زیادی برای برداشت سرمایه خود پرداخت نمایید .
  4. شرکت های خارجی با استفاده از ایرانیان و رباط های مترجم صوتی و تصویری شما را مجاب به خرید محصولات متاورسی اعم از زمین و آن اف تی مینمایند و ارز شما را خارج و وعده های غیر واقعی به شما می‌دهند .
  5. پیشنهاد تاسیس فروشگاه در متاورس های خارجی برای فروش آن اف تی یکی از کلاهبرداری هایی است که شما سرمایه ای اول برای ساخت فروشگاه خواهید کرد و سپس سرمایه ای برای خرید کالا هی آن اف تی که در آخر مشتری برای محصولات نخواهید داشت چرا که محصولات آن اف تی از سیستم مرکزی به شما فروخته خواهد شد و گردش مالی تنها برای شرکت های متاورسی میباشد .
  6. وعده سرمایه گذاری قبل از راه اندازی متاورس و وعده فروش زمین قبل از راه اندازی متاورس یکی از مهم ترین مواردی است که به آن می‌توان اشاره کرد .
  7. وعده راه اندازی فروشگاه سه بعدی بدون داشتن نمونه کار یکی از مهم ترین بخش های کلاهبرداری است که شما برای داشتن یک فروشگاه سه بعدی سرمایه زیادی را خرج خواهید کرد ولی فروشگاه چیزی نیست که خروجی درآمدی به شما بدهد .
حسین قدیری پاسخ انتخاب شده به عنوان بهترین جولای 31, 2022
گذاشتن نظر
10

با سلام

بنده چند وقت پیش شاهد کلاه برداری این افراد در زمینه متاورس شده بودم که استفاده از این عناوین میخواستند مردم را ترغیب به سرمایه گذاری کنند و در نتیجه باعث از دست رفتن سرمایه هموطن های عزیزم میشود. در همه بازه های زمانی ما شاهد چنین رفتاری از اینگونه  افراد سودجو هستیم که میخواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند و هیچ فکری به حال هموطن های خود نمیکنند که با چه زحمت و تلاشی سرمایه برای آینده خود جمع آوری میکنندو چه آسیبی بعد از دست دادن سرمایه خود میخورند. متاورس با توجه به تحریم هایی که وجود دارد باعث خروج ارز از کشور میشود که این روند برای درگردش در آمدن چرخه اقتصادی کشورمان ایران خیلی ناخوشایند میباشد. متاورس زمانی برای کشور مفید و کاربردی است که باعث خارج شدن ارز از کشور نشود و هم چنین کمک به اشتغال زایی و پابرجا نگه داشتن فرهنگ و تمدن ایران داشته باشد و به روند پرورش علم و دانش در کشورمان ایران بهبود و سرعت ببخشد.

در ابتدای صحبتم بنده اشاره کردم که شاهد کلاه برداری این افراد در رابطه با متاورس بوده ام , به بنده در قالب پروژه متاورس کیش پیام های تبلیغاتی برای وسوسه و ترغیب بنده برای خرید زمین در دنیای متاورس جعلی میکردند.  برای آشنایی شما عزیزان و مطلع شدن در این رابطه صحبت هایشان را به اشتراک میگذارم.

6d26c38f958ced3ed591d025d58931fe8ac325e0 796 - کلاهبرداران متاورس | هشدار به ایرانیان و جلوگیری از کلاهبرداری متاورس029c070ad9aa1f4d7ecdf5b9ff83c28f99f641b9 796 - کلاهبرداران متاورس | هشدار به ایرانیان و جلوگیری از کلاهبرداری متاورس

9435e9d03501d4ef97b33f1fd3a402bf36c65eae 796 - کلاهبرداران متاورس | هشدار به ایرانیان و جلوگیری از کلاهبرداری متاورس

مصطفی قدیری ارسال نظر جدید سپتامبر 29, 2022

سپاس از اطلاع رسانی شما .
متاورس کیش آیا دفتری در ایران دارد و یا به درگاه های ایرانی متصل است ؟

پرهام اظهار نظر کرد

ممنون از اطلاع رسانی شماا
واقعا نباید به هر سایتی اعتماد کرد

با سلام با تشکر از اطلاع رسانی شما . مناسفانه این جور گروه ها و شرکت ها که تعدادشون هم کم نیست هدفشون فقط فریب مردم هست و به فکر سرقت از مردم هستند.

m6hdixx اظهار نظر کرد

بله واقعا این پروژه نه قابل پیگیری بود نه این زمین ها معلوم بود که در کجا وجود دارند واین پروژه کیش وی ار ارز کشور مارا خارج میکرد /این کشور مبدا این پروژه کاملا نامعلوم بود فقط میخواستن از ما مردم ایران زمین دزدی بکند

ZizeX اظهار نظر کرد

سپاس از این که مارا آگاه کردید که این پروژه کاملا فریب دهنده بوده است

hossein49 اظهار نظر کرد

بسیار مفید و عالی بود به امید روزی که کشورمان افراد متخلف کار نداشته باشد

با سلام خدمت اعضای انجمن
طی پیگیری های به عمل آمده، پروژه Kish vr هیچ دفتر واقعی ندارد و فقط یک لوکیشن فیک در تهران برای خود ثبت کرده است.
لطفا مراقب کلاهبرداری افراد سودجو باشید.

