چگونه NFT ها ارزش ایجاد می کنند| اولین بازار NFT ایران

2

 

چگونه NFT ها ارزش ایجاد می کنند

 

Nov21 10 VinnieHager - چگونه NFT ها ارزش ایجاد می کنند| اولین بازار NFT ایران
تصویر توسط وینی هاگر
 

خلاصه.   ممکن است یک خوشه پیکسل چقدر ارزش داشته باشد؟ به طور واضح تر، چرا اصلاً ارزش چیزی را دارد؟ انفجار NFTها و بازارهای همراه آنها بسیاری را گیج، ناباور و عمیقاً شک کرده است. اما در حالی که NFT ها ممکن است در حال واکشی باشند 

در مارس 2021، یک اثر هنری به نام Everydays: The First 5000 Days  به قیمت 69 میلیون دلار در خانه حراج کریستیز فروخته شد. دیدن فروش آثار هشت رقمی غیرعادی نیست، اما این مورد توجه زیادی را به خود جلب کرد زیرا این قطعه به عنوان یک توکن غیر قابل تعویض (NFT) فروخته شد – یک رکورد الکترونیکی مربوط به تصویری که کاملاً در دیجیتال زندگی می کند. جهان

به عبارت دیگر: شخصی تقریباً 70 میلیون دلار برای یک عکس در اینترنت پرداخت کرد.

از آن زمان، NFT ها به طرق مختلف شروع به نفوذ در فرهنگ پاپ کرده اند. آن‌ها توسط « Saturday Night Live»  کلاه‌برداری شده‌اند و توسط افراد مشهور سرشناس مانند اسنوپ داگ خواننده رپ و استفن کری، ستاره NBA ، مورد استقبال قرار گرفته‌اند . اکنون صدها میلیون دلار فروش NFT هر هفته  از طریق بازارهای عمومی مانند Foundation، OpenSea، و Nifty Gateway و همچنین برنامه های کاربردی سفارشی مانند NBA Top Shot و VeVe وجود دارد.

با این حال، در عین حال، بسیاری از مردم تعجب می‌کنند که چگونه توکن‌های موجود در اینترنت می‌توانند اصلاً ارزش پولی داشته باشند – مخصوصاً زمانی که بسیاری از آنها فقط «مالکیت» یک تصویر یا انیمیشن آنلاین را نشان می‌دهند که در اصل می‌توانید یک نسخه از آن را به صورت رایگان دانلود کنید .

به راحتی می توان فهمید که چرا NFT ها هم هیجان و هم شک و تردید عمیق را القا می کنند: آنها یک طبقه دارایی کاملاً جدید هستند و ما نمی بینیم که کلاس های دارایی جدید به این اندازه ظاهر می شوند. اما چه چیزی باعث ارزش دارایی‌ای می‌شود که واقعاً فقط یک توکن دیجیتالی است که مردم می‌توانند از آن عبور کنند؟ برای قدردانی درست از NFTها، ابتدا باید به این فکر کنیم که آنها واقعاً چه هستند و انواع فرصت های بازار که آنها را فراهم می کنند. و هنگامی که قفل آن را باز کنیم، می‌توانیم بفهمیم که چگونه کسب‌وکارها را حول آن‌ها ایجاد کنیم.

NFT ها به عنوان ابزاری برای طراحی بازار

NFT ها به طور اساسی بازار دارایی های دیجیتال را تغییر داده اند. از لحاظ تاریخی هیچ راهی برای جدا کردن “صاحب” یک اثر هنری دیجیتال از شخصی که فقط یک کپی را در دسکتاپ خود ذخیره کرده بود وجود نداشت. بازارها نمی توانند بدون حقوق مالکیت مشخص عمل کنند : قبل از اینکه کسی بتواند کالایی را بخرد، باید مشخص باشد که چه کسی حق فروش آن را دارد و زمانی که شخصی خرید کرد، باید بتوانید مالکیت را از فروشنده به خریدار منتقل کنید. . NFT ها این مشکل را با دادن چیزی که به طرفین توافق کنند نشان دهنده مالکیت است، حل می کند. با انجام این کار، آنها امکان ایجاد بازارها را حول انواع معاملات جدید – خرید و فروش محصولاتی که قبلا هرگز نمی‌توانستند بفروشند، یا امکان انجام معاملات به روش‌های نوآورانه‌ای که کارآمدتر و ارزشمندتر هستند، می‌دهند.

