میکروچیپ در ایران | سوالات متداول ریزتراشه | میکروچیپ حیوانات

1

میکروچیپ در ایران | سوالات متداول ریزتراشه | میکروچیپ حیوانات

س: ریزتراشه چیست؟

ddee07ba5b3e81b60a6142d0e05038651665fe83 3 - میکروچیپ در ایران | سوالات متداول ریزتراشه | میکروچیپ حیوانات

پاسخ: ریزتراشه یک تراشه الکترونیکی کوچک است که در یک استوانه شیشه‌ای محصور شده و تقریباً به اندازه یک دانه برنج است. ریزتراشه خود باتری ندارد – توسط یک اسکنر که از روی منطقه عبور داده می شود فعال می شود و امواج رادیویی که توسط اسکنر منتشر می شود تراشه را فعال می کند. تراشه شماره شناسایی را به اسکنر ارسال می کند که شماره را روی صفحه نمایش می دهد. به خود ریزتراشه ترانسپوندر نیز می گویند.

س: چگونه یک ریزتراشه در حیوان کاشته می شود؟ آیا دردناک است؟ آیا نیاز به جراحی یا بیهوشی دارد؟

ج: با استفاده از سوزن زیر پوستی تزریق می شود. این سوزن دردناک تر از تزریق معمولی نیست، اگرچه سوزن کمی بزرگتر از سوزن های مورد استفاده برای تزریق است. نیازی به جراحی یا بیهوشی نیست – می توان ریزتراشه را در طی یک بازدید معمول از مطب دامپزشکی کاشت. اگر حیوان خانگی شما در حال حاضر تحت بیهوشی برای عملی مانند عقیم سازی یا عقیم سازی است، ریزتراشه را اغلب می توان در حالی که هنوز تحت بیهوشی هستند، کاشت.

س: چه نوع اطلاعاتی در ریزتراشه موجود است؟ آیا دستگاه ردیاب در آن وجود دارد؟ آیا اطلاعات پزشکی حیوان خانگی من را ذخیره می کند؟

پاسخ: ریزتراشه هایی که در حال حاضر در حیوانات خانگی استفاده می شود فقط دارای شماره شناسایی هستند. خیر، ریزتراشه یک دستگاه GPS نیست و در صورت گم شدن حیوان شما نمی تواند آن را ردیابی کند. اگرچه خود ریزتراشه فناوری حاضر حاوی اطلاعات پزشکی حیوان خانگی شما نیست، برخی از پایگاه های داده ثبت ریزتراشه به شما امکان می دهند آن اطلاعات را برای مرجع سریع در پایگاه داده ذخیره کنید.

برخی از ریزتراشه‌های مورد استفاده در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و برای ریزتراشه کردن برخی از دام‌ها و اسب‌ها نیز اطلاعاتی در مورد دمای بدن حیوان منتقل می‌کنند.

060b9e1a91c2ec0698a5001fd3998e9dc1ed7476 3 - میکروچیپ در ایران | سوالات متداول ریزتراشه | میکروچیپ حیوانات

س: اگر حیوان خانگی من میکروچیپ شده باشد، آیا باید نگران حریم خصوصی خود باشم؟ آیا کسی می تواند مرا ردیابی کند؟

پاسخ: لازم نیست نگران حریم خصوصی خود باشید. اطلاعاتی که به رجیستری ریزتراشه سازنده ارائه می‌دهید، در صورتی که حیوان خانگی شما پیدا شود و ریزتراشه‌اش اسکن شود، برای تماس با شما استفاده خواهد شد. در بیشتر موارد، می‌توانید انتخاب کنید که از سایر ارتباطات (مانند خبرنامه یا آگهی‌ها) از طرف سازنده شرکت کنید یا انصراف دهید. تنها اطلاعاتی که در مورد شما در پایگاه داده وجود دارد، اطلاعاتی است که هنگام ثبت تراشه یا به روز رسانی اطلاعات خود در آن انتخاب می کنید. حفاظت‌هایی وجود دارد که یک فرد تصادفی نمی‌تواند فقط هویت مالک را جستجو کند.

به یاد داشته باشید که قرار دادن ریزتراشه تنها اولین مرحله است و ریزتراشه باید ثبت شود تا بهترین شانس را برای بازگرداندن حیوان خانگی خود به شما بدهد. اگر این اطلاعات گم یا نادرست باشد، شانس شما برای بازگرداندن حیوان خانگی به طور چشمگیری کاهش می یابد.

