چرا NFT دنیای هنر را متحول می کند؟| اولین بازار NFT ایران

0

چرا NFT دنیای هنر را متحول می کند؟ 

740 aHR0cHM6Ly9zMy5jb2ludGVsZWdyYXBoLmNvbS9zdG9yYWdlL3VwbG9hZHMvdmlldy82MjgxNjRiYTk2OTM0NjNmOWI0OTJlODQ5ZWU1ODlkNS5qcGc= - چرا NFT دنیای هنر را متحول می کند؟| اولین بازار NFT ایران

NFT چیست؟

توانایی جامعه ارزهای دیجیتال برای نوآوری تنها با تأثیر آن در ایجاد روندهای جدید پیشی گرفته است، همانطور که با ظهور NFT ها مشهود است. اما NFT مخفف چیست؟ NFTها به توکن‌های غیرقابل تعویض اشاره می‌کنند، که اشیای دیجیتالی هستند که در بلاک چین تأیید می‌شوند و دارای ویژگی‌هایی مانند منحصربه‌فرد بودن و غیرقابل تعویض هستند. آنها می توانند تقریباً در هر دسته بندی قرار بگیرند، اما به طور مشخص در قالب هنر، موسیقی و به عنوان آیتم هایی در بازی های ویدیویی و ویدیویی مبتنی بر بلاک چین ظاهر می شوند. 

یکی از حوزه‌های خاص که NFT‌ها با طوفان مواجه شده‌اند، دنیای هنر است، جایی که توکن‌های دیجیتال به قیمت ده‌ها میلیون دلار در خانه‌های حراج بزرگ و فراتر از آن به فروش می‌رسند. هنرمندان نوظهوری که زمانی آثار خود را به صورت رایگان پست می‌کردند یا آن را ارزان می‌فروشند، متوجه شده‌اند که می‌توانند با استفاده از فناوری بلاک چین و NFT، استعداد خود را به‌دست آورند. 

هنوز روزهای اولیه برای توکن‌های غیرقابل تعویض است، که در سال 2017 با یک برنامه غیرمتمرکز (DApp) به نام CryptoKitties در کانون توجه قرار گرفتند، جایی که کاربران می‌توانند گربه‌های مجازی را خریداری، تجارت و جمع‌آوری کنند.

پس از اینکه بازار NFT در سال 2020 نزدیک به 300٪ افزایش یافت و به بیش از 250 میلیون دلار در سال رسید، این دارایی های دیجیتالی بسیار خوب تخیل معامله گران و افراد خلاق را به یک اندازه جذب کرده است. یکی دیگر از نشانه های پذیرش رو به رشد، تعداد کیف پول های NFT است که تراکنش های NFT روی آنها انجام شده است، که در سال 2020 تقریباً دو برابر شده و به بیش از 222000 سالانه رسیده است.

قبل از اینکه در مورد NFT بشنوید، لازم نیست مدت زیادی در فضای رمزنگاری باشید – حتی لازم نیست اصلاً در این فضا باشید. وقتی این کار را انجام می‌دهید، احتمالاً طولی نمی‌کشد که تصمیم می‌گیرید مانند بقیه افراد جامعه از سوراخ خرگوش NFT پایین بیایید، یا در تلاش برای کسب فروش بزرگ یا به دست آوردن مقداری هنر دیجیتال برای تنوع بخشیدن به مجموعه خود. اما قبل از اینکه این کار را انجام دهید، به درک اکوسیستم NFT و مفهوم آن کمک می کند. 

NFT ها چگونه کار می کنند؟

NFTها با توکن های ERC-20 مانند DAI و LINK تفاوت دارند زیرا هر توکن منحصر به فرد است و قابل تقسیم نیست. NFT ها امکان واگذاری یا ادعای مالکیت هر قطعه منحصر به فرد داده دیجیتالی را می دهند که می تواند با استفاده از بلاک چین اتریوم به عنوان دفتر کل عمومی ردیابی شود . 

