هزینه های پنهان NFT ها و تأثیرات زیست محیطی آنها | اولین بازار NFT ایران

0

هزینه های پنهان NFT ها و تأثیرات زیست محیطی آنها

740 aHR0cHM6Ly9zMy5jb2ludGVsZWdyYXBoLmNvbS9zdG9yYWdlL3VwbG9hZHMvdmlldy84MTkyY2Q5NTRiMjc0ZDkyYTFlMWVhZDdlN2UzOWRhMS5qcGc= - هزینه های پنهان NFT ها و تأثیرات زیست محیطی آنها | اولین بازار NFT ایران

افزایش آگاهی در مورد آسیب های زیست محیطی جهانی و تغییرات آب و هوایی ناشی از پیشرفت فناوری، کارشناسان و هنرمندان صنعت را بر آن داشته تا تأثیر زیست محیطی توکن های غیرقابل تعویض یا NFT ها را زیر سوال ببرند. علیرغم افزایش فوق العاده این نوع دارایی های دیجیتال در سال گذشته، هنوز برای به دست آوردن داده های معتبر برای ارزیابی خطرات زیست محیطی NFT ها زود است. در حالی که برخی ارقام ظاهر می شوند، هیچ یک از این داده ها توسط کارشناسان خارجی بررسی نشده است و هنوز قابل اعتماد است. 

توکن های غیرقابل تعویض، فناوری مبتنی بر بلاک چین هستند که دارایی های دیجیتال را منحصر به فرد و در نوع خود بی نظیر می کند. عکس‌ها، ویدیوها و آثار موسیقی را می‌توان به صورت دیجیتالی به روشی بی‌نهایت کپی کرد، اما قراردادهای هوشمند بلاک چین مطمئن می‌شوند که برای مثال، یک اثر هنری یا یک ویدیو، تنها نمایشی است که از آن آیتم وجود دارد. 

علاوه بر این، این فناوری به کاربر اجازه می دهد تا در یک محیط غیرقابل اعتماد تراکنش انجام دهد، بنابراین نیازی به تایید اعتبار آنها توسط اشخاص ثالث نیست.

این دلایل NFT ها را ارزشمند می کند و پایه و اساس رشد آنها در زمینه های مختلف، به ویژه در هنر است. تاثیرات زیست محیطی آنها همچنین به دغدغه اصلی هنرمندانی تبدیل شده است که اقدامات مختلفی را برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی و کاهش ردپای کربن NFT انجام داده اند.

آیا NFT ها برای محیط زیست مضر هستند؟

هنرمند دیجیتال Beeple که اثر خود را “Everydays: The First 5000 Days” به قیمت خیره کننده 69 میلیون دلار در کریستیز فروخت، به آینده ای پایدارتر برای NFT ها اعتقاد دارد و متعهد شد که آثار هنری او کربن خنثی خواهند بود. او فکر می‌کند که می‌تواند با تخصیص بخشی از سرمایه‌اش به انرژی‌های تجدیدپذیر، پروژه‌های حفاظت و توسعه فناوری که انتشار CO2 را کاهش می‌دهد، انتشار گازهای گلخانه‌ای NFT خود را جبران کند. 

با ابزار ساده ای مانند Offsetra برای کمک به هنرمندان برای محاسبه ردپای خود، بیپل می تواند محاسبه کند که برای جبران انتشار گازهای گلخانه ای از یکی از مجموعه های خود، باید 5000 دلار برای جبران تأثیرات زیست محیطی خود کمک کند. Beeple و دیگر هنرمندان برجسته تصمیم گرفتند برای فروش NFT های خنثی کربن و جمع آوری سرمایه برای Open Earth Foundation به نیروها بپیوندند . این سازمان غیرانتفاعی توسعه پایدار و همبستگی را از طریق هنر و آموزش تشویق می کند. 

این سرمایه‌های خاص به توسعه فناوری بلاک چین برای پاسخگویی به اقلیم اختصاص یافت. هر هنرمند و اثر هنری 60 جبران کربن دریافت کرد و متعهد شد که ردپای NFT خود را جبران کند تا یک تأثیر خالص آب و هوای مثبت ایجاد کند.  

ردپای کربن NFT چقدر است؟ 

در حالی که تعیین دقیق هزینه زیست‌محیطی هنر رمزنگاری تا حدودی غیرممکن است، تخمین‌های مختلف می‌تواند ایده‌ای از ردپای کربن یک NFT به ما بدهد. به عنوان مثال، وزن یک اثر هنری تک‌نسخه در اتریوم 220 پوره (100 کیلوگرم) CO2 است که معادل یک ساعت پرواز است. 