همانطور که از نام “توکن غیر قابل تعویض” پیداست، هر NFT یک کالای دیجیتال منحصر به فرد و منحصر به فرد است. آنها در دفترهای دیجیتالی عمومی به نام بلاک چین ذخیره می شوند ، به این معنی که می توان ثابت کرد که مالک یک NFT در هر لحظه از زمان و ردیابی تاریخچه مالکیت قبلی. علاوه بر این، انتقال NFT ها از یک فرد به فرد دیگر آسان است – همانطور که یک بانک ممکن است پول را در حساب ها جابجا کند – و جعل آنها بسیار سخت است. از آنجایی که تایید و انتقال مالکیت NFT آسان است، می‌توانیم از آنها برای ایجاد بازار در انواع کالاهای مختلف استفاده کنیم.

اما NFT ها فقط نوعی “عملکرد” ​​دیجیتالی را ارائه نمی کنند. از آنجایی که بلاک‌چین‌ها قابل برنامه‌ریزی هستند ، می‌توان به NFT‌ها ویژگی‌هایی داد که به آن‌ها امکان می‌دهد هدف خود را در طول زمان گسترش دهند، یا حتی ابزاری مستقیم برای دارندگانشان فراهم کنند. به عبارت دیگر، NFTها می توانند کارهایی را انجام دهند – یا به صاحبانشان اجازه دهند کارهایی را انجام دهند – هم در فضای دیجیتال و هم در دنیای فیزیکی.

از این نظر، NFT‌ها می‌توانند مانند کارت‌های عضویت یا بلیط عمل کنند، دسترسی به رویدادها، کالاهای انحصاری، و تخفیف‌های ویژه را فراهم کنند – و همچنین به عنوان کلیدهای دیجیتالی برای فضاهای آنلاین که دارندگان می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، عمل کنند. علاوه بر این، از آنجایی که بلاک چین عمومی است، حتی می‌توان محصولات اضافی را مستقیماً برای هر کسی که دارای یک توکن است ارسال کرد. همه اینها به دارندگان NFT ارزشی بیش از مالکیت ساده می دهد – و به سازندگان ابزاری برای ایجاد یک جامعه بسیار درگیر حول برندهایشان می دهد.

غیر معمول نیست که ببینیم سازندگان جلسات حضوری برای دارندگان NFT خود ترتیب می دهند، همانطور که بسیاری در کنفرانس اخیر NFT NYC انجام دادند. در موارد دیگر، داشتن یک NFT خاص در کیف پول آنلاین شما ممکن است برای دسترسی به یک بازی آنلاین، اتاق گفتگو یا فروشگاه کالا ضروری باشد. و تیم‌های سازنده گاهی اوقات به دارندگان NFT خود توکن‌های اضافی می‌دهند که اکوسیستم محصول را گسترش می‌دهد: برای مثال، مالکان یک NFT بز خاص ، اخیراً توانستند یک NFT بچه بز رایگان را درخواست کنند که مزایایی فراتر از توکن اصلی دارد. دارندگان یک NFT خرس خاص ، در همین حال، به تازگی عسل دریافت کرده اند .

بنابراین داشتن یک NFT به طور موثر شما را به یک سرمایه گذار، عضو یک باشگاه، سهامدار برند و شرکت کننده در یک برنامه وفاداری تبدیل می کند. در عین حال، قابلیت برنامه‌ریزی NFT از مدل‌های کسب‌وکار و سود جدید پشتیبانی می‌کند – برای مثال، NFT‌ها نوع جدیدی از قرارداد حق امتیاز را فعال کرده‌اند ، که به موجب آن هر بار که اثری دوباره فروخته می‌شود، سهمی از معامله به خالق اصلی باز می‌گردد.