به عنوان یک نمایش دارایی دیجیتال یا غیر دیجیتال، یک NFT از اقلام دیجیتال ایجاد می شود. به عنوان مثال، یک NFT می تواند موارد واقعی مانند اسناد قانونی، امضاها یا هنرهای دیجیتالی مانند ویدیوها یا موسیقی را نشان دهد. بنابراین، هنر دیجیتال NFT چیست؟ هنر دیجیتال NFT یک دارایی مبتنی بر اتریوم است که گواهی مالکیت و اصالت اثر هنری را منعکس می‌کند.

در هر زمان، یک NFT فقط می تواند یک مالک داشته باشد. شناسه منحصربه‌فرد و ابرداده‌ای که هیچ توکن دیگری نمی‌تواند تکرار کند برای مدیریت مالکیت استفاده می‌شود. قراردادهای هوشمند ، که مالکیت را اختصاص می دهند و قابلیت انتقال NFT ها را کنترل می کنند، برای ایجاد شناسه منحصر به فرد و ابرداده استفاده می شوند. 

هنگامی که شخصی یک NFT را تولید یا ضرب می کند ، در حال اجرای کد از قراردادهای هوشمند است که از استانداردهای مختلفی مانند ERC-721 پیروی می کند. این داده ها در بلاک چین ذخیره می شوند، جایی که NFT مدیریت می شود.

1e4ba72c39103ea1895f39203dcab143 - چرا NFT دنیای هنر را متحول می کند؟| اولین بازار NFT ایران

علاوه بر این، NFT ها دارای برخی ویژگی های منحصر به فرد به شرح زیر هستند:

37eb0040aa33d8c9f8263d0fd9781a6e - چرا NFT دنیای هنر را متحول می کند؟| اولین بازار NFT ایران

NFT چه تفاوتی با ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات دارد؟

ارزش NFT ها حول ماهیت غیرقابل تعویض این دارایی های دیجیتال می چرخد، که این ویژگی است که آنها را از ارزهای دیجیتال متمایز می کند، زیرا NFT و ارزهای دیجیتال یکسان نیستند. هر NFT مجموعه ای از ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد – مانند اندازه، کمبود، ایجاد کننده، و غیره – و بنابراین نمی توان آن را با دارایی دیگری تعویض کرد. 

برعکس، بیت کوین ( BTC ) یک دارایی قابل تعویض است. اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که 1 بیت کوین دارید و آن را با 1 بیت کوین دیگر تعویض می کنید، هیچ چیز تغییر نکرده است. شما هنوز همان مقدار بیت کوین را برای استفاده یا نگه داشتن یا «hodl» روی آن دارید.

همین امر در مورد ارزهای فیات مانند دلار آمریکا یا یورو و سایر نمونه‌های دارایی‌های قابل تعویض نیز صادق است. یک اسکناس دلاری یا یورویی با هر اسکناس دلاری یا یورویی دیگری قابل تعویض است، صرف نظر از ویژگی هایی مانند شماره سریال یا اینکه آیا اسکناس را در جیب خود دارید یا در حساب بانکی خود دارید. جایی که وارد یک منطقه خاکستری می‌شوید در صورتی است که سکه‌ای داشته باشید که به عنوان یک کالای کلکسیونر در نظر گرفته می‌شود، در این صورت این کالا به عنوان یک کالای غیرقابل تعویض مطابقت دارد.

یکی دیگر از نمونه‌های واقعی کارت‌های بیس‌بال هستند که بیشتر به توکن‌های غیرقابل تعویض مرتبط هستند، با توجه به اینکه یک کارت با کارت دیگر برابر نیست. اتفاقاً، مفهوم توکن‌های غیرقابل تعویض در لیگ برتر بیسبال (MLB)، انجمن ملی بسکتبال (NBA) و سایر سازمان‌های ورزشی، تیم‌های فردی و ورزشکاران گم نشده است. 