س: منظور آنها از “فرکانس ریزتراشه” چیست؟

پاسخ: فرکانس یک ریزتراشه در واقع به فرکانس امواج رادیویی منتشر شده توسط اسکنر که ریزتراشه را فعال و می خواند، اشاره دارد. نمونه هایی از فرکانس های ریزتراشه مورد استفاده در ایالات متحده عبارتند از 125 کیلو هرتز (کیلوهرتز)، 128 کیلوهرتز و 134.2 کیلوهرتز.

س: من در مورد چیزی به نام “استاندارد ISO” شنیده ام. معنی آن چیست؟

پاسخ: سازمان بین المللی استاندارد یا ISO استاندارد جهانی برای ریزتراشه ها را تایید و توصیه کرده است. استاندارد جهانی برای ایجاد یک سیستم شناسایی سازگار در سراسر جهان در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال، اگر سگی با ریزتراشه استاندارد ISO در ایالات متحده کاشته شده باشد، با صاحبانش به اروپا سفر کند و گم شود، اسکنرهای استاندارد ISO در اروپا می توانند ریزتراشه سگ را بخوانند. اگر یک ریزتراشه غیر ISO به سگ کاشته شده باشد و اسکنر ISO دارای قابلیت خواندن رو به جلو و عقب (جهانی) نباشد، ممکن است ریزتراشه سگ شناسایی نشود یا توسط اسکنر خوانده نشود.

فرکانس استاندارد ISO 134.2 کیلوهرتز است.

س: اسکنرهای جهانی (پیشخوان و عقب خوان) چیست؟ چه تفاوتی با سایر اسکنرها دارند؟

پاسخ: اسکنرهای پیشخوان فقط ریزتراشه های 134.2 کیلوهرتز (استاندارد ISO) را شناسایی می کنند، اما ریزتراشه های 125 کیلوهرتز یا 128 کیلوهرتز (غیر استاندارد ISO) را تشخیص نمی دهند. اسکنرهای جهانی که به آنها اسکنرهای جلو و عقب خوان نیز گفته می شود، تمام فرکانس های ریزتراشه را تشخیص می دهند. مزیت اصلی اسکنرهای جهانی، افزایش شانس تشخیص و خواندن یک ریزتراشه، بدون توجه به فرکانس است. همچنین نیاز به اسکنرهای متعدد با فرکانس های متعدد را از بین می برد.

س: چگونه یک ریزتراشه به اتحاد مجدد حیوان گمشده با صاحبش کمک می کند؟

پاسخ: هنگامی که حیوانی پیدا می شود و به یک پناهگاه یا کلینیک دامپزشکی منتقل می شود، یکی از اولین کارهایی که انجام می دهند این است که حیوان را از نظر میکروچیپ اسکن می کنند. اگر ریزتراشه ای پیدا کنند و اگر رجیستری ریزتراشه اطلاعات دقیقی داشته باشد، می توانند به سرعت صاحب حیوان را پیدا کنند.

ba707b876d5a5b8168cfab0b4bd4205d33058fa5 3 - میکروچیپ در ایران | سوالات متداول ریزتراشه | میکروچیپ حیوانات

س: آیا یک ریزتراشه واقعاً احتمال بازگرداندن حیوان خانگی خود را در صورت گم شدن برای من افزایش می دهد؟

ج : حتما! مطالعه بر روی بیش از 7700 حیوان ولگرد در پناهگاه های حیوانات نشان داد که سگ های بدون ریزتراشه در 21.9٪ مواقع به صاحبانشان بازگردانده می شدند، در حالی که سگ های ریزتراشه در 52.2٪ مواقع به صاحبانشان بازگردانده می شدند. گربه‌های بدون ریزتراشه تنها در 1.8 درصد مواقع با صاحبان خود جمع می‌شدند، در حالی که گربه‌های میکروچیپ‌دار در 38.5 درصد مواقع به خانه برمی‌گشتند. (لرد و همکاران، JAVMA ، 15 ژوئیه 2009) برای حیوانات ریزتراشه شده که به صاحبانشان بازگردانده نشدند، بیشتر اوقات به دلیل اطلاعات نادرست مالک (یا نداشتن اطلاعات مالک) در پایگاه داده رجیستری ریزتراشه بود – پس انجام ندهید. فراموش نکنید که ثبت نام کنید و اطلاعات خود را به روز نگه دارید.