وقت بخیر

با تشکر از همه شما عزیزان بابت ثبت نظرهای گران قدرتان , امیدوارم در تمامی مراحل زندگی خود موفق باشید. شما عزیزان با بالا بردن سطح دانش و آگاه سازی خود در همه زمینه ها میتوانید خیلی هوشمندانه گام به سوی موفقیت بردارید که هیچ وقت در دام اینگونه افراد نیوفتید .

موفق و پیروز باشید.

سپاس از اطلاع رسانی
دزدان و کلاه برداران را لیست کنید چرا که این بیگانه ها به دنبال جیب ایرانیان هستند

گذاشتن نظر
4
متاورس آينده ایران (anonymous) 1 نظر

با عرض سلام و خسته نباشید

بنده با نظر ایشان موافق هستم به علت جدید بودن زمین های متاورسی برخی شروع به سو استفاده می کنند انشالله با گذارش به مراکز ذیصلاح، آن ها پیگیری بفرمایند وجلوگیری از ایجاد مشکل برای مردم  عزیز  شود با تشکر فراوان  🇮🇷 سربلند باد ایران

مرضیه ثاقب علیزاده ارسال نظر جدید جولای 31, 2022

باسلام
فرمایش شما درست میباشد, موفق باشید

گذاشتن نظر
3

به نظر من هر صنعت جدیدی با امنیت به سرانجام خودش می رسد یعنی بدون امنیت هیچ چیزی شکل نخواهد گرفت. متاورس هم باید امنیت قابل قبولی داشته باشد تا بتواند موفق شود.

Saeedeza@gmail.com سوال پاسخ داده شده آگوست 6, 2022
گذاشتن نظر
3

متاورس ملی اونم بدون مارکت ایرانی و بدون پشتیبانی از ارز ملی چطور میتونه متاورس داخلی باشه ؟ کسی که در حد همین پرسش من آگاهی نداشته باشه بهتره دست به سیستمش نزنه و از تجارت سنتی لذت ببره

متاورس صرفا چهارتا اواتار و 3d مدل نیست که تبادل بشه یا با عینک ها شروع کنن به تبادل اطلاعات و … تا الان تمام متاورس هایی که معرفی شدن همشون جنبه سرگرمی داشتن و خیلی راه مونده تا پختگی برای متاورس حاصل بشه ، نه تنها متاورس خارجی و حتی متاورس های داخلی تا 10 سال اینده در حد سرگرمی هستن و نهایتا یک بازی p2e

ناشناس ارسال نظر جدید آگوست 11, 2022

سلام
از نظر شما خصوصیات یک متاورس که جز سرگرمی بتواند خدماتی حرفه ای داشته باشد چیست ؟
تجربیات خود را به اشتراک بگذارید با تشکر

عباس اظهار نظر کرد

هر فناوری جدید فرصت ها و چالشهای فراوانی همراه خود دارد. کلاهبرداری نیز یکی از این چالشهاست

گذاشتن نظر
3

وقت بخیر

با تشکر از همه شما عزیزان بابت ثبت نظرهای گران قدرتان , امیدوارم در تمامی مراحل زندگی خود موفق باشید. شما عزیزان با بالا بردن سطح دانش و آگاه سازی خود در همه زمینه ها میتوانید خیلی هوشمندانه گام به سوی موفقیت بردارید که هیچ وقت در دام اینگونه افراد نیوفتید .

موفق و پیروز باشید.

مرضیه ثاقب علیزاده سوال پاسخ داده شده جولای 31, 2022
گذاشتن نظر
1

سلام وقت بخیرمنظورتون کدوم پروژه متاورس؟ماکلی پروژه متاورسی داریم …..کلاهبرداری توی هرکاری هست

من خودم توی شهراولتراورس فضا خریدم وخیلی هم راضیم ودرآمد زیادی هم داشتم ودرکل همه افراد در راس هم ملاقات کردم

حسین قدیری ارسال نظر جدید فوریه 25, 2024

سلام درمورد این فضا بیشتر توضیح دهید ! هدف کسب درآمد ارزشی از پلتفرم های خارجی میباشد و اگر بتوانید راهنمایی های خود را از شروع فعالیت تا برداشت درآمد و وارد کردن درآمد به کیف پول های ایرانی مشخص کنید ، از شما سپاسگذاریم .
این پست میتواند به متاورس های مختلف اشاره کند هر متاورسی که با برنامه ریزی کلاهبرداری راه اندازی و توسعه یافته باشد برای مثال https://www.megamalls.biz/ که یک متاورس مشکوک است

گذاشتن نظر
1

029c070ad9aa1f4d7ecdf5b9ff83c28f99f641b9 796 - کلاهبرداران متاورس | هشدار به ایرانیان و جلوگیری از کلاهبرداری متاورس

سلام

اصلا چه دلیلی داره که یک شرکت و یا به قول خودشون سامانه متاورسی یک مطلب خوصوصی و غیر قابل انتشار برای متقاضی بفرستن

به نظر من حرکت این شرکت ناشایست بوده و غیر قابل اطمینان است

باز هم ممنون که شما اطلاع رسانی کردید تا ارز ملی از کشور خارج نشه

amirmadani سوال پاسخ داده شده آگوست 16, 2022
گذاشتن نظر
0

سلام به همه عزیزان 

درخصوص پروژه

http://www.megamalls.biz/

تحقیقات لازم صورت بگیره بنده بررسی کردم مشکوک هست .