هنرمند دیجیتال Memo Akten حدود 18000 NFT را تجزیه و تحلیل کرد و دریافت که میانگین ردپای کربن NFT معادل بیش از یک ماه مصرف برق برای افراد عادی ساکن در اتحادیه اروپا است.  

تأثیر فناوری بر محیط زیست ما را به انقلاب صنعتی بازمی گرداند، زمانی که فرآیندهای تولید جدید با پیشرفت تکنولوژی تسهیل شد. چنین پیشرفتی همچنین نشان‌دهنده افزایش آسیب‌های زیست‌محیطی است که نزدیک‌تر به روزهای ما، مراکز داده و استخراج رمزارز را به‌ویژه برای محیط‌زیست مضر می‌دانند. 

مراکز داده زیرساختی از رایانه های شبکه ای هستند که سازمان هایی مانند گوگل یا آمازون از آنها برای ذخیره سازی، پردازش یا توزیع از راه دور حجم زیادی از داده ها استفاده می کنند. 

هنگامی که ما یک ایمیل یا پیام واتس اپ ارسال می کنیم، اطلاعات ما از یکی از این مراکز داده عبور می کند و برای کارکرد موثر و خنک کردن تجهیزات نیاز به مصرف انرژی بالایی دارد.

مراکز داده 1 درصد از تقاضای جهانی انرژی را تشکیل می دهند. تخمین زده می شود که افزایش استفاده از اینترنت در طول همه گیری باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه ای تا 3.2 میلیون تن معادل دی اکسید کربن شده است. برای درک تأثیر چنین ارزیابی، یک تن متریک را به عنوان وزن تقریبی یک خودرو یا معادل CO2 تولید شده از رانندگی از سانفرانسیسکو به آتلانتا در نظر بگیرید. 

هر فرآیند دیجیتالی انرژی مصرف می کند. طبق یک گزارش تحقیقاتی نزدک ، به عنوان مثال، صنعت بانکداری جهانی، حدود 263.72 تراوات ساعت در سال انرژی مصرف می کند.

از سوی دیگر، بیت کوین ( BTC ) – محبوب ترین اما همچنین پر انرژی ترین بلاک چین و ارز دیجیتال جهان – کمی کمتر از نیمی از آن را مصرف می کند. 

استخراج ارزهای دیجیتال منبع نگرانی دیگری برای پیامدهای زیست محیطی است. تاثیر آن شبیه به مراکز داده است. در حالی که داده‌های بیشتری در سال‌های اخیر به‌ویژه در مورد استخراج بیت‌کوین به‌وجود آمده‌اند، هنوز نمی‌توان تأثیر زیست‌محیطی واقعی فناوری کلی بلاک چین را تخمین زد زیرا بر معیارها، علل و فرآیندهای مختلف استفاده می‌شود. 

به عنوان مثال، تفاوت قابل توجهی بین فناوری بلاک چین با الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) وجود دارد. ما کمی بعد در مقاله نگاه عمیق تری به تفاوت خواهیم داشت.

اکثر NFT ها بر اساس فرآیند استخراج اثبات کار در شبکه اتریوم معامله و ذخیره می شوند. PoW نوعی الگوریتم اجماع است که به بیشترین مصرف انرژی نیاز دارد، و اینجاست که کارشناسان آب و هوا بحث پیرامون اثرات زیست محیطی NFT ها را برانگیخته اند.  

هنرمندان دیجیتال اتریوم را برای فروش هنر دیجیتال خود انتخاب می‌کنند، زیرا این ارز رمزپایه‌تر و مطمئن‌تر بعد از بیت‌کوین است. علاوه بر این، برای تراکنش داده‌ها فراتر از تراکنش‌های ارزهای دیجیتال با استفاده از قراردادهای هوشمند طراحی شده است که آن را به یک پلتفرم جذاب برای انواع مختلف استفاده تبدیل می‌کند.

NFT های ذخیره شده در اتریوم چقدر مضر هستند؟

مطالعات مختلفی در مورد مصرف انرژی ارزهای دیجیتال وجود دارد، اما همه آنها ارقام متفاوتی را گزارش می کنند. منصفانه است که ارزیابی کنیم بین 30 تا 70 درصد استخراج ارزهای دیجیتال از انرژی‌های تجدیدپذیر حاصل می‌شود ، اما این یک تخمین مبهم و گسترده است و صراحتاً متوجه اتریوم نیست.

استخراج اتریوم کمتر از نیمی از انرژی استخراج بیت کوین را به کار می گیرد. آخرین برآورد دقیق در سال 2018 محاسبه کرد که این پلتفرم تقریباً همان برق ایسلند را مصرف می کند.