س: آیا ریزتراشه جایگزین برچسب های شناسایی و برچسب هاری می شود؟

ج : مطلقاً خیر. ریزتراشه ها برای شناسایی دائمی که ضد دستکاری هستند عالی هستند، اما هیچ چیز جایگزین یقه با برچسب های شناسایی به روز نمی شود. اگر حیوان خانگی در هنگام گم شدن یقه ای با برچسب به سر می کند، خواندن برچسب و تماس با صاحب آن اغلب یک فرآیند بسیار سریع است. با این حال، اطلاعات روی برچسب ها باید دقیق و به روز باشد. اما اگر حیوان خانگی یقه و برچسب نبسته، یا اگر قلاده گم شده یا برداشته شود، وجود ریزتراشه ممکن است تنها راهی باشد که می توان صاحب حیوان را پیدا کرد.

برچسب هاری حیوان خانگی شما باید همیشه روی یقه آن باشد تا مردم به سرعت متوجه شوند که حیوان خانگی شما برای این بیماری کشنده واکسینه شده است. شماره برچسب هاری همچنین امکان ردیابی حیوانات و شناسایی صاحب حیوان گمشده را فراهم می‌کند، اما پس از بسته شدن کلینیک‌های دامپزشکی یا دفاتر شهرستان‌ها برای یک روز، ردیابی شماره هاری ممکن است دشوار باشد. پایگاه‌های اطلاعاتی ریزتراشه‌ها پایگاه‌های اطلاعاتی آنلاین یا تلفنی هستند و 24/7/365 در دسترس هستند.

س: من به تازگی یک حیوان خانگی را از پناهگاه حیوانات پذیرفته ام. آیا میکروچیپ دارد؟ چگونه می توانم بفهمم؟

پاسخ: اگر پناهگاه حیوان را اسکن کرده است، باید بتواند به شما بگوید که آیا ریزتراشه شده است یا خیر. برخی از پناهگاه‌ها ریزتراشه‌هایی را در هر حیوانی که می‌پذیرند کاشته می‌کنند، بنابراین با پناهگاه تماس بگیرید و شماره میکروچیپ حیوان خانگی جدید خود را پیدا کنید تا بتوانید آن را به نام خود ثبت کنید.

اکثر کلینیک‌های دامپزشکی دارای اسکنر میکروچیپ هستند و دامپزشک شما می‌تواند حیوان خانگی جدید شما را برای ریزتراشه اسکن کند، وقتی حیوان خانگی جدید خود را برای معاینه دامپزشکی می‌برید. ریزتراشه‌ها در رادیوگرافی‌ها (اشعه ایکس) نشان داده می‌شوند، بنابراین این روش دیگری برای یافتن آن است.

س: چرا باید حیواناتم را میکروچیپ کنند؟

پاسخ: بهترین دلیل برای ریزتراشه کردن حیوانات این است که در صورت گم شدن یا دزدیده شدن حیوان خود را پس بگیرید.

س: می‌خواهم حیواناتم را میکروچیپ کنم. کجا برم؟

پاسخ: البته به دامپزشک شما! اکثر کلینیک های دامپزشکی ریزتراشه ها را در دسترس دارند. بنابراین، این احتمال وجود دارد که حیوان خانگی شما در همان روز قرار ملاقات شما، ریزتراشه را کاشت. گاهی اوقات پناهگاه ها یا مشاغل محلی میزبان یک رویداد میکروچیپ نیز هستند.

س: چرا نمی توانم ریزتراشه را بخرم و خودم آن را کاشته کنم؟

پاسخ: به نظر می رسد یک روش ساده برای کاشت یک میکروچیپ باشد – در نهایت، درست مثل تزریق است، درست است؟ خوب، بله و نه. اگرچه شبیه یک تزریق ساده به نظر می رسد، اما بسیار مهم است که ریزتراشه به درستی کاشته شود. استفاده از نیروی بیش از حد، قرار دادن سوزن در عمق بیش از حد، یا قرار دادن آن در مکان نامناسب نه تنها می تواند تشخیص یا خواندن ریزتراشه را در آینده دشوار کند، بلکه می تواند باعث ایجاد مشکلات تهدید کننده زندگی شود. ریزتراشه‌ها باید واقعاً تحت نظارت دامپزشک کاشته شوند، زیرا دامپزشکان می‌دانند ریزتراشه‌ها باید در کجا قرار گیرند، می‌دانند چگونه آن‌ها را قرار دهند و می‌دانند چگونه علائم یک مشکل را تشخیص دهند و در صورت بروز آن، آن را درمان کنند.