لطفا با نظرات خود که به صورت تخصصی هست مارو آگاه کنید .

522a411a381bc4995771440d21e1f6ed8b326c06 3 - کلاهبرداران متاورس | هشدار به ایرانیان و جلوگیری از کلاهبرداری متاورس

حسین قدیری سوال پاسخ داده شده دسامبر 10, 2023
گذاشتن نظر
0

آشنایی با انواع تخلفاتی صنفی مشاور املاک  که تمام موارد زیر به صورت  بررسی های تخصصی و کاربردی و عملی  در حوزه میباشد.

مهندس مهدی ظفریاری میگوید:

دوستان عزیز تمام مطالب زیر حاصل  پایش و بررسی و همفکری با بیشتر از 3000هزار بازدید ازدفاتر املاک در طی چندین سال در مشهد مقدس میباشد ، که به جرئت می توان  مشاورین املاک این شهر را به عنوان بهترین مشاورین املاک  در کشور می نام برد .

معمولا مسئول نظارت بر مشاورین املاک بر عهده اتحادیه املاک هر شهر مربوطه است و بعدا سایر مراجعه رسیدگی .

ولی تخلفاتی که قابل رسیدگی در اتحادیه املاک کدام موارد است.( البته باید مدارک وعدله و مستندات کاملی داشته باشید)

طرح شکایت از مشاورین املاک  و انوع تخلفات مربوطه :

1- گران فروشی ( گرفته کمیسیون بیشتر از نرخنامه  همان شهر تخلف است )( نکته : البته باید اشاره کرد که نرخنامه مذکور معمولا قدیمی است ومعمولا همکاران نرخنامه عرف جامعه  که معمولا برای فروش نیم درصد تا 1 درصد است و برای اجاره از 7 روز تا 15 روز را دریافت میکنند تا بتوانند جوابگوی هزینه زندگی  باشند،  که  معمولا از نظر شخصی بنده این دریافتی  باتوافق و رضایت قابل قبول است )*** اخطار ماده28 صنفی

2- عدم تحریر قرار داد پرینتی با کدرهگیری و ثبت در سامانه ( عدم تحریر قولنامه و اجاره نامه با کدرهگیری و هولوگرم + تنظیم قولنامه دست نویس تخلف صفنی  محسوب میشود )( نکته:البته گاهی به علت مشکلاتی  اینترنتی و سیستمی و حتی عدم توانای متصدی و  یا درخواست خود طرفین معامله قرارداد دست نویسی با عنوان پیش قرار داد تنظیم میشود که درصورت درخواست هر کدام از طرفین  قرار داد جهت تحریر سیستمی،  مشاور املاک موظف است قرار داد  مذکور را بدون کاستی درسیستم تنظیم وآن را به  امضاء و تایید طرفین قرارداد برساند ) *** اخطار ماده 28 صنفی

3-عدم احزارمدارک مالکیت ( عدم  احزار مدارک مالکیت  و طبق با ملک موجود  مثل  سند ، قولنامه، بنچاق و… مالک ملک و موجر  و سایر موارد مثل وکالت نامه ، کواهی انحثار وراثت و…. و عدم بایگانی کپی مدارک مالکیتی و به تایید رساندن مدارک)*** اخطار ماده28 صنفی

4-عدم احزار هویت طرفین قرار داد و( عدم احزار مدارک شناسایی طرفین قرار داد اعم از کارت ملی و شناسنامه و کارت اتباع و پاسپورت  و.. و عدم بایگانی کپی مدارک و به تایید رساند مدارک)*** اخطارماده 28 صنفی

5- عدم تحویل نخسه هر طرف قرار داد و مدارک هویتی و شناسایی افراد وچک  ومدارک مالکیتی و.. ( مشاور املاک موظف است بعد از انجام قرار داد  یک نخسه از قولنامه و اجارنامه به طرفین قرار داد مالک و فروشنده و خریدار ، موجر و مستاجر تحویل دهد ورسید تحویل نیز دریافت کند )*** اخطار ماده28

6-عدم برگشت مبلغ  بیعانه با هرعنوانی ( در مثال مقدار پولی که طی رسید بنگاه در ابتدا و قبل از تنظیم قرار داد پرداخته میشود تا ملک براشون نگهداری کند و به مشتری دیگر نشان ندهد در اصطلاح بیانه اولیه  است که اصل این کار تخلف است مخصوص امروزه که بسیاری از کلاهبرداری درفضای مجازی و حتی حضوری از این طریق است )***اخطار ماده28 صنفی

7-عدم رعایت دستور العمل های ابلاغی( مثل شیوه نامه و دستورات ابلاغی و…) اخطار ماده 28 صنفی

8-. دفتر املاک  فاقد پروانه کسب معتبر یعنی هیچ مجوز قانونی  ندارد  ( بسیاری از  مشکلات و کلاهبرداری مردم در چنین دفاتری اتفاق انجام میشود  چون هیچ مشخصه مورد اطمینانی ندارد، نام املاک و شماره تلفن و حتی عضویت و اسم افراد می توان جعلی  و غیر واقعی باشد در نهایت در زمان بروز مشکل پیگیری سخت و حتی غیر ممکن است )***اخطار ماده 27 صنفی

