خرید و فروش زمین مجازی در متاورس حرام است ؟

-1

خرید و فروش زمین مجازی در متاورس حرام است ؟

ساعاتی پیش عضو مجلس خبرگان خرید و فروش زمین مجازی در متاورس را حرام اعلام کرده است و مستندات آن به شرح زیر است .

اخبار متاورس

عضو مجلس خبرگان اعتقاد دارد بنابر دستورات فقهی اسلام، معامله رمز ارزها و خرید زمین در متاورس جایز نیست.

 

«محسن اراکی» در ششمین نشست از سلسله نشست‌های علمی-پژوهشی دین و فضای مجازی به قوانین داد و ستد براساس اسلام اشاره کرد و گفت: «قرآن کریم مساوی نبودن داد و ستد را مذموم برشمرده و بر رعایت عدل در مبادلات اقتصادی بارها تاکید کرده است.»

به گزارش دیجیاتو به نقل از خبرگزاری حوزه؛ وی در ادامه با اشاره به خرید و فروش زمین مجازی در متاورس افزود:

 
 

«این حقه همیشگی آمریکا بوده است که بر سر سایر مملکت‌ها کلاه بگذارد؛ با همین شیوه‌های ناعادلانه اکنون آمریکا به یکی از قطب‌های اقتصادی جهان تبدیل شده است.»

به اعتقاد وی حکم پدیده جدید متاورس که فروش زمین‌های مجازی است براساس فقه جایز نبوده زیرا اشیاء را با اشیاء و مال را با لامال نمی‌توان مبادله کرد.

araki bew - خرید و فروش زمین مجازی در متاورس حرام است ؟
 

لازم به ذکر است متاورس یک دنیای دیجیتالی بوده که «مارک زاکربرگ»، خالق فیسبوک درباره آن می‌گوید: «متاورس فیسبوک مجموعه‌ای از فضاهای مجازی محسوب می‌شود که می‌توان در آن‌ها  افرادی را که  یک فضای فیزیکی در کنار یکدیگر نیستند، گرد هم جمع  و بین آنها رابطه برقرار کرد.»

ابتدای آذرماه قطعه زمین دیجیتالی در متاورس با قیمت 2.43 میلیون دلار فروخته شد تا آینده جدیدی پیش روی صنعت تکنولوژی دنیا رقم خورد.

تبادلات رمزارز مورد پذیرش قوانین اسلامی نیست

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه با تاکید بر اینکه اسلام چیزی را در معامله می‌پذیرد که منفعت طرفینی داشته باشد اعلام کرد چیزی مانند رمزارزها که اعتبار محض است ارزش ندارد:

«اگر رمز ارزی باشد که برای کشور خود تعین کنیم و به واسطه آن با سایر کشورها مبادله کنیم مشکلی ندارد چون بر این اساس چیزی صورت می‌گیرد که آن کشورها خودشان پذیرفته‌ بودند ولی اگر بخواهیم در جامعه خود رواج دهیم باید بر اساس قسطی صورت گیرد که در اسلام به عنوان قسط پذیرفته باشد.»

اراکی در پاسخ به سوال یکی از شرکت‌کنندگان در این نشست مبنی بر اینکه «اگر به رمزارز نگاهی به عنوان اعتبار بدون پشتوانه شود، در برخورد با ریال هم این مشکل وجود دارد» اظهار داشت در خصوص ریال هم این مسئله وجود دارد، ولی بر اساس اضطرار تاکنون ادامه یافته است: «بسیاری از مسائل جامعه در قالب فقه خرد جلو می‌رود و در برخی موارد با عنوان احکام ثانویه تعریف می‌شود که این مشکلات ناشی از عدم تدوین فقه حکومتی جامع است.»

انجمن متاورس ایران تمایل دارد نظرات عموم فعالان را در خصوص این موضوع بررسی نماید . 

ناشناس سوال پاسخ داده شده آگوست 30, 2023
گذاشتن نظر
0
مجید (anonymous) 1 نظر

اولا اون اعرافی نیست بلکه اراکی هست

دوما مگه احکام خدا دست بشره که بتونه حلالش کنه یا حرام فقط دست خداست این علما فقط حکم خدا را بیان میکنن کم و زیادش دست اونا نیست

یک قاعده کلی در معاملات هست که باید ثمن و و مثمن وجود خارجی داشته باشند وجود ذهنی و مجازی که واقعا وجود نداره بنابر این معامله هم نمیتونه بر اون چیزی که وجود نداره انجام بگیره مثل اینکه شما گرسنه باشی در عالم ذهنت بری بهترین جای دنیا و بهترین نوشیدنی و غذاها را بخوری آیا در عالم واقعیت سیر میشی؟

حسین قدیری ارسال نظر جدید سپتامبر 2, 2023

ساخت دنیای موازی و مجازی معتبر با مشارکت گسترده‌ی جامعه می‌تواند نه تنها به مهار تورم کمک کند بلکه به رشد تولید، ایجاد اشتغال، و ترویج نوآوری نیز کمک می‌کند. در دهه‌های اخیر، دنیای مجازی به عنوان یک زیرساخت مهم برای اقتصاد دیجیتال شناخته شده و باعث ایجاد فرصت‌های جدیدی برای انسان‌ها و شرکت‌ها شده است.

اولاً، ایجاد و توسعه دنیای مجازی امکان دسترسی به بازارها و منابع جهانی را به شرکت‌ها و کسب‌وکارها می‌دهد. این به شرکت‌ها امکان می‌دهد تا محصولات و خدمات خود را به گستره‌ترین مخاطبان جهانی عرضه کنند و از این طریق تولید و صادرات را افزایش دهند.

دوماً، دنیای مجازی ایجاد فرصت‌های اشتغال جدید را فراهم می‌کند. ایجاد و مدیریت پلتفرم‌ها و خدمات مرتبط با دنیای مجازی به میلیون‌ها انسان فرصت کاری در زمینه‌های مختلف مثل توسعه نرم‌افزار، طراحی وب، مدیریت داده، و امور مارکتینگ ایجاد می‌کند. این اشتغالات نه تنها افراد را به کار مشغول می‌کنند بلکه به افزایش تولید و افزایش درآمد اقتصادی نیز کمک می‌کنند.

سوماً، دنیای مجازی به عنوان یک محیط نوآوری مهم عمل می‌کند. شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان در دنیای مجازی می‌توانند به طراحی و ارائه محصولات و خدمات جدید بپردازند. این نوآوری‌ها به بهبود کیفیت زندگی افراد و بهبود فرایندهای کسب‌وکارها کمک می‌کنند.

در کل، ساخت دنیای موازی و مجازی به عنوان یک زیرساخت اساسی اقتصاد دیجیتال می‌تواند به مهار تورم، افزایش تولید، ایجاد اشتغال، و ترویج نوآوری کمک کند. این اهداف مهم اقتصادی و اجتماعی را تحقق می‌دهد و به جامعه بهره‌وری و پیشرفت اقتصادی را می‌آورد.

گذاشتن نظر
شما در حال مشاهده 1 از 4 پاسخ هستید ، برای دیدن همه پاسخها اینجا را کلیک کنید .
پاسخ خود را بنویسید .
  • فعال
  • بازدیدها3401 times
  • پاسخ ها4 پاسخ ها
ورود به متاورس | متاورس ایرانی
ورود به متاورس ایران یا همان متاورس ملی

علامت ذره بین Tutorials سمت راست به رنگ قرمز به شما کمک خواهد کرد .

جدید ترین سوالات پرسیده شده

خرید فرش مشهد 0 پاسخ ها | 0 آرا