نحوه ذخیره دارایی های NFT – راهنمای مبتدیان | اولین بازار NFT ایران

0

نحوه ذخیره دارایی های NFT – راهنمای مبتدیان

740 aHR0cHM6Ly9zMy5jb2ludGVsZWdyYXBoLmNvbS9zdG9yYWdlL3VwbG9hZHMvdmlldy9iM2RhZjM5YTE5MzM4MDRlNGE5M2E4NTg2OGMyZGRjOC5qcGc= - نحوه ذخیره دارایی های NFT - راهنمای مبتدیان | اولین بازار NFT ایران

اگر مالکیت آثار هنری فیزیکی به ارزش میلیون‌ها دلار، یک مونه یا یک ون گوگ را داشتید، در واقع مقدار زیادی پول و زمان را برای انتخاب مکان مناسب برای نگهداری امن آن‌ها صرف می‌کردید.

همین امر در مورد توکن های غیرقابل تعویض یا NFT ها نیز صدق می کند . آنها هنوز در همان سطح با شاهکارهای بزرگترین هنرمندان تاریخ در نظر گرفته نمی شوند. با این حال، برخی از آنها هزاران میلیون دلار ارزش دارند. بنابراین، یادگیری نحوه ذخیره دارایی‌های غیرقابل تعویض می‌تواند یک تمرین بسیار مورد نیاز برای جلوگیری از از دست دادن دسترسی به سرمایه‌گذاری‌های شخصی باشد.

توکن های غیرقابل تعویض فقط آثار هنری نیستند. آنها می توانند هر چیزی را از یک تصویر هنری یا یک موزیک ویدیو/صوت گرفته تا اسناد هویتی شخصی دیجیتال، عناوین دانشگاهی، مالکیت خودرو، مالکیت خانه و غیره نشان دهند. 

قبل از بلاک چین، دارایی های دیجیتال می توانستند تکثیر و توزیع شوند. بدون دانستن اینکه دارایی دیجیتال اصلی در کجا یا کجا قرار دارد، اکثر اقلام اساساً بی ارزش بودند.

با ارائه یک دفتر کل دیجیتال تغییرناپذیر، بلاک چین به هنرمندان اجازه می‌دهد تا نسخه‌های اصلی را ایجاد و تأیید کنند تا بتوانند دارایی‌های خود را بدون واسطه در یک محیط غیرقابل اعتماد مدیریت کنند. 

این پیشرفت نشان‌دهنده گامی مهم در مالکیت دارایی‌های دیجیتال است و راه را برای یک بازار پررونق – نه فقط در هنرهای دیجیتال، بلکه همچنین املاک دیجیتال، هویت‌ها و بازی‌ها – در دهه آینده هموار می‌کند. همانطور که مالکیت دیجیتال به دارایی های با ارزش گسترش می یابد، ذخیره سازی NFT ها به درستی برای جلوگیری از سرقت و سایر کلاهبرداری ها در دنیای دیجیتال حیاتی می شود.

بازار رو به رشد NFT ها

بر اساس گزارش رویترز، در بهار 2021، بازار NFT از 13.7 میلیون دلار در مدت مشابه سال قبل به 2.5 میلیارد دلار افزایش یافت. اخیراً حجم فروش بالا باقی مانده است و پس از افزایش محبوبیت NFT به نزدیک به 5 میلیارد دلار رسیده است. 

در ماه مارس، کریستی با فروش یک NFT توسط هنرمند دیجیتال بیپل به قیمت 69 میلیون دلار (50 میلیون پوند) رکورد جدیدی را برای هنر دیجیتال به ثبت رساند. فروش قابل توجه NFT یک «CryptoPunk» بود که 11.8 میلیون دلار در ساتبیز به ارمغان آورد. حجم فروش در بازار محبوب NFT OpenSea در اکتبر به رکورد 1 میلیارد دلار رسید.

موزیسین گریمز در چند ماه گذشته بخشی از هنر دیجیتال خود را بیش از 6 میلیون دلار فروخت و جک دورسی، بنیانگذار توییتر، اولین توییت خود را به عنوان NFT فروخت ، با پیشنهادهایی که به 2.5 میلیون دلار رسید.

با توجه به محبوبیت و تأثیر مالی که متاورس برای NFTها خواهد داشت، پتانسیل این نوع دارایی بسیار زیاد است.