9- دفتر املاک داری جواز کسب است ولی تغییر مکان دارد از آدرسی جواز کسب برای آن صادر شده است  ***اخطارماده 28

10-دفتر املاک  و جواز کسب که  اعتبارش تمام شده و تغییر مکان ( در بیشتر دفاتر املاک بدون مجوز از کپی جواز های ابطال شده  جهت فریب مشتریان و ظاهر قانونی نشان دان دفتر استفاده میکنند که فقط با استعلام جواز کسب می توان متوجه موضوع شده ) ***اخطار ماده 27

11-دفتر املاک که جواز کسب اعتبار ندارد و منقضی شده است ودر  هان مکان قبلی نیز خودشان فعالیت دارند ***اخطار ماده28

12- دفتر املاک  و عدم نصب برچسب شناساییQR   جواز کسب( با اسکن این بارکد می توان به راحتی وضعیت اعتبار مجوز دفتر املاک را مشاهد کرد )اخطار ماده 28

13- دفتر املاک وعدم نصب  برگه اطلاعیه  مثل مصوبه 20 درصد تظیم بازار اجاره املاک مسکونی  اخطار ماده 28 صنفی

14- دفتر املاک و عدم نصب اصل جواز کسب در مغازه در دید عموم ( حتی نصب کپی جواز کسب به هر بهانه ای تخلف است، مثلا برای عدم ضمانت اشنایان و یا  مغازم امنیت ندارد و…) اخطار ماده 28 صنفی

دفتر املاک وعدم نصب نرخنامه در معرض دید عموم ( استفاده از نرخنامه قدیمی و دستکاری شده و یا پنهان کرده جهت فریب مردم )اخطار ماده 28 صنفی

15- دفتر املاک وعدم حضور خود متصدی املاک که جواز کسب برای او صادر شده ( با اولا و بار دوم  و بار سوم) ( بحث فروش جواز کسب)اخطار ماده 28 صنفی

16- دفتر املاک و بحث بررسی قرار داد ها :عدم مطابقت امضاء متصدی املاک در متن قرار داد  ،تنظیم شده  با  نمونه امضاء  مشابه متصدی املاک  در تابلو نرخنامه متصدی ( یعنی خود متصدی قرار داد تایید نکرده است)اخطار ماده 28 صنفی

17-دفتر املاک و تحویل قرار تمام  و کامل شده ، بدون گرفتن امضاء و اثرانگشت طرفین معامله ( امروز دفاتر املاک وجود دارند که هیچ  تعهدی ودقتی در تنظیم قرار داد ندارند و حتی با سایتهای خاص و تلفنی و پیک موتوری و پست  قرار داد تنظیم میکنند و میفرستند تا حتی خود طرف امضاء کنند!! که معمولا چنین قرار داد های  باعث شروع بسیاری از کلاهبرداری و مشکلات میباشد وبحث قرار داد هاس صوری و غیر واقعی ) اخطار ماده 28صنفی

18-دفتراملاک حق تنظیم قرار دادای خلاف قوانین رو ندارد، مثلا نوشتن اینکه 3 طبقه مجاز و یا 3 طبقه غیر مجاز ساخته شود و یا فروش  حق هوایی ملک  و…  اخطار ماده 28 صنفی

19-دفتر املاک و تحویل قرار تکمیل شده به طرفین قرار داد،  بدون ثبت مهر و امضاء مشاور املاک  و( گرفتن اثر انگشت طرفین قرار داد و حتی شاهدان قرارداد  الزامی است تنها به امضاء اکتفا نشود مگر با گواهی رسمی امضاء)روی هر 3 نخسه قرارداد باید وجود داشته باشد  ( که قابلیت پیگیری ندارد  و در زمان بروز مشکل خود بزرگترین مشکل است  معمولا شیوه دفاتر املاک بدون مجوز جهت کلاهبرداری و سو استفاده مالی است)تخلف ماده28

20- دفتر املاک و عدم استفاده از مهر با عضویت  معتبر خود متصدی در دفتراملاک  ( استفاده از مهرهای بدون عضویت و یا با عضویت دیگران ویا جعلی و… جهت فرار و کتمان از مسئولیت حقوقی تنظیم  قرار داد معمولا برای قرارداد های مشکل دار و… )28

21- دفتر املاک و مباشران بدون کارت شناسایی اتحادیه مربوطه  حق بازید از ملک و مراجعه به منازل رو ندارند( مردم باید دقت کننده در ابتدای شروع  بازدید  از ملک و خانه از مشاواملاک  و حتی مباشر و مشاور و شاگرد و..قبل از ورود به منازل کارت شناسایی مخصوص اتحادیه املاک را درخواست کنند)اخطار ماده 28

22-دفتر املاک  و عدم رعایت شوئنات اسلام برای  کارکنان در پوشش و گفتار و عملکرد مردان و خانم   و برای خانم ها ممنوعیت بازدید از ملک با مشتری به صورت دو نفر ( مسائل اخلاقی دربازدید رعایت شود نکته: اعتبار املاک مهم ترین سرمایه اوست  ) اخطار ماده28

23- دفتر املاک تداخل صنفی املاک مجاز با سایر مشاغل و… ( تداخل با مصالح فروشی ،بیمه و…)اخطار ماده 28