همه اینها به این معنی است که بازارهای مبتنی بر NFT می توانند به سرعت ظهور کنند و جذب شوند، به ویژه در مقایسه با سایر محصولات کریپتو. این هم به این دلیل است که خود NFT ها ارزش مستقلی دارند – شما ممکن است یک NFT هنری را صرفاً به این دلیل که آن را دوست دارید بخرید – و هم به این دلیل که NFT ها فقط باید ارزشی را در میان جامعه ای از صاحبان بالقوه (که می توانند نسبتاً کوچک باشند) ایجاد کنند، در حالی که ارزهای دیجیتال نیاز به پذیرش گسترده دارند . به منظور تبدیل شدن به یک انبار ارزش و/یا وسیله مبادله.

ظهور اکوسیستم های NFT

از آنجایی که بازارها حول NFT ها به وجود آمده اند، سازندگان به روش های مختلف از امکانات آنها استفاده کرده اند.

معروف‌ترین نمونه‌ها بازار هنر دیجیتال است که در بالا توضیح داده شد، و پلتفرم‌های کلکسیونی دیجیتال، مانند Dapper Labs’s NBA Top Shot ، که به کاربران امکان می‌دهد NFT‌های بازی‌های هیجان‌انگیز بازی‌های بسکتبال را جمع‌آوری و مبادله کنند – ویدیوهایی به نام «لحظه‌ها» که کارت های معاملاتی دیجیتال به طور موثر Top Shot چالش‌های گیمیفیکیشن و دلایل دیگری را برای داشتن کارت‌ها فراتر از ارزش کلکسیونی خالص آن‌ها ایجاد کرده است، حتی این که دارندگان لحظه ممکن است در نهایت از مزایای دنیای واقعی NBA برخوردار شوند.

اما آنچه اخیراً پدیدار شده است، مدلی از اکوسیستم‌سازی فعال پیرامون ویژگی‌های بومی NFT است – که منجر به ایجاد سازمان‌های جدیدی می‌شود که کاملاً در فضای NFT توسعه یافته‌اند. این محصولات با یک سری NFT شروع می‌شوند، اما نقشه راهی را پیش‌بینی می‌کنند که بر اساس آن دارندگان NFT به مجموعه گسترده‌ای از محصولات، فعالیت‌ها و تجربیات دسترسی پیدا می‌کنند. درآمد حاصل از فروش اولیه و بعدی NFT به برند بازگردانده می شود و از پروژه های جاه طلبانه فزاینده حمایت می کند – که به نوبه خود باعث افزایش ارزش NFT ها می شود.

برای مثال ، Bored Ape Yacht Club شامل مجموعه‌ای از تصاویر میمون NFT است که عضویت در یک جامعه آنلاین را فراهم می‌کند. این پروژه با مجموعه‌ای از اتاق‌های گفتگوی خصوصی و یک تابلوی گرافیتی شروع شد و به محصولات گران‌قیمت، رویدادهای اجتماعی، و حتی یک مهمانی واقعی با قایق بادبانی افزایش یافت. SupDucks و Gutter Cat Gang به طور مشابه شروع به ایجاد جوامع پیرامون مجموعه‌های تصاویر NFT و فضاهای آنلاین مرتبط کردند. اولی به یک بازی متاورس با مضمون پیاده‌روی روی تخته تبدیل شده است ، و دومی بر مزایای دنیای واقعی مانند رویدادهای عجیب و غریب حضوری تمرکز کرده است .

مردم اغلب عضویت در این گروه ها را به عنوان بخشی از هویت شخصی خود می گیرند – حتی از تصویر NFT مورد علاقه خود به عنوان تصویر نمایه عمومی خود در رسانه های اجتماعی استفاده می کنند. هر انجمن NFT دارای شخصیت ها و اهداف متفاوتی است، و تا به حال تعداد آنها بسیار زیاد است که تقریباً همه می توانند گروهی را پیدا کنند که می توانند آن را گروه خود بنامند. به این ترتیب، مالکیت NFT یک متن به اشتراک گذاشته شده فوری فراهم می کند که افراد می توانند از آن برای ارتباط با یکدیگر استفاده کنند.