ارزش NFT ها چقدر است؟

در تئوری، هر کسی می تواند کار خود را توکن کرده و آن را به عنوان NFT بفروشد، اما عناوین اخیر در مورد خریدهای چند میلیون دلاری توجه را به خود جلب کرده است.

به عنوان مثال، گریمز برخی از نقاشی های دیجیتال خود را به بیش از 6 میلیون دلار فروخت. هنر تنها چیزی نیست که نشانه گذاری و فروخته می شود. جک دورسی، مدیر عامل توییتر، با قیمت پیشنهادی به 2.5 میلیون دلار، از NFT اولین توییت حمایت کرد.

سوراره، یک شرکت فرانسوی که کارت های تجارت فوتبال را به صورت NFT ارائه می دهد، 680 میلیون دلار (498 میلیون پوند) جمع آوری کرده است. اما، مانند ارزهای دیجیتال، نگرانی‌هایی در مورد تأثیر زیست‌محیطی NFT وجود دارد .

چرا NFT ها اینقدر مورد توجه قرار می گیرند؟

NFT ها برای اولین بار در سال 2012/2013 در صنعت ارزهای دیجیتال ظاهر شدند، بسته به اینکه چقدر شبکه برای این دسته بندی می کنید، اگرچه تا سال 2017 به بلاک چین اتریوم راه پیدا نکردند. با این حال، از آن زمان، بیشتر توکن ها در بلاک چین اتریوم در حالی که اتریوم تنها بلاک چینی نیست که می‌توان توکن‌ها را روی آن ساخت و معامله کرد، اما محبوب‌ترین آن است. استاندارد اصلی برای NFT ها در بلاک چین اتریوم ERC-721 است.

هنگامی که یک تراکنش در اتریوم انجام می شود، کیف پولی که آن فرآیند را شروع می کند باید مبلغی را که به عنوان کارمزد گاز شناخته می شود به ماینرها برای کارشان بپردازد. مشکل توکن‌های غیرقابل تعویض در بلاک‌چین اتریوم این است که شبکه گران قیمتی است و این هزینه‌های گاز می‌تواند به اعداد غیرمنطقی بالایی برسد که تقاضا برای انجام تراکنش‌ها زیاد باشد. 

قیمت‌های بالا تابعی از محبوبیت NFTها، همراه با عدم مقیاس‌پذیری نسخه فعلی بلاک چین اتریوم است. با انتقال پروژه از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) که به عنوان تغییر به اتریوم 2.0 (Eth2) شناخته می شود، این مسئله مقیاس پذیری در آستانه تغییر است . تا آن زمان، سازندگان توکن باید تصمیم بگیرند که آیا هزینه‌های هنگفت ارزش آن را دارد یا خیر، یا باید بلاک چین دیگری را امتحان کنند یا به طور کلی NFT را کنار بگذارند. 

با وجود اینکه NFT ها از سال 2012 وجود داشته اند، اخیراً به دلیل ارتباطات افراد مشهور و انحصاری بودن محبوب شده اند. به عنوان مثال، قبل از مبارزه با فلوید می‌ودر، لوگان پل به هواداران این شانس را داد که در صورت خرید کارت جمع‌آوری NFT او،  بسته‌های نسخه اول کارت‌های پوکمون را برنده شوند.

در چیزی که به آن “هوش طلا” لقب گرفته است، سایت های معاملاتی NFT مانند OpenSea با افزایش پذیرش مواجه شده اند. با این حال، آیا این صرفاً یک هیستری سوداگرانه است، با حبابی که به ناچار با تلاش افراد پرقدرت برای پول نقد دارایی های نامشهود، می ترکد؟

در حالی که تورم بیش از حد ارزش برای مدت طولانی بخشی از مدل کسب و کار دنیای هنر بوده است، NFT ها ممکن است گزینه های جدیدی را برای هنرمندان کوچک فراهم کنند. یکی از مزایای NFT ها این است که حق امتیاز همیشه به سازنده پرداخت می شود، حتی اگر ارزش اثر هنری یا موسیقی با فروش مجدد افزایش یابد.