24- تداخل صنفی سایر مشاغل مثل کافی نت ها و بقال نگهبانی، نمایشگاه خودرو سمساری و استفاده از عنوان املاک و یا انجام قرار داد های  معاملات املاک در چنین مشاغلی( امروز کافی نت ها و تبلیغات تنظیم قرار با کدرهگیری و یا حتی بحث خرید و فروش کدرهگیری و یا سو استفاده از کدرهگیری دفاتر املاک بدون اطلاع انهاو..) اخطار ماده27 صنفی و اخطارماده 28 صنفی

25- دفتراملاک و عدم تحویل فاکتور رسید وجه  و مبالغ و یا رسید و فاکتور  کمیسیون به طرفین قرار داد و یا استفاده از کارتخوان های با عنوان های شغلی دیگر در دفاتر املاک جهت دریافت مبالغ کمیسیون و… و یا استفاده از شماره کارت و روش های دیگر اخطار ماده28

26-  دفتر املاک و گرفتن ثمن و مبلغ قرض الحسنه معامله در حساب شخص مشاور املاک تخلف است، باید مبادله مبالغ بین طرفین معامله باشد ( مشاور املاک جهت شفایت مالی  از انجام مبالعه مالی مشتریان خود داری کنند)اخطار ماده 28

27-دفتر املاک و تبیلغات  وسیع  دفاتر املاک در فضای مجازی اینترنت و اس ام اس انبوه  و.. و یا به صورت فیزیکی  تراکت  و نصب بنر و… با قیمت های زیر نرخنامه اتحادیه املاک  شهر مربوطه ( حتی گاهی با عنوان تنظیم قرار داد اجاره و فروش با قیمت رایگان !!!)تخلف صنفی است. اخطار ماده 28

28- دفاتر املاک حق تنظیم قرار داد خرید و فروش  ملک مغازه زمین کشاورزی و… را با مهاجران واتباع خارجی سایر کشورها ندارند و حتی به نحوه که سلطه اقتصادی داشته باشند رو ندارند و حتی برای املاک که سند دارد و یا  مدارکش ردیف قولنامه میباشد تخلف صنفی است( امروز مشاور املاک به علت منافع شخصی  با انجام خرید و فروش املاک  با اتباع خارجی باعث افزایش قیمت املاک  و بسیاری از مشکلات شده اند ) اخطار ماده 28 صنفی

29-دفتر املاک و استفاده از سایر واحدهای پولی به غیر از ریال و تومان و بحث معاوضه ملک سایر روشهای مبادله مالی پول شوی محسوب میشود و تخلف است، استفاده از دلار و یورو و.. یا سکه و طلا و یا جواهرت گران قیمت و یا اجناس عتیقه و یا ارزهای مجازی بیت پوین و… ( نکته:گاهی بعضی دفاتر املاک پول اجاره و قرض الحسنه رو به صورت نزول و ربا خودشان تبدیل میکنند  و در پایان قرار داد از مستاجر بی خبردریافت میکنند!!) اخطار ماده 28 صنفی

30-دفتر املاک و مشاور املاک حق ارائه اطلاعات شخصی ، مسائل خانوادگی و خصوصی معاملات مشتریان و حتی شماره تلفن و آدرس محل سکونت افراد مراجعه کنند، اعم از مشتری و صاحب خانه ندارد ، مگر به افراد درجه یک معامله و مراجع قضایی و اتحادیه املاک و بازرسان  دربحث شکایت و…  اخطارماده 28

31-دفتر املاک و عدم رعایت عنوان املاک( اسامی خارجی و ائمه ممنوع است و استفاده از تبلغات عجیب و خارج از عرف و استفاده از عنوان های مثل( کارگزاری املاک ، دپارتمان املاک،هلدینگ املاک ، املاکvip، گروه های ساختمان وفروش، دفاترپیش فروش برند و مجتمع ها، دفارت فروش و وام و..، مشارکت درساخت،  گروه مهندسی  و املاک ،  بنگاه   سرمایه  گذاری اقتصادی، مشارکت های سرمایه گذاری کلان اقتصادی، دفاتر  که از یک و کلمه تنها و یا یک علامت خاص اقتصادی استفاده میکنند) در نهایت همه  موارد فوق فقط دفتر املاک است و یک قرار داد تنظیم میکنند با یک اعتبار . اخطار ماده 28

32-دفتر املاک مجوز دار و همکاری با دفاتر غیر مجاز  و بدون جواز کسب به هر نحوه تنظیم قرار داد با عضویت خود برای چنین دفاتری  تخلف میباشد و یا ارائه یک کپی از جواز کسب با عنوان شعبه دوم و سوم  نیز تخلف میباشد. اخطار ماده 28  برای دفتر مجوز دار و  اخطار ماده 27 برای دفاتر و شعبه  ها بدون جواز

33-مشاوراملاک  درصورت اقاله قرارداد و فسخ قرار داد و یا عدم اجرا و یا موقوف مانده آن مشاور املاک موظف مراتب رو در صورت جلسه توضیح داده و به امضاء طرفین و.. برساند و نگهداری نمایید( متاسفانه بسیاری از همکاران  متن قرار داد فوق را یا خط خطی میکنند و یا محل امضاء و یا سریال قرار داد رو برش و امحا میکنند و یا درکل تمام متن قرار داد نابود میکنند، که  این کار اشتباه  بزرگی است، یاید قرار که اقاله شده نگهداری شود با همان امضاء و سریال و فقط صورت جلسه اقاله و یا فسخ و… آن پیوسته آن شود با امضاء طرفین ) .اخطار ماده 28