و علاوه بر این، در بسیاری از این جوامع، مالکیت همچنین حقوق تجاری جزئی یا کامل – یا حتی درجاتی از حکمرانی در نحوه اداره جامعه – را نیز منتقل می‌کند که به این معنی است که اعضای افراد می‌توانند در بالای NFT‌های خود دارایی بسازند که ارزش کلی را افزایش می‌دهد. نام تجاری. مهمتر از همه، این کانالی را ایجاد می کند که از طریق آن طرفداران متعهد می توانند به خود برند بازخورد دهند: ” جنکینز نوکر ” یک پروژه ایجاد شده توسط اعضای Bored Ape است که عملاً به برند فرعی خود تبدیل شده است. اعضای منفرد SupDucks هویت‌های هنری و شخصیت‌هایی را در اطراف NFT‌های خود ایجاد کرده‌اند که در متاورز SupDucks جذب شده‌اند . و پروژه های طرفداران ایجاد شده توسط جامعه بخش هایی از قوس داستانی Gutter Cat Gang را ایجاد کرده اند.

همه این مزایا، داشتن NFT های مرتبط را با ارزش تر می کند – و تقریباً به طور متناقض، این افزایش در ارزش مالکیت به شکلی است که به جدا کردن ارزش مالکیت از فرصت صرفاً مالی فروش مجدد کمک می کند.

 
4ad1ce6dead94908fa1dda21e3acdc3acf381a4e 1762 - چگونه NFT ها ارزش ایجاد می کنند| اولین بازار NFT ایران

از سمت چپ: SupDuck #6484، Bored Ape #9976، و Gutter Cat #234.

با تکیه بر این پدیده، چند برند معروف اخیراً سری NFT را معرفی کرده‌اند که در خدمت شناسایی، تقویت و گسترش جوامع موجود مشتاقان برند هستند. برای مثال، برند محبوب لباس خیابانی The Hundreds ، پروژه NFT را پیرامون طلسم خود، «بمب آدم» ساخته است و مستقیماً به جامعه دارندگان NFT خود با دسترسی بهتر به برند از طریق ارتباط با بنیان‌گذاران و دسترسی زودهنگام به محصولات جدید پاداش می‌دهد. .

در همین حال، بسیاری از برنامه های کاربردی NFT در حال ظهور، به دنبال ترکیب صریح تری مالکیت NFT آنلاین با موارد استفاده آفلاین هستند. برای مثال، چند رستوران شروع به استفاده از NFT برای رزرو کرده‌اند. و صنعت فروش بلیت در اینجا یک فرصت بزرگ دارد: با صدور بلیط به عنوان NFT، مکان‌ها می‌توانند مزایای مختلفی را برای خریداران ایجاد کنند، و انگیزه بیشتری برای خرید ایجاد کنند، و همچنین فرصتی را برای مکان‌ها برای جمع‌آوری حق امتیاز در فروش ثانویه فراهم کنند.

شرکت‌های دیگر در حال بررسی چگونگی استفاده از NFT در ایجاد و ثبت هویت و شهرت آنلاین افراد هستند. MIT اخیراً شروع به ارائه دیپلم های دیجیتال مبتنی بر بلاک چین کرده است که عملاً NFT های غیرقابل انتقال هستند. در همین حال، هم بازیکنان تثبیت شده مانند فیس‌بوک ( اکنون متا ) و هم سرمایه‌گذاری‌های جدید مانند POAP و koodos راه‌هایی را برای افراد فراهم می‌کنند تا NFT‌ها را حول فعالیت‌ها، وابستگی‌ها و علایق به اشتراک بگذارند.

چگونه این مشاغل می توانند موفق شوند

مانند تمام مشاغل دیگر، هر پروژه NFT باید به نیاز واقعی بازار پاسخ دهد. اما چالش های منحصر به فردی برای ایجاد در فضای NFT وجود دارد:

این سرمایه گذاری ها باید از خود فناوری NFT استفاده معناداری کنند.

تصادفی نیست که بسیاری از پروژه‌های اولیه NFT حول مدیریت حقوق دیجیتال ساخته شده‌اند، زیرا این یکی از مستقیم‌ترین کاربردهای فناوری است. مزایای عضویت در باشگاه برای دارندگان NFT نیز به طور طبیعی مناسب است، زیرا یک دارنده NFT می تواند حق خود را برای دسترسی به سادگی با اشاره به توکن موجود در کیف پول رمزنگاری خود تأیید کند.