ممکن است دنیایی را بدون واسطه‌های پول‌گیر لیبل‌های شرکتی در صنعت موسیقی تصور کنیم، جایی که هنرمندان بیشترین فروش را دارند.

همچنین این ابزار بالقوه تغییر زندگی برای سازندگان محتوا است که در فرهنگ میم مشارکت دارند، به عنوان مثال، برای کسب درآمد از راه های هنری که والدین آنها به احتمال زیاد آنها را به عنوان “اتلاف وقت” رد می کنند. همه دوره جدیدی از کمدی های دیجیتالی و پولی را تبریک می گویند.

NFT ها امواجی را ایجاد می کنند، چه آنها را دوست داشته باشید یا تحقیر کنید، چه بخواهید یکی بخرید یا موسیقی و آثار هنری خود را اضافه کنید. بسیاری از مردم مراقب فرصت‌های سریع ثروتمند شدن یا مصیبت‌های پیش‌رو هستند که ممکن است با یک مفهوم هنوز در مراحل اولیه‌اش اتفاق بیفتد. ارزش توجه دارد.

آیا NFT ها دنیای هنر را متحول خواهند کرد؟

NFT ها قطعا دنیای هنر را متحول خواهند کرد. به عنوان مثال، هنر غارهای ماقبل تاریخ به دوران پارینه سنگی پایین، یا عصر حجر قدیم، بین 290000 تا 700000 قبل از میلاد برمی گردد. با این حال، هنر از نقاشی‌های غار و حکاکی‌های صخره‌ای فاصله زیادی گرفته است، و NFT به افراد خلاق راه‌های جدیدی برای کسب درآمد از کار خود و جذب پیروان جدید می‌دهد. 

اگر می‌پرسید که چگونه توکن‌های غیرقابل تعویض جهان هنر را تغییر داده‌اند، به حراجی کریستیز با بیش از ۲۵۰ سال سابقه نگاه نکنید. در اینجاست که هنرمند دیجیتال مایک وینکلمن، معروف به بیپل، یکی از قطعات خود – “Everydays: The First 5000 Days” – را در قالب JPG به قیمت 69 میلیون دلار به فروش رساند. این نشانه ای از زمان بود که ثابت کرد فضای بلاک چین چقدر بر هنر مدرن تأثیر گذاشته است. 

این برچسب قیمت، Beeple را در بین سه هنرمند برتر گران‌قیمت از نظر میزان تولید از طریق حراج قرار می‌دهد. و در حالی که ممکن است NFT ها را در یک موزه ببینید ، مانند برخی از فروش های معروف دیگر کریستی، می توانید مطمئن باشید که مالک از حق بالیدن لذت می برد در حالی که هنر می تواند در بلاک چین تأیید شود. داستان Beeple همچنین قابل توجه است زیرا مشارکت او در دنیای هنرهای زیبا تنها زمانی شروع شد که او به صورت تصادفی با NFT ها برخورد کرد و نشان داد که یک هنرمند جدید چقدر سریع می تواند به یک پدیده در این عصر هنر دیجیتال تبدیل شود.

هنگامی که کریستیز اعلام کرد که یک Beeple NFT را به حراج می گذارد، سرمایه گذاران آسیایی در ردیف اول قرار گرفتند و تقریباً یک پنجم از 33 پیشنهاد دهنده هنر دیجیتال از منطقه می آمدند. سرمایه گذار ارزهای دیجیتال سنگاپور “MetaKovan” در نهایت در حراج پیروز شد. 