34- تراشیدن و پاک نمودن و مدرک سازی و سند سازی و دستکاری در متن قرار داد و اسناد به هر نحوه ی توسط مشاور املاک ممنوع است و ارائه  مهر قدیمی دفتر املاک  و دسته قولنامه قدیمی  و یا ارائه مدارک مالکیتی افراد قولنامه قدیمی جهت سوء استفاده دیگران ممنوع است.اخطار ماده 28

35- مشاور املاک در صورتی که در موضوع معامله و قرارداد ذینفع است و یا اقوام درجه اول و دوم ایشان در قرارداد ذینفع است ، موضوع را در متن قرار داد مکتب و به طرف مقابل نیز اطلاع رسانی کند( مثل همسر  و فرزند ، مادر و پدر و خواهر و برادر و… مخصوص در بحث  معملات خرید و فروش املاک و دست گردانی املاک ). اخطار ماده28

36-مشاور املاک باید متن قرارداد را به برای طرفین بخواند و به  اطلاع و تفهیم طرفین قرار داد برساند و برای افراد  که  زبانشان فرق میکند و یا ناشنوا و نابینان و سایر مشکلات و … نیز توسط افراد مورد معتمدایشان تفهیم کند .اخطار ماده 28

37-مشاور املاک موظف است یک نخسه اصلی قرارداد که  دراختیار خود را  نیز کامل تکمیل کند از 3 نخسه قرارداد با امضاء وگرفتن اثرانگشت  از طرفین و حتی شاهدین الزامی است و مهراملاک درهمان زمان تا در صورت بروز مشکل و درخواست هر طرف قرار داد و یا درخواست مراجع قضایی و اتحادیه از نخسه سوم قرار داد رونوشتی ارائه بدهد، برابر اصل   و تا 5 سال هم  قرار داد را نگهداری کند،  درصورت  که  جواز کسب خود را ابطال کرد، باید قراردادهای مذکوررا نزد ،یک مشاوراملاک دیگر در همان نزدیکی قرارداد و این موضوع را نیز در به اتحادیه  املاک نیز اعلام کند و در پرونده عضویت نیز ثبت کند.( متاسفانه همکاران هستند که نخسه اصلی خود را یا امضاء و مهر و… نمیکنند!!! و بایگانی درست و منظمی هم ندارند)اخطار ماده28

38-برای املاک و خانه های  که صاحبانش فوت کرده و…انحثاری وراثتی حتمی  گواهی انحثار وراثت  و گواهی مالیات بر ارث و حضور همگی وراث و یا وکیل با وکالت نامه رسمی و سایر مدارک که باید طبق قانون گرفته شود رعایت شود.اخطار ماده 28

39- مشاور املاک بعد از  اتمام  اعتبار جواز کسب و نرخنامه و یا با درخواست  ابطال آن باید اصل جواز کسب و نرخنامه خود را به اتحادیه ارائه بدهد و در پرنده نیز ثبت شود ( در صورت سو استفاده ازان در دفاتر دیگر باید پاسخگو باشد)

40-  وضعیت موجود دفتر املاک در بازرسی ها و بازدیها مردم  باید با عنوان و شماره عضویت مهر مطابق با شماره عضویت  و مشخصات جواز کسب  و حضور متصدی و مباشر باشد. اخطار ماده 28

41- دفتر املاک و قیمت های نامتعارف  ار عرفه منطقه رهن واجاره و فروش .اخطار ماده 28

42-دفاتر املاک و استفاده از کارشناسان فنی و حقوقی در قرارداد های خاص مثل مشارکت و پیش فروش و..

دفاتر املاک باید امکانات لازم برای ارائه خدمات رو داشته باشند ، محل مغازه داری فضای بسته و مورد تایید  اداره امکان باشد،  داری درب مقاوم  و دوربین و دزد گیر ،گاوصندوق، جهت بایگانی مدارک و اسناد ، داری کپسول اطفاء حریق و جعبه کمک اولیه ،دارای روشویی جهت شستن دست باشد ، داری امکانات سرمایشی و گرمایش دارای میز اداری و صندلی کافی حداقل 5 عدد و امکانات تنظیم قرار داد با کدرهگیری  و سیستمی و پرینتی را داشته باشد مثل کامپیوتر ویا لب تاب ، چابگر و فتوکپی و دسترسی به اینترنت  ،دارای کارتخوان با نام و شغل املاک و ثبت شده در سامانه مالیات  و در نهایت سایر امکانات  پذیرای سرد و گرم .اخطار ماده 28 صنفی

43- مشاور املاک  و کارکنان وابسته باید از مبالغه واغراق و ارایه اطلاعات نادرست و پنهان کردن  وضعیت موجود  حقایق مربوط به قرار داد از مالکیت واقعی و قیمت عرفه ، متراژ واقعی و امکانات و بدهی ومشکلات و… خوداری کند.ماده 28 صنفی