س: وقتی ریزتراشه کاشته شد، چه کار کنم؟ آیا هر نوع نگهداری مورد نیاز است؟

پاسخ: واقعاً نیازی به تعمیر و نگهداری برای خود ریزتراشه‌ها نیست، اگرچه شما باید ریزتراشه را ثبت کنید و اطلاعات تماس خود را در پایگاه داده ثبت ریزتراشه به‌روز نگه دارید. اگر متوجه هر گونه ناهنجاری در محل کاشت میکروچیپ شدید، مانند زهکشی (تراوش) یا تورم، با دامپزشک خود تماس بگیرید. در حالت ایده‌آل، ریزتراشه باید در طول معاینات منظم سلامتی/مراقبت‌های پیشگیرانه حیوان شما اسکن شود تا مطمئن شوید که هنوز سر جای خود است و همانطور که باید کار می‌کند.

س: من در مورد سگی شنیدم که توسط یک پناهگاه معدوم شد زیرا ریزتراشه او توسط اسکنر پناهگاه شناسایی نشد. چگونه می توانم بدانم که این اتفاق برای حیوان خانگی من نمی افتد؟

پاسخ: متأسفانه مواردی وجود داشته است که ریزتراشه حیوان خانگی توسط اسکنر پناهگاه حیوانات شناسایی نشده است و حیوان خانگی پس از مدت نگهداری معمول معدوم شده است زیرا آنها نمی توانند صاحب آن را پیدا کنند. اگرچه این شرایط دلخراش هستند، خبر خوب این است که به دلیل در دسترس بودن اسکنرهای جهانی (خواندن به جلو و عقب) بعید است این اتفاق بیفتد.

اگرچه وجود ریزتراشه تضمینی 100 درصدی برای بازگرداندن حیوان خانگی خود در صورت گم شدن یا دزدیده شدن آن نیست، اما به طور چشمگیری شانس پیوستن شما به حیوان خانگی خود را افزایش می دهد … تا زمانی که اطلاعات ثبت نام را حفظ کنید. به روز.

س: چرا ریزتراشه ها گاهی اوقات پیدا نمی شوند؟

پاسخ: مانند تقریباً هر چیز دیگری، این یک سیستم بدون خطا نیست. اگرچه بسیار نادر است، ریزتراشه ها ممکن است از کار بیفتند و توسط اسکنر شناسایی نشوند. مشکلات مربوط به اسکنرها نیز رایج نیستند، اما ممکن است رخ دهند. خطای انسانی مانند تکنیک اسکن نامناسب یا اسکن ناقص حیوان نیز می تواند منجر به عدم شناسایی ریزتراشه شود.

برخی از عوامل مرتبط با حیوانات که می‌توانند تشخیص ریزتراشه را دشوار کنند عبارتند از: حیواناتی که در حین اسکن کردن ثابت نمی‌مانند یا زیاد تقلا نمی‌کنند. وجود موهای بلند و مات شده در محل کاشت ریزتراشه یا نزدیک آن؛ رسوب بیش از حد چربی در ناحیه کاشت؛ و یک یقه فلزی (یا یقه ای که فلز زیادی روی آن باشد). همه اینها می تواند در اسکن و تشخیص ریزتراشه اختلال ایجاد کند.

برای دستورالعمل‌های مربوط به روش‌های اسکن برای کاهش احتمال گم شدن یک ریزتراشه، مرور ادبیات ما را ببینید .

س: حیوان خانگی من دو میکروچیپ فرکانس متفاوت کاشته شده است. آیا باید یکی را حذف کنم؟ آیا آنها با یکدیگر تداخل خواهند داشت؟ کدام ریزتراشه توسط اسکنر شناسایی می شود؟

پاسخ: خیر، لازم نیست یکی از میکروچیپ ها را بردارید و خیر، آنها با یکدیگر تداخل نخواهند داشت. ریزتراشه‌ای که توسط اسکنر شناسایی می‌شود به اسکنر مورد استفاده بستگی دارد – اگر اسکنر جهانی (پیش‌خوان و عقب‌خوان) باشد، احتمالاً هر تراشه را هنگام عبور از روی آن تشخیص می‌دهد. برای شناسایی تراشه دیگر، اسکنر باید ریست شود و از ناحیه ای که در آن قرار دارد عبور داده شود. اگر اسکنر فقط یک فرکانس ریزتراشه را می‌خواند، فقط یک ریزتراشه با آن فرکانس خاص را تشخیص می‌دهد و ریزتراشه دیگر را شناسایی یا نمی‌خواند.