Beeple تنها کسی نیست که آن را از NFTها بزرگ کرده است. CryptoPunks را در نظر بگیرید، مجموعه‌ای از 10000 شخصیت غیرعادی 24×24 پیکسلی – از جمله زامبی‌ها و بیگانگان – که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده‌اند. CryptoPunks که ادعا می کند اولین NFT را بر روی اتریوم ایجاد کرده و به عنوان منبع الهام برای بازار عمل کرده است، مانند آتش سوزی گسترده شده است. 

مانند Beeple، این هنرمندان دیجیتال با آثار هنری NFT خود، از جمله فروش 9 پرتره که به قیمت نزدیک به 17 میلیون دلار – همچنین در خانه حراج کریستیز، به فروش رسیدند. ماهیت نسخه محدود CryptoPunks آنها را بسیار ارزشمند می کند. به عنوان مثال، CryptoPunk 635 که بخشی از گروه نه نفره بود، عینک آفتابی به چشم می‌زند و چهره آبی دارد. این یکی از تنها نه پرتره بیگانه موجود در مجموعه است.

گریمز، نوازنده موسیقی NFT که از فروش کلکسیونی از آثار هنری دیجیتال و فیلم‌ها حدوداً 6 میلیون دلار به دست می‌آورد. قطعه برتر او ویدئویی به نام “مرگ پیر” بود که تنها یکی از آن ها وجود دارد. این NFT به تنهایی نزدیک به 389000 دلار قیمت داشت.

NFT برای چه مواردی استفاده می شود؟

آیتم های دنیای واقعی مانند آثار هنری و املاک را می توان با NFT ها نشان داد. این کالاهای ملموس در دنیای واقعی را می توان «توکن» کرد تا برای خرید، فروش و تجارت کارآمدتر شود و در عین حال خطر تقلب را نیز کاهش دهد.

3298f7adf5e1dbd0ed1a27d7d7a81fad - چرا NFT دنیای هنر را متحول می کند؟| اولین بازار NFT ایران

هنر

رایج ترین برنامه رمزنگاری NFT، هنر قابل برنامه ریزی است که خلاقیت و فناوری را به طور منحصر به فرد ترکیب می کند. آثار هنری با نسخه محدود مختلف اکنون در گردش هستند. به طور شگفت انگیزی، آنها قابلیت برنامه ریزی را برای ایجاد تغییرات در موقعیت های مختلف فعال می کنند. برای مثال، قراردادهای هوشمند و اوراکل‌ها می‌توانند به هنرمندان اجازه دهند تصاویری بسازند که می‌توانند به نوسانات قیمت در دارایی‌های دیجیتال مبتنی بر بلاک چین واکنش نشان دهند.

روش

با وعده مزایایی که به همه شرکای زنجیره تامین می‌دهد، بلاک چین بدون زحمت وارد دنیای مد شده است. مصرف کنندگان ممکن است به سادگی اطلاعات مالکیت خرید و لوازم جانبی خود را به صورت آنلاین بررسی کنند و خطر جعل را از بین ببرند. برای مثال، کاربران ممکن است به سادگی کد QR موجود در برچسب‌های قیمت را برای پوشاک و لوازم جانبی به شکل NFT اسکن کنند.

مجوزها و گواهینامه ها

موارد استفاده NFT همچنین می تواند مزایای قابل توجهی برای تأیید مجوزها و گواهینامه ها ارائه دهد. به دانش‌آموزان موفق معمولاً گواهی‌های پایان دوره در قالب دیجیتال یا فیزیکی، مشابه هر مدرک یا مجوز دیگری صادر می‌شود. با این حال، قبل از اینکه یک شرکت یا موسسه مکانی را به کسی پیشنهاد دهد، دانشگاه‌ها و کارفرمایان می‌خواهند نسخه‌هایی از مدرک تکمیل دوره را به عنوان مرجع ارائه دهند.