برای مثلا خانم صاحب خانه  60 متری که خودش نیز در آن ساکن میباشد، به دفتر املاک محله خود که بالای 15 سال سابقه دارد مراجعه میکند، جهت فروش ملک و تعیین قیمت آن  بعد از بازید ملک توسط مشاوراملاک ، قیمت مشاور املاک برای خانه 60 متری خانم صاحب  قیمت 355 میلیون را عنوان میکند و خانم مالک بدون تحقیق از سایر مشاورین و با اعتماد بی جا به نظرهمین دفتر املاک  قیمت را قبول میکند ، درنهایت مشاور املاک قیمت و مورد فروش رو دردفتر فروش یاداشت میکند ، بعد از چند روز خریدار واقعی آقای جهت خرید ملک به همین دفتر املاک مراجعه میکند، در نهایت مشاور املاک  مشتری برای بازدید ملک به همین منزل میبرد و بعد از بازد ید عنوان میکند فرد ساکن درمنزل مستاجر است (همین خانم صاحب ملک)! و قیمت ملک و خانه 60 متری هم 480 میلیون میباشد و مالک آن هم آقای فلانی هم دست مشاور املاک میباشد ، درنهایت ملک فوق را با قیمت 480 میلیون طی قولنامه  آقای خریدار واقعی  میفروشند و  مشاوراملاک به دروغ  و با پنهان کاری مالک ملک رو همین هم دست خوش معرفی و قرار داد با همین فرد تنظیم میکند ومبالغ 480 میلیون میگیرید و درنهایت به مالک اصلی خانم مالک تماس میگیرد و اعلام مکند که آقای  فلانی هم دست مشاوراملاک مشتری و خریدار ملک شما است به دفتر املاک مراجعه کنید و بعد با همان قیمت 355 میلیون ملک با همین هم دستش معامله میکند ( اگر تخفیفی ازمالک اصلی خانم نگیرد ) در نهایت  با  شیوه ناجوانمردانه و این پنهان کاری واقعیت موجود که مالک چه فردی است و یا قیمت واقعی ملک چقدراست  ، درمیان 125 میلیون تومان  را بدون هیچ سرمایه این مشاوراملاک و هم دستش بدست می آورند و در نهایت مقصر این اتفاقات در ابتدا فرد خریداراست که بدون روئیت قولنامه مالکیت به همراه ردیف ان و یا سند مالکیت و استعلام و تحقیق از ملک و با عجله و بدون تنظیم قرار داد و قولنامه با کدرهگیری و سیستمی که تاریخ و ساعتش قابل دستکاری توستط مشاور املاک نیست ، دراین بین 125ملیون تومان زیان کرده است، و مالک اصلی اون خانم هم به علت عدم تحقیق و اعتمادی بیجا و عجله در معامله و عدم تنظیم قرار داد با کدرهگیری که ساعت وتاریخ آن قابل دستکاری نیست 125 میلیون زیان کرده است،( انتخاب مشاوراملاک مورداعتماد  و متخصص درابتدا معاملات بسیار مهم است)

خلاصه بیشترین وظیفه  اتحادیه املاک بررسی و شناسایی  واحد املاک از نظر داری مجوز و بدون مجوز است

در مورد بحث افزایش کاذب قیمت  متاسفانه تا جای که بنده اطلاع دارم مرجعه قیمت گذاری دقیق جهت نظارت قیمت وجود ندارد (ولی درصورت که شما ملکی روا با قیمت خارج از عرفه و ممیزی خریداری کرده ایده و می توانید از املاک و طرف مربوط شکایت کنید و با تنظیم در اصطلاح قیمت نامه ملک و یا ضریب بالا و ضریب پایین مبلغ اختلاف قیمت از مالک و مشاور املاک دریافت کنید (مثل فردی خانه رو که قیمت 100 م بوده به قیمت200 م به شما با همدستی املاک فروخته شما می توانید از اتحادیه و مراجع قانونی درخواست کارشناسی کنید و معمولا تمام کارشناسان جهت تعیین قیمت به املاک محله داری مجوز مراجع کرده و گزارش تهیه می کنند ومیانگین قیمت رو برای شما مشخص می کنند  وباتوجه به این که قیمت دو برابر ارزش واقعی ملک است ملک اضافه باید برگشت داده شود و درج درپرونده املاک نیز میشود.

در موارد خاص می توانید به مراجع بالاتر مثل اطلاعات تماس گرفته و گزارش کنید.

امیدوارم مطالب مفید باشد

قولنامه با کد رهگیری الزامی و تضمین امنیت معامله و سرمایه شماست

اگر کسی میگوید قولنامه با کد رهگیری الزامل نیست ایشان از قوانین صنفی مشاورین املاک آگاهی کافی ندارد و یا تا به حال از ایشان به خاطر ((عدم ثبت قرار داد سیستمی قولنامه با کد رهگیری ))در اتحادیه املاک شکایت نشده است.

املاک سعادت مشهد

آشنایی با الزام دریافت کد رهگیری در زمان عقد قرار داد (خرید ،فروش) و (اجارنامه)

همانطور که می دانید در گذشته معاملات و قراردادهای ملکی به صورت دست نویس و پیش بنگاه ها و مشاوران املاک انجام می شد اما به دلیل اینکه دولت بتواند از لحاظ سطح قیمت ها و میزان معاملات آمارهای دقیقی از بازار مسکن بدست بیاورد در سال 1387 بخشنامه ای صادر کرد. که از سال 87 به بعد قراردادهای دست نویس دیگر فاقد اعتبار شد و قانون مشاوران املاک را از تنظیم قراردادهای دست نویس منع کرد.