چرا ذخیره صحیح NFT ها مهم است؟

در چند ماه گذشته، توکن‌های غیرقابل تعویض به دارایی‌های کمیاب با ارزش تبدیل شده‌اند و سرمایه‌گذارانی را جذب می‌کنند که به اهدافی برای هکرهایی تبدیل شده‌اند که به دنبال سرقت آثار هنری دیجیتال یا اطلاعات کارت اعتباری برای خرید بیشتر هستند.

چند ماه پیش، هکرها دارایی هایی به ارزش هزاران دلار را از حساب های موجود در بازار NFT Nifty Gateway سرقت کردند. این پلتفرم هک را به دلیل عدم احراز هویت دو مرحله ای مصرف کنندگان عنوان کرد که این امر باعث می شد هکرها به راحتی اعتبار کاربران را شناسایی کرده و دارایی های آنها را به سرقت ببرند. 

امنیت شرکت به خطر نیفتاد. با این حال، برخی نگرانی‌های جدی به طور قانونی در مورد اینکه چقدر ایمن است که NFT یا هر آیتم دیجیتالی دیگری در این راه‌حل‌های شخص ثالث ذخیره شده است، مطرح شد.

عبارت معروف «نه کلیدهای شما، نه رمزارز شما» را می‌توان و باید برای NFTها نیز اعمال کرد. علاقه مندان به کریپتو با این عبارت آشنا هستند، به این معنی که اگر کلیدهای خصوصی خود را نگه ندارید، مانند ذخیره سازی در صرافی ها، مالک ارز دیجیتال نیستید.

در حالی که کیف‌پول‌های ارزهای دیجیتال تاکنون فقط برای دارایی‌های رمزنگاری کار کرده‌اند، با تکامل NFT، انواع دیگری از کیف‌پول‌های رمزنگاری صراحتاً برای ذخیره داده‌های NFT ایجاد شده‌اند. 

چه نوع ذخیره سازی در دسترس است؟

وقتی صحبت از ذخیره NFT ها می شود، امنیت به همان اندازه برای ارزهای رمزنگاری شده حیاتی است. اگر آنها را در یک صرافی (یا پلتفرم‌های بازار در مورد NFTها) رها کنید، در معرض هک‌های احتمالی، فعالیت‌های متقلبانه صرافی یا نقاط شکست قرار می‌گیرید. 

ذخیره سازی مبتنی بر بلاک چین غیرمتمرکز است و به جای ذخیره سازی متمرکز دارایی های دیجیتال، بسیار امن تر است و به مالکان حاکمیت کامل بر دارایی خود را ارائه می دهد. علاوه بر این، راه حل های متعددی برای آرامش بیشتر ارائه می دهد.

شایان ذکر است که شما NFT یا ارز دیجیتال را در کیف پول خود ذخیره نمی کنید. در عوض، یک کیف پول دسترسی به سرمایه‌گذاری‌های ذخیره شده در بلاک چین را از طریق یک کلید خصوصی تضمین می‌کند. 

با کلید خصوصی، شما به طور موثر صاحب یک آدرس رمزنگاری و هر چیزی در آن آدرس هستید. با این حال، زمانی که دارایی دیجیتال شما آنلاین است، در برابر حملات هک آسیب پذیر باقی می ماند. 

بنابراین، ذخیره و ذخیره NFT ها در راه حل های آفلاین برای ذخیره سازی سرد ضروری است، که فرض می کند ذخیره سازی در پلتفرمی است که به اینترنت متصل نیست و بنابراین کمتر در معرض دسترسی غیرمجاز، حملات سایبری و سایر آسیب پذیری های معمول داده های متصل به اینترنت است. .

بهترین راه برای ذخیره NFT به صورت آفلاین، خرید یک کیف پول سخت افزاری ذخیره سازی سرد و انتقال دارایی های دیجیتال به آنجا است. با آفلاین ماندن، کیف پول هکرها و کی لاگرهایی را که نمی توانند کار زیادی برای دسترسی به آن انجام دهند دور نگه می دارد. همچنین، هر کیف پول سخت افزاری برای امنیت بیشتر دارای شناسه و رمز عبور است. 

قبل از جستجو در راه حل های مختلف، کاربران می توانند چند قدم برای حفظ حریم خصوصی خود و جلوگیری از قرار گرفتن در معرض هکرها و دزدان انجام دهند.