ادمین ها می توانند با استفاده از NFT ها برای دسترسی به چنین مجوزهایی در زمان زیادی صرفه جویی کنند. گواهی ها و مجوزهای مبتنی بر NFT بار بررسی و تأیید سوابق را کاهش می دهند. در نتیجه، این تکنیک پیگیری مدارک تکمیل دوره یا صدور مجوز را آسان می کند.

ورزش ها

برخی از جدی‌ترین نگرانی‌هایی که بر صنعت ورزش تأثیر می‌گذارد، بلیت‌ها و کالاهای تقلبی است. بلاک چین راه حل ایده آلی برای حل چنین مشکلاتی با موانع کم است. تغییر ناپذیری فناوری بلاک چین به جلوگیری از کلکسیونی ها و بلیط های تقلبی کمک می کند.

بازی 

NFT ها همچنین اثر خود را در صنعت بازی های رمزنگاری شده بر جای گذاشته اند و در حال حاضر تأثیر خود را بر صحنه کلی بازی گذاشته اند. CryptoKitties اولین کسی بود که در سال 2017 ویژگی های بازی را با NFT ها ترکیب کرد و گربه های دیجیتال را در بلاک چین منتشر کرد و به کاربران امکان تعامل و تجارت با آنها را داد. این مدل به قدری موفق بود که باعث شد شبکه اتریوم برای مدت کوتاهی توسط حجم بالایی از تراکنش ها مسدود شود.

از آن زمان، بازی به یک مورد کلیدی برای NFT تبدیل شده است، که با توجه به ماهیت فروش درون بازی برای محصولاتی مانند پوسته‌ها و موارد دیگر که قبلاً بازار سنتی را در برگرفته است، چندان طولانی نیست. 

وقتی نوبت به NFT می‌رسد، بین شرکت‌های بازی سنتی و استارت‌آپ‌های غیرمتمرکز تلاقی وجود دارد، زیرا هر دو طرف به دنبال سرمایه‌گذاری روی کارت‌های دیجیتال، آثار هنری و حتی مد در بلاک چین هستند. NFT ها مانند یک دست در دستکش به بازی می پردازند و مطمئناً این جفت شدن باعث اختلال در صنعت خواهد شد زیرا گیمرها نه تنها به دنبال کسب امتیاز به عنوان رقیب بلکه به عنوان سرمایه گذار نیز هستند. 

NFT ها چگونه دنیای دیجیتال را دوباره اختراع می کنند؟

توکن های غیرقابل تغییر برای کلکسیونرها، سرمایه گذاران و معامله گران به طور یکسان جذاب هستند. آنها نسخه دیجیتالی برخی از محصولات هستند، مانند یک اثر هنری، که نسخه تایید شده آن دارایی را به مالک می دهد. این امر در مکان‌هایی مانند دنیای هنر بسیار پیش می‌رود، جایی که داشتن معامله واقعی – نسخه رسمی و منحصر به فرد یک کالا – بسیار ارزشمندتر از داشتن یک نسخه از آن است. 

به عنوان مثال مجسمه داوود را در نظر بگیرید. آیا ترجیح می دهید مجسمه اصلی را داشته باشید یا یک کپی کامل؟ پاسخ به این سوال ذهنی است و بستگی به این دارد که شما چقدر برای آثار هنری ارزش قائل هستید. همین مفهوم برای NFT ها نیز صادق است، جایی که صاحبان این دارایی های دیجیتالی که اثبات مالکیت آنها در بلاک چین تأیید شده است، معتقدند که دارایی یا افزایش می یابد یا ارزش غیرقابل اندازه گیری به مجموعه آنها اضافه می کند.

قابلیت تعویض یا فقدان آن، هسته اصلی ارزش NFT است که در حال اختراع مجدد دنیای دیجیتال است. مانند خود دنیای هنر، NFTها از ایده نویسنده یا نابغه خلاقی که به یک شی ارزش فوق العاده ای می بخشد، سرمایه گذاری می کنند.