هر سال اتریوم ظاهراً تقریباً 44.94 تراوات ساعت انرژی الکتریکی مصرف می کند که معادل مصرف برق سالانه کشورهایی مانند قطر و مجارستان است. تقریباً 21.35 متریک تن دی اکسید کربن در جو آزاد می کند که با ردپای کربن سودان قابل مقایسه است.

هر تراکنش اتریوم با استفاده از اتر ( ETH ) به‌عنوان گازی که به‌طور شفاف روی بلاک چین ثبت می‌شود، اجرا می‌شود، بسته به میزان داده‌های تراکنش، درصد گاز متفاوت است و تأثیر انتشار آن نیز متفاوت است. NFT ها به دلیل چندین تراکنش درگیر در فرآیند آن از جمله ضرب کردن، مناقصه، تجارت و انتقال مالکیت، اقلام دیجیتالی با داده های سنگین هستند. شفافیت تراکنش امکان ارزیابی مستقیم ردپای NFT را فراهم می کند.

آنچه مورد بحث است این است که NFTها تا چه حد بر انتشارات استخراج اتریوم تأثیر قابل توجهی می‌گذارند یا به هر حال این موارد تولید می‌شوند. NFT ها مطمئناً انرژی بر تر از یک تراکنش ساده انتقال پول در اتریوم هستند، و استخراج اتریوم از قبل کار می کرد و محیط را آلوده می کرد قبل از ایجاد NFT. برای مقایسه، می‌توانیم هواپیما یا قطاری را بدون در نظر گرفتن تعداد افراد سرنشین در نظر بگیریم. 

از سوی دیگر، اگر تعداد فزاینده‌ای از مردم NFT‌ها را ایجاد، تجارت و ذخیره کنند، باید تعداد فزاینده‌ای از تراکنش‌های انرژی‌بر و متعاقب آن افزایش انتشار کربن ایجاد شود. در اصل، میزان تأثیر NFT ها بر تراکنش های اتریوم و آسیب رساندن به محیط، موضوع ساده ای نیست.

اثبات کار در مقابل مصرف انرژی اثبات سهام

فناوری بلاک چین به سرمایه گذاران NFT امکان خرید، فروش یا ذخیره دارایی های دیجیتال را بدون نیاز به واسطه می دهد. با این حال، این تراکنش‌ها در حال حاضر نیاز به دانش فنی دارند، زیرا ممکن است اجرای آنها چالش برانگیز باشد.

به همین دلیل، بازارهایی مانند Opensea یا Rarible انتخاب های مورد علاقه هنرمندانی هستند که به دنبال یک تجربه یکپارچه و ساده هستند. با این حال، این بازارها و اکثر بازارهای دیگر، مبتنی بر بلاک چین اثبات کار اتریوم هستند که از نظر انرژی بسیار ناکارآمد است و از زمانی که NFT ها این پلتفرم را پر کرده اند، هزینه های بالایی ایجاد کرده است.

جایگزین‌های بلاک چین پایدارتری برای PoW بر اساس الگوریتم اجماع اثبات سهام پدیدار شده‌اند که 99 درصد انرژی کمتری نسبت به بلاک‌چین‌های PoW مصرف می‌کند و با NFT‌های زیست‌محیطی بیشتری شناسایی می‌شود. با این حال، این بلاک‌چین‌ها به‌عنوان خطرناک‌تر شناخته می‌شوند، زیرا معمولاً در بازار جدیدتر هستند و برای مثال در معرض هک شدن هستند. 

این دلیل اصلی جذابیت این شبکه‌ها برای خریداران هنری است که می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که آثار هنری خود ناپدید نمی‌شوند یا روزی مورد حمایت قرار نمی‌گیرند. علاوه بر این، این پلتفرم ها هنوز حجم قابل توجهی در مقایسه با همتایان کمتر پایدار خود ندارند و خرید یا فروش سریع را برای هنرمندان دشوارتر می کند. 

همانطور که هنرمندان بیشتری به طور فزاینده ای از سایر جایگزین های انرژی کارآمدتر آگاه می شوند، در آینده ممکن است شاهد افزایش استفاده از این پلت فرم ها و همچنین در توسعه بازارهای سازگار با محیط زیست و شفاف باشیم. برخی از این زنجیره‌هایی که از اثبات سهام استفاده می‌کنند عبارتند از: Algorand، Tezos، Polkadot و Hedera Hashgraph، تا چند مورد از محبوب‌ترین آنها را نام ببریم.

اتریوم سال ها پیش اعلام کرد که در نهایت از طریق ارتقای اتریوم 2.0 به اثبات سهام تغییر خواهد کرد . به این ترتیب، مصرف انرژی اتریوم به شدت کاهش می یابد و هنرمندان امیدوارند این اتفاق به زودی رخ دهد. 