3e6fdf4829b6feb14ffec9fd906bd94b - نحوه ذخیره دارایی های NFT - راهنمای مبتدیان | اولین بازار NFT ایران

هنگام انتخاب از میان گزینه های ذخیره سازی NFT، اطمینان از سازگاری در زنجیره های مختلف و با بازار مورد استفاده برای خرید/فروش NFT ضروری است. شما همچنین می خواهید مطمئن شوید که کیف پول امنیت قوی و رابط کاربر پسند دارد. 

از آنجایی که اکثر NFT ها مبتنی بر اتریوم هستند، ارزش این را دارد که اطمینان حاصل کنید که کیف پول با بلاک چین اتریوم سازگار است.

رایج ترین روش های ذخیره سازی NFT

8fb2ae0a040139c08fce7c8c440144b9 - نحوه ذخیره دارایی های NFT - راهنمای مبتدیان | اولین بازار NFT ایران

کیف پول های نرم افزاری 

راه اندازی یک کیف پول نرم افزاری آنلاین، حتی برای کاربران تازه کار و غیر متخصص، نسبتا آسان است. این رابط کاربر پسند، کیف پول های نرم افزاری را به محبوب ترین گزینه برای ذخیره دارایی های دیجیتال تبدیل می کند.

گزینه‌های کیف پول نرم‌افزاری زیادی در فضای NFT وجود دارد و اکثر آنها هم برنامه‌های موبایل و هم برنامه‌های تحت وب دارند. 

راه اندازی آسان، کیف پول نرم افزاری مانند Metamask امنیت استاندارد برای NFT های شما در نظر گرفته می شود. تراکنش‌های Metamask که فقط به عنوان یک برنامه Chrome ساخته شده است، رمزگذاری شده و با یک رمز عبور و یک عبارت اولیه ۱۲ تا ۲۴ کلمه ایمن شده است. از DeFi و Ethereum پشتیبانی می کند.

راه حل هایی مانند Metamask آنلاین هستند و بنابراین در برابر حملات هکرها آسیب پذیر هستند. آنها قبلاً هک شده اند و در آینده می توانند در معرض خطر قرار گیرند. همیشه مراقب برنامه اصلی و تایید شده باشید، زیرا بسیاری از برنامه های جعلی Metamask در گذشته کاربران را فریب داده اند.

کیف پول Enjin با حجم بازار 10.3 میلیون دلار، راه حل نرم افزاری دیگری برای ذخیره ارزهای دیجیتال و ایجاد، توزیع و ادغام NFT است. همچنین از Defi و Ethereum پشتیبانی می کند و به زودی با گوشی های هوشمند سامسونگ S10 به عنوان یک برنامه رسمی کیف پول NFT ادغام می شود.

کیف پول Math به دلیل دامنه قابل توجه پشتیبانی بومی خود از بیش از 70 بلاک چین عمومی متمایز است. همچنین، کیف پول Trust از بسیاری از بلاک چین ها پشتیبانی می کند و به عنوان کیف پول DeFi، کریپتو و NFT عمل می کند.

کوین بیس اخیراً از ایجاد یک بازار همتا به همتا خبر داده است که به دارندگان NFT اجازه می دهد تا دارایی های خود را ضرب، خرید، نمایش و مدیریت کنند.

سیستم فایل بین سیاره ای (IPFS)

IPFS یک پروتکل ابررسانه ای همتا به همتا است که به کاربران اجازه می دهد NFT های غیرمتمرکز خود را خارج از زنجیره ذخیره کنند و احتمال هک شدن را کاهش دهند. 

IPFS نحوه توزیع اطلاعات در سراسر جهان را با استفاده از آدرس دهی مبتنی بر محتوا به جای آدرس دهی مبتنی بر مکان استاندارد تغییر می دهد. هنگامی که یک فایل را به IPFS اضافه می کنید، فایل شما به قطعات کوچکتر تقسیم می شود، به صورت رمزنگاری هش می شود و یک اثر انگشت منحصر به فرد به نام شناسه محتوا (CID) داده می شود.

شناسه‌های محتوا هش‌هایی هستند که مستقیماً به محتوای NFT کاربر متصل می‌شوند به جای پیوند HTTP که می‌توان آن را تغییر داد و هک کرد و امنیت قابل توجهی را فراهم می‌کند. این CID به عنوان یک رکورد دائمی از فایل شما عمل می کند و اگر نسخه جدیدی از فایل خود را در IPFS ایجاد کنید، هش رمزنگاری آن متفاوت است، بنابراین یک CID جدید دریافت می کند. 