بازارهای متعددی وجود دارد که کاربران می‌توانند توکن‌های غیرقابل تعویض را صادر یا خریداری کنند. انجام این کار به طور کلی مستلزم داشتن یک کیف پول دیجیتال همراه با ارزهای دیجیتال است تا به سمت خرید توکن مورد نظر شما هدایت شود. همچنین روش های مختلفی برای خرید چنین توکن هایی وجود دارد، چه از طریق فروش مستقیم و چه از طریق حراج. خرید NFT تنها در پلتفرم‌های دیجیتال انجام نمی‌شود، بلکه در چندین خانه حراج معروف مانند Sotheby’s نیز اتفاق می‌افتد ، که می‌توانند NFT‌های خریداری شده با ارز دیجیتال را بفروشند.

چگونه NFT بخریم و بفروشیم؟

اکثر بازارهای NFT مشابه یک خانه حراج عمل می کنند. شما یک پیشنهاد می دهید و منتظر می مانید تا ببینید آیا برنده NFT انتخابی خود هستید یا خیر. برخی از سایت‌ها، مانند eBay، گزینه‌های «اکنون بخرید» را ارائه می‌دهند، جایی که NFT‌ها را می‌توان با قیمت مشخصی خریداری کرد. OpenSea.io، SuperRare، Foundation.app، Rarible و Mintable نمونه هایی از بازارهای NFT هستند.

توجه به این نکته مهم است که هر بازاری مجموعه ای از الزامات کیف پول رمزنگاری خاص خود را دارد. در حال حاضر هیچ کیف پولی وجود ندارد که بتوان از آن در همه سایت ها استفاده کرد. MetaMask پر استفاده ترین کیف پول رمزنگاری است، اگرچه سایر کیف پول ها عبارتند از Formatic، Torus، Coinbase Wallet و Portis.

معامله NFT که قبلا خریداری کرده اید و فروش NFT که ضرب کرده اید دو راه برای فروش NFT هستند. اول، هزینه هایی با فروش توکن غیرقابل تعویض شما وجود خواهد داشت، همانطور که هزینه های مربوط به ضرب یک NFT وجود خواهد داشت. این هزینه های گاز و هزینه های خدمات فروش نهایی تعیین شده توسط بازار را پوشش می دهد.

NFTهایی که قبلاً خریداری شده‌اند، می‌توانند مانند هر دارایی دیگری در بازار ثانویه مجدداً فروخته شوند. برای انجام این کار، مطمئن شوید NFT مورد نظر در کیف پول رمزنگاری شما و برای فروش در بازار دلخواه شما فهرست شده است. در حالی که ارزش NFT شما ممکن است در طول زمان افزایش یابد، ارزش بلند مدت یا حتی کوتاه مدت NFT ها را نمی توان تضمین کرد.

بسته به خدمات، می توانید قیمت «اکنون بخرید» را تعیین کنید یا قوانین حراج را مشخص کنید، مانند قیمت رزرو برای فروش یک NFT ضرب شده. در برخی شرایط، ممکن است هر بار که NFT شما در آینده فروخته شود، حق امتیاز پرداخت می شود. در حالی که ارزش NFT شما ممکن است در طول زمان افزایش یابد، ارزش بلند مدت یا حتی کوتاه مدت NFT ها را نمی توان تضمین کرد.

آیا مشکلی در مورد NFT وجود دارد؟

فقط به این دلیل که گاوصندوق فیزیکی برای سرقت NFT وجود ندارد، به این معنی نیست که امنیت مشکلی نیست. مانند خود صنعت ارزهای دیجیتال، صنعت NFT همچنان یک بازار نوپای است که توسعه دهندگان در آن برخی از پیچیدگی ها را حل می کنند و کاربران در حال آموزش هستند. 

در این میان، مطمئناً برخی از دست اندازها در جاده وجود دارد. NFT ها حتی زمانی که معماری هنوز در حال ساخت است، در کانون توجه قرار گرفته اند، که اگر به دست افراد اشتباه بیفتد، می تواند یک دستور العمل برای فاجعه باشد.