اگر می دانید حیوان خانگی شما بیش از یک ریزتراشه کاشته شده است، مطمئن شوید که اطلاعات پایگاه داده را برای هر ریزتراشه به روز نگه دارید. مردم معمولاً بیش از یک ریزتراشه را فرض نمی‌کنند (زیرا بسیار غیر معمول است)، بنابراین سعی می‌کنند مالک را بر اساس شماره رجیستری ریزتراشه‌ای که شناسایی می‌کنند پیدا کنند.

س: حیوان خانگی من دارای یک ریزتراشه 125 کیلوهرتزی غیر استاندارد ISO است و می‌خواهم آن را با استاندارد ISO، ریزتراشه 134 کیلوهرتز کاشته کنم. آیا می توانم این کار را انجام دهم؟

پاسخ: مطمئناً می توانید. هر دو تراشه به طور معمول کار خواهند کرد. اگر حیوان خانگی شما با اسکنر که فقط تراشه های 125 کیلوهرتز را می خواند، اسکن شود، فقط تراشه 125 کیلوهرتز شناسایی می شود. اگر حیوان خانگی شما با یک اسکنر جهانی (پیش‌خوان و عقب‌خوان) اسکن شود، می‌تواند یک یا هر دو تراشه را جداگانه تشخیص دهد (برای اطلاعات بیشتر به سؤال بالای این یکی مراجعه کنید).

س: من به کشوری نقل مکان می کنم که به تراشه های ISO نیاز دارد و حیوان خانگی من تراشه ISO ندارد یا اصلاً میکروچیپ ندارد. چه کاری باید انجام دهم؟

پاسخ: قبل از اینکه حیوان خانگی شما اجازه ورود به آن کشور را داشته باشد، باید یک ریزتراشه ISO کاشته شود. اما این تنها چیزی نیست که باید بدانید: کشورها در مورد قوانین واردات خود، از جمله مقررات مختلف در مورد واکسیناسیون های ضروری و دوره های قرنطینه پس از ورود حیوان به آن کشور، تفاوت های زیادی دارند. اگر کمی تحقیق و آماده سازی انجام دهید، جابجایی حیوان خانگی شما می تواند به راحتی انجام شود. با کشور مبدأ تماس بگیرید تا الزامات آنها در مورد ریزتراشه ها و همچنین واکسیناسیون ها، گواهی ها و غیره را تعیین کنید. همچنین، می توانید با یک حمل کننده حیوانات با تجربه که به فرآیندها و مقررات مؤثر بر حمل و نقل حیوانات آشنایی کامل دارد، تماس بگیرید.

س: من به کشوری نقل مکان می کنم که به تراشه های ISO نیاز دارد و حیوان خانگی من یک تراشه ISO دارد. چه کاری باید انجام دهم؟

پاسخ: به طور کلی، حیوان خانگی شما برای اجازه ورود به آن کشور به ریزتراشه دیگری نیاز ندارد. با این حال، هنگام برنامه ریزی برای جابجایی خود، باید مقررات واردات حیوانات کشور مقصد را بررسی کنید. این تنها چیزی نیست که باید بدانید: کشورها در قوانین واردات خود تفاوت های زیادی دارند، از جمله مقررات مختلف در مورد واکسیناسیون های ضروری و دوره های قرنطینه پس از ورود حیوان به آن کشور. اگر کمی تحقیق و آماده سازی انجام دهید، جابجایی حیوان خانگی شما می تواند به راحتی انجام شود. با کشور مبدأ تماس بگیرید تا الزامات آنها در مورد ریزتراشه ها و همچنین واکسیناسیون ها، گواهی ها و غیره را تعیین کنید. همچنین، می توانید با یک حمل کننده حیوانات با تجربه که به فرآیندها و مقررات مؤثر بر حمل و نقل حیوانات آشنایی کامل دارد، تماس