این بدان معناست که فایل‌های ذخیره شده در IPFS را نمی‌توان دستکاری یا سانسور کرد و نسخه اصلی را نمی‌توان با هیچ تغییری در یک فایل بازنویسی کرد. اگر یک گره هکری یک هش CID تولید کند، در پایان از داده های نادرست به شما اطلاع داده می شود.

مزایای اضافه شده IPFS گزینه ذخیره سازی امن تری را برای NFT های شما ایجاد می کند. علاوه بر این، معماری غیرمتمرکز و توزیع شده این نوع ذخیره سازی مطابق با اصول بلاک چین است. به ویژه، واسطه ها غیر ضروری هستند. 

پیناتا یک کیف پول NFT مبتنی بر IPFS است. در سال 2018 ایجاد شد و در حال حاضر بیش از 45 میلیون فایل و بیش از 70000 کاربر در سراسر جهان دارد. با وجود اینکه محبوب ترین راه حل ذخیره سازی نیست، به دلیل امنیت بالا، پتانسیل رشد، به ویژه در میان توسعه دهندگان را دارد.

کیف پول سخت افزاری ذخیره سازی سرد 

اگر دارندگان NFT می خواهند امنیت دارایی های خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند، باید کیف پول سخت افزاری را در دست بگیرند که امکان ذخیره سازی سرد (آفلاین) را فراهم می کند. این بدان معناست که کلیدهای خصوصی که کاربران را قادر می سازد به دارایی های دیجیتال خود دسترسی داشته باشند در یک کیف پول سخت افزاری غیرقابل هک نگه داشته می شوند و نه در وب که در آن آسیب پذیر هستند.

کیف پول سخت افزاری امنیت بیشتری را فراهم می کند زیرا احراز هویت دو مرحله ای همیشه فعال است. بدون نگه داشتن فیزیکی کیف پول، هک و سرقت محتوا غیرممکن است. محبوب ترین کیف پول های سخت افزاری Trezor و Ledger هستند. کیف پول ها از نظر فیزیکی حاوی آثار هنری یا رمزنگاری نیستند. با این حال، آنها کلیدهای خصوصی را ذخیره می کنند که به کاربران امکان دسترسی به منابعی را می دهد که آنها در زنجیره ذخیره کرده اند.

در نهایت، داشتن کلکسیون یا هر نوع دارایی دیجیتالی دیگر نباید باعث ایجاد سردرد و نگرانی در مورد امنیت آنها شود. امروزه گزینه‌هایی برای همه و هر نیازی وجود دارد، از راه‌حل‌های گران‌تر گرفته تا پلتفرم‌های آنلاین ارزان‌قیمت که محیطی نسبتاً امن را تضمین می‌کنند. انتخاب‌هایی مانند کیف پول‌های سخت‌افزاری ممکن است گران‌تر باشند، اما امنیت پیشرفته‌ای که ارائه می‌کنند ممکن است برای سرمایه‌گذارانی که مقدار خوبی از NFT را در اختیار دارند، ارزش بررسی داشته باشد.

 

 
—————————
منبع : بازارNFT ایران
دیسکورد : انجمن متاورس ایران

—————————

نیما ثانی سوال پرسید فوریه 15, 2022
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .
  • فعال
  • بازدیدها1301 times
  • پاسخ ها0 پاسخ ها
ورود به متاورس | متاورس ایرانی
ورود به متاورس ایران یا همان متاورس ملی

علامت ذره بین Tutorials سمت راست به رنگ قرمز به شما کمک خواهد کرد .

جدید ترین سوالات پرسیده شده

ایا ایدز گزفتم؟ 0 پاسخ ها | 0 آرا
انتخاب ورزش رزمی 0 پاسخ ها | 1 رای
وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نماد اعتماد الکترونیک اسناد و املاک کشور مرکز آموزش ویدیویی انجمن حم فروشگاه ملی تولید کنندگان مدیریت بر مدیران حم سامانه حیوانات رسانه ملی اخبار متا دانشگاه متاورس استخدام | دانش فروشگاه حم تبلیغات ملی بازار NFT متاورس رنگ نقشه ملی سه بعدی متا املاک و مستغلات