اما NFT زمانی که هدفی برای مالکیت دیجیتالی وجود ندارد، مانند مدیریت کلکسیون‌های فیزیکی، جایی که مردم احتمالاً می‌خواهند خود اشیاء را دریافت کنند، معنای کمتری دارند. (البته مگر اینکه برای جابجایی خیلی سنگین باشند، مانند مورد NFT اخیر برای یک مکعب تنگستن 2000 پوندی. )

NFTها همچنین باید از جامعه ای از کاربران استفاده کنند.

مانند هر محصول جدید، پذیرندگان اولیه به عنوان مبشر محصول و منبع بازخورد اولیه عمل می کنند. اما در مورد NFT ها، این کاربران نقش مهم تری را نیز ایفا می کنند: تصمیم آنها برای پذیرش NFT ها به معنای واقعی کلمه آن NFT ها را با معنای آنها آغشته می کند و ارزش اولیه آنها را تعیین می کند.

بدون یک جامعه قوی از کاربران، پروژه‌های NFT می‌توانند از کار بیفتند یا به سرعت سقوط کنند زیرا همه دارندگان توکن علاقه خود را از دست می‌دهند. و این بدان معناست که اگر یک پروژه NFT در ابتدا ارزش پیشنهادی خود را به اندازه کافی روشن نکند، ممکن است در جذب یک جامعه به اندازه کافی بزرگ – یا جامعه مناسب شکست بخورد. فقدان تعامل می‌تواند به یک پیش‌گویی خودشکوفایی تبدیل شود و خود NFTها را بی‌ارزش کند.


برای حفظ مشارکت مداوم جامعه، تیم های پروژه NFT باید اطمینان حاصل کنند که می توانند به اجرا ادامه دهند.

در دنیای کریپتو، جایی که بسیاری از افراد به طور جزئی یا کاملاً ناشناس درگیر می‌شوند، بحران‌های اعتماد در یک پروژه می‌تواند به سرعت از بین برود، به این معنی که بسیار مهم است که تیم به طور مکرر و شفاف در مورد اینکه چگونه می‌خواهد پروژه را تکامل بخشد، ارتباط برقرار کند. (بسیاری از تیم های NFT برای این منظور «تماس های اجتماعی» مکرر دارند.)

در اینجا پروژه‌های NFT همچنین می‌توانند بر برندها یا مؤسسات تثبیت شده و همچنین وعده‌های صریح استفاده در دنیای واقعی تکیه کنند. برای مثال، یک تیم ورزشی یا هنرمند محبوب موسیقی که از طریق NFT بلیط می‌فروشد، می‌تواند از شهرت موجود و زیرساخت رویدادها استفاده کند تا مردم را متقاعد کند که بلیط‌های NFT واقعاً ارزش دارند. با این حال، یک شرکت موجود که یک NFT را بدون هیچ هدف یا ارزش خاصی منتشر می‌کند، می‌تواند حیله‌گر به نظر برسد و در نتیجه در ایجاد تعامل شکست بخورد.

پروژه های NFT برای کاربران جدید نیاز به “روی رمپ” در دسترس دارند.

NFTها همچنین با تعدادی چالش روبرو هستند که در سراسر کارآفرینی کریپتو کلی هستند. در حال حاضر بیشتر فناوری‌های رمزنگاری برای تعامل کاربر پسند نیستند و نیاز به رابط با تعدادی از صرافی‌های رمزنگاری و ارائه‌دهندگان کیف پول دارند.

NBA Top Shot از زیر آب بردن بیشتر ساختار رمزنگاری زیربنایی در بازار NFT خود سود فوق العاده ای برده است و به کاربران امکان می دهد لحظاتی را در فیات با کارت های اعتباری خریداری کنند، نه اینکه مردم را ملزم به انجام تراکنش با ارزهای دیجیتال کنند. پروژه‌های دیگر مدیران داخلی را برای کمک به مصرف‌کنندگان NFT که برای اولین بار در فرآیند خرید قرار دارند، استخدام کرده‌اند.

و یک پروژه NFT باید بتواند نوسانات بازار کریپتو را تحمل کند.