(( مشاورین املا ک مجاز که عضو اتحادیه املاک می باشند . باید کلیه قراردادها را در سایت ثبت معاملات واملاک کشور ثبت و بعد پرینت متن قرارداد راه به همراه کد رهگیری و هولوگرام مخصوص که به امضای طرفین قرار داد و دوشاهد رسید همراه با مهر و امضا متصدی مشاور املاک به طرفین ارائه دهد و گرنه تخلف صنفی شناخته میشوند معمولا مشتری می توانند به اتحادیه املاک شهر مربوط مراجعه کنند و شکایتی تنظیم کند در رابطه با موضوع عدم تحریر قرارداد سیستمی بعد اتحادیه املاک و کمیسیون بازرسی شکایت مشتری را سریعا پیگیری می کند در کوتاه ترین زمان ممکن ، در 2 حالت 1- اگر مشاور املاک داری مجوز باشد قرار داد را پرینتی تنظیم میکند و.. و رضایت مشتری حاصل و در صورت که املاک فاقد مجوز باشد اخطار ماده 27 در رابطه با پلمپ املاک غیر مجاز دریافت می کند.))

دریافت قولنامه با کد رهگیری چه مزیتی دارد؟

1-قابلیت استعلام قولنامه شما از تمام کشور ( با کد ملی و کد رهگیری)

2-تضمین امنیت معامله شما ( عدم امکان دستکاری در متن قرار داد و…)

3-تنظیم و ثبت کامل متن قرار داد با توجه به اجباری بودن پر کردن ایتم های

الف-مشخصات دقیق آدرس ملک مثل شهر، منطقه ثبتی ، بخش ثبتی ، پلاک اصلی ، پلاک فرعی ، کد پستی ملک ، ب-مشخصات دقیق طرفین قرار داد و… پ- درج قیمت و نحوه پرداخت توسط خریدار در چند مرحله و با تاریخ دقیق و درج شماره چک و…ت-درج تاریج ثبت قرار داد تاریخ تحویل و تاریخ تنظیم سند ملکث-اخذ 15 امضاء و اثر انگشت به جای 3 امضاء و اثر انگشت ،الزام حضور دو شاهد

4- بهترین وآسان ترین راه شناخت مشاورین املاک مجاز

از طریق سایت ثبت معاملات واملاک کشور به آدرس www.iranamlaak.ir منو استعلام 1-کد رهگیری و کد ملی

2- از طریق ارسال کدملی # کد رهگیری به سامانه 110203001

***مهم(( طبق قانون و بند5 نرخنامه رعایت موارد زیر جهت ثبت و تنظیم ، اعتبار قرار داد های  قولنامه و اجاره نامه با کد رهگیری الزامی است .))

1- حضور طرفین قرار داد در دفتر املاک ( فروشنده و خریدار ، موجر و مستاجر) جهت امضاء و اثر انگشت الزامی است.

2-  ارائه اصل مدارک هویتی طرفین (کارت ملی و شناسنامه) به همراه کپی الزامی است.

3- ارائه  اصل مدارک مالکیتی(سند و قولنامه خرید ملک ) کپی جهت بایگانی مدارک  الزامی است.

4_تایید کدپستی ملک (اداره پست منطقه) و بازدید از مالک ( مترکشی برای فروش ) الزامی است.

هزینه طبق نرخنامه میباشد

5- الزام حضور دو شاهد (هر طرف قرار داد یک نفر شاهد به همرا ه مدارک شناسایی)

6-در صورت درخواست مشاوراملاک برگه کارشناسی ملک فنی و حقوقی (مبالغ بالا)

7- پر کردن فرم پیش نویس قرار داد با کد رهگیری در زمان حضور در دفتر املاک

*حتما جهت دریافت کد رهگیری به املاک دارای مجوز و تخصص و دانش کافی در مورد تنظیم و ثبت قرار داد های مراجعه کنید ( مدت زمان تنظیم 1 ال 2 ساعت است)

و قبل از تایید نهایی حتما پیش نویس کامپیوتری قرار داد رو یک با کامل مطالعه کنید .

سعی کنید این نکات بنویسید ودر تمام معاملات یک بار این نکات را چک کنید.

مشاور املاک سعادت

مهندس مهدی ظفریاری 1401/7/27

09154924213

مرضیه ثاقب علیزاده تغییر وضعیت برای انتشار نوامبر 13, 2022
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .
  • فعال
  • بازدیدها11116 times
  • پاسخ ها10 پاسخ ها
ورود به متاورس | متاورس ایرانی
ورود به متاورس ایران یا همان متاورس ملی

علامت ذره بین Tutorials سمت راست به رنگ قرمز به شما کمک خواهد کرد .

جدید ترین سوالات پرسیده شده

منقضی شدن سم بتانال 1 پاسخ | 0 آرا
ایا ایدز گزفتم؟ 0 پاسخ ها | 0 آرا
انتخاب ورزش رزمی 0 پاسخ ها | 1 رای
وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نماد اعتماد الکترونیک اسناد و املاک کشور مرکز آموزش ویدیویی انجمن حم فروشگاه ملی تولید کنندگان مدیریت بر مدیران حم سامانه حیوانات رسانه ملی اخبار متا دانشگاه متاورس استخدام | دانش فروشگاه حم تبلیغات ملی بازار NFT متاورس رنگ نقشه ملی سه بعدی متا املاک و مستغلات