تازه کارها در صنعت ارزهای دیجیتال ممکن است هنوز برای ارسال بیت کوین ( BTC ) یا اتر ( ETH ) به آدرس های مناسب با مشکل مواجه شوند. با ظهور NFT ها، آنها اکنون باید در مورد کیف پول های MetaMask و بلاک چین های مختلفی که NFT ها بر روی آنها ساخته می شوند، بیاموزند. همه اینها می تواند برای کاربر جدید طاقت فرسا باشد و می تواند منجر به اشتباهاتی شود که در دنیای غیرمتمرکز که در آن شخص ثالثی برای بازگرداندن وجوه یا محصولات به صاحب واقعی آنها وجود ندارد، قابل جبران نیست.

در این میان، مسائل امنیتی نیز مطرح است. در حالی که ماهیت تغییرناپذیر بلاک چین به منظور جلوگیری از تقلب است، اما این امر مانع از وقوع کلاهبرداری در فضای NFT نشده است. بازیگران بد راهی برای نفوذ به بازارهای نوپا پیدا می کنند، و NFT ها از جمله در مورد حق چاپ، مستثنی نبوده اند.

طبق حساب‌های رسانه‌های اجتماعی، هنرمندان کلاهبردار موفق شدند توییت‌های برخی از حساب‌ها را ضبط کنند و آنها را به عنوان NFT خود بفروشند. در حالی که صنعت متوجه این رفتار شد و توییتر از آن زمان آن را سرکوب کرده است، این نمونه‌ای از کلاهبرداری‌هایی است که هنوز هم می‌تواند در بازارهای نوپا بیداد کند.

چشم انداز آینده

بازار NFT در طول یک سال به رشد چشمگیر خود دست یافته است. در سال 2020، بسیاری از پلتفرم‌های محبوب NFT هنوز وجود نداشتند، در حالی که شروع سال 2021 با افزایش بی‌سابقه‌ای در فعالیت و حجم تجارت مواجه شد. حتی اگر این روند با سرعت کمتری ادامه یابد، نرخ کلی پذیرش NFT (مانند هنر رمزنگاری) همچنان احتمالاً در سال‌های آینده بی‌سابقه خواهد بود.

در حالی که ارزش گذاری توکن های غیرقابل تعویض ممکن است دشوار باشد، ویژگی هایی مانند منحصر به فرد بودن، قابلیت مبادله، استعداد و اینکه آیا هنرمند اصلی پشت فروش است، همگی در قیمت نقش دارند. موج بعدی بازار NFT می‌تواند شاهد ورود توکن‌ها به یک جنون دیگری باشد که بازار ارزهای دیجیتال را طوفانی کرده است: امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) .

————————————————–

منبع : بازارNFT ایران

دیسکورد : انجمن متاورس ایران

————————————————–

نیما ثانی سوال ویرایش شده فوریه 15, 2022
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .
  • فعال
  • بازدیدها1011 times
  • پاسخ ها0 پاسخ ها
ورود به متاورس | متاورس ایرانی
ورود به متاورس ایران یا همان متاورس ملی

علامت ذره بین Tutorials سمت راست به رنگ قرمز به شما کمک خواهد کرد .

جدید ترین سوالات پرسیده شده

ایا ایدز گزفتم؟ 0 پاسخ ها | 0 آرا
انتخاب ورزش رزمی 0 پاسخ ها | 1 رای
وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نماد اعتماد الکترونیک اسناد و املاک کشور مرکز آموزش ویدیویی انجمن حم فروشگاه ملی تولید کنندگان مدیریت بر مدیران حم سامانه حیوانات رسانه ملی اخبار متا دانشگاه متاورس استخدام | دانش فروشگاه حم تبلیغات ملی بازار NFT متاورس رنگ نقشه ملی سه بعدی متا املاک و مستغلات