علاوه بر این، بازارهای کریپتو بی‌ثبات هستند و چارچوب‌های نظارتی اطراف هنوز در حال مرتب‌سازی هستند. این نوسانات بازار می تواند  به طور چشمگیری تقاضا برای NFT ها را تغییر دهد – که دوباره بر اهمیت ایجاد جامعه و سایر منابع ارزش مستقیم برای مالکیت NFT تاکید می کند.

چشم انداز :

مانند هر طبقه دارایی جدید، آینده NFT ها نامشخص است. در بلندمدت، بازار باید با هزینه‌های تراکنش و محیطی که در حال حاضر با استفاده از فناوری کریپتو مرتبط است، مقابله کند. ما همچنین باید چارچوب‌های قانونی صریح‌تری را در مورد مالکیت NFT ایجاد کنیم و نحوه ارتباط NFTها با اشکال موجود حقوق مالکیت – به‌ویژه در مورد مالکیت معنوی- را روشن کنیم. در عین حال، این احتمال وجود دارد که با ارزش ترین کاربردهای NFT هنوز حتی تصور نشده باشد.

با این وجود، پروژه‌های NFT مبتنی بر جامعه که تاکنون شروع به کار کرده‌اند، اشاره‌ای به آنچه ممکن است در آینده رخ دهد، می‌دهد.

NFT ها با اجازه دادن به افراد برای ایجاد و ایجاد اشکال جدید مالکیت، بازارهای جدیدی را فعال می کنند. این پروژه‌ها با استفاده از دینامیک اصلی رمزارز موفق می‌شوند: ارزش یک توکن از توافق مشترک کاربران ناشی می‌شود – و این بدان معناست که جامعه‌ای که حول NFT‌ها ایجاد می‌شود، به معنای واقعی کلمه ارزش اساسی آن NFT‌ها را ایجاد می‌کند. و هر چه این جوامع بیشتر تعامل را افزایش دهند و بخشی از هویت شخصی افراد شوند، این ارزش بیشتر تقویت می شود.

برنامه های جدیدتر از اتصالات آنلاین-آفلاین بهره بیشتری خواهند برد و طرح های توکن پیچیده تر را معرفی خواهند کرد. اما حتی امروز، کمتر از آن چیزی که فکر می کنید تعجب آور است که مردم از فروش تصاویر در اینترنت درآمد کسب می کنند.

*******************************

منبع : بازارNFT ایران

دیسکورد : انجمن متاورس ایران

*******************************  

مرضیه ثاقب علیزاده ارسال نظر جدید آگوست 15, 2022

با سلام
ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیار عموم قرار دادید.

گذاشتن نظر
1

سپاس فراوان از شما به امید روزی که محصولات هنرمندان با ارزش واقعی عرضه شود .

نیما ثانی ارسال نظر جدید فوریه 20, 2022

درود بر شما ….

قطعا با حمایت اهالی رسانه ، این اتفاق بزودی خواهد افتاد …

درود بر شما ….
انشالله

گذاشتن نظر
0
نادیا (anonymous) 0 نظر

وقت‌بخیر، با توجه به محدودیت‌های ایجاد شده در پلتفرم های خارجی مثل اوپنسی چطور میشه دورزد این محدودیت‌هارو؟ انفتینو خوبه برای خرید NFT؟

باسپاس

مرضیه ثاقب علیزاده تغییر وضعیت برای انتشار آگوست 15, 2022
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .
  • فعال
  • بازدیدها1939 times
  • پاسخ ها3 پاسخ ها
ورود به متاورس | متاورس ایرانی
ورود به متاورس ایران یا همان متاورس ملی

علامت ذره بین Tutorials سمت راست به رنگ قرمز به شما کمک خواهد کرد .

جدید ترین سوالات پرسیده شده

ایا ایدز گزفتم؟ 0 پاسخ ها | 0 آرا
انتخاب ورزش رزمی 0 پاسخ ها | 1 رای
وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نماد اعتماد الکترونیک اسناد و املاک کشور مرکز آموزش ویدیویی انجمن حم فروشگاه ملی تولید کنندگان مدیریت بر مدیران حم سامانه حیوانات رسانه ملی اخبار متا دانشگاه متاورس استخدام | دانش فروشگاه حم تبلیغات ملی بازار NFT متاورس رنگ نقشه ملی سه بعدی متا املاک و مستغلات