دیگر پلتفرم‌های NFT از فناوری بلاک چین خصوصی استفاده می‌کنند و مانند Flow از قبل کاملاً کاربردی هستند. با این حال، بلاک چین های خصوصی به شدت متمرکز هستند و از مفهوم واقعی بلاک چین فاصله دارند، که به این معنی است که سیستم غیرمتمرکز نیازی به مداخله و اعتماد یک واسطه ندارد.

چه اقدامات دیگری می توان برای بهبود ردپای کربن NFT ها انجام داد؟

اشاره کردیم که اتریوم می‌تواند به الگوریتم اجماع اثبات سهام روی بیاورد و این باعث می‌شود انرژی بسیار کمتری مصرف کند. با این حال، تیم توسعه این پلتفرم سال‌ها آن را حفظ کرده است، اما این روند تا کنون هرگز تحقق نیافته است، که شک و تردیدهای موجهی را در مورد این دستاورد ایجاد کرده است.

توسعه‌دهندگان اتریوم می‌توانند انتشار کربن و هزینه‌ها را با ساختن سیستم‌هایی بر روی لایه دو ساخته شده در بالای بلاک چین موجود کاهش دهند. از طریق این سیستم‌ها، می‌توان انرژی زیادی را ذخیره کرد، زیرا همه تراکنش‌ها خارج از زنجیره انجام می‌شوند، که به معنای خروج نهایی از مکانیسم اثبات کار ناکارآمد انرژی است. 

به عنوان مثال، شبکه لایتنینگ بیت کوین پروتکلی است که بر روی لایه دو بلاک چین ساخته شده است و اکنون به عنوان سیستم پرداخت بیت کوین در نظر گرفته می شود. این مقیاس پذیر و سازگار با محیط زیست است، زیرا به عملکرد اجماع اثبات کار زنجیره پایه متکی نیست.

به دنبال مثال فرآیند شبکه لایتنینگ، افراد یا سازمان‌هایی که می‌خواهند NFT‌ها را معامله کنند، می‌توانند یک کانال لایه دوم را برای انجام معاملات نامحدود باز کنند تا زمانی که آماده تسویه کل تراکنش‌ها در لایه پایه بلاک چین PoW یا لایه یک باشند. به این ترتیب، به‌جای اینکه بلاک چین پایه را با تراکنش‌های نامحدود غرق کنیم، تنها نتیجه خالص بر روی بلاک چین ثبت می‌شود، که باعث صرفه‌جویی در حجم عظیمی از تراکنش‌های فشرده داده می‌شود که انرژی زیادی برای تکمیل آنها مصرف می‌شود.

در اینجا برخی از راه‌های دیگری وجود دارد که می‌توان برای شکوفایی بازار NFT بدون آسیب رساندن به محیط‌زیست استفاده کرد.

24587525d6e2d4e82eae5293fe7fbaa6 - هزینه های پنهان NFT ها و تأثیرات زیست محیطی آنها | اولین بازار NFT ایران

با این حال، انرژی‌های تجدیدپذیر هنوز جایگزین زیرساخت‌های فعلی تولیدکننده‌های برق شده‌اند، و عاقلانه نیست که به طور کامل بر آنها تکیه کنیم. کارشناسان آب و هوا و مخالفان بلاک چین و ارزهای دیجیتال استدلال می کنند که انرژی حاصل از انرژی های تجدیدپذیر هنوز بسیار کمیاب و گرانبها است و می تواند برای کاربردهای فوری مانند گرمایش و روشنایی استفاده شود.

———————————————————–

منبع : بازارNFT ایران

دیسکورد : انجمن متاورس ایران

———————————————————–

نیما ثانی سوال پرسید فوریه 15, 2022
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .
  • فعال
  • بازدیدها1069 times
  • پاسخ ها0 پاسخ ها
ورود به متاورس | متاورس ایرانی
ورود به متاورس ایران یا همان متاورس ملی

علامت ذره بین Tutorials سمت راست به رنگ قرمز به شما کمک خواهد کرد .

جدید ترین سوالات پرسیده شده

ایا ایدز گزفتم؟ 0 پاسخ ها | 0 آرا
انتخاب ورزش رزمی 0 پاسخ ها | 1 رای
وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نماد اعتماد الکترونیک اسناد و املاک کشور مرکز آموزش ویدیویی انجمن حم فروشگاه ملی تولید کنندگان مدیریت بر مدیران حم سامانه حیوانات رسانه ملی اخبار متا دانشگاه متاورس استخدام | دانش فروشگاه حم تبلیغات ملی بازار NFT متاورس رنگ نقشه ملی سه بعدی متا املاک و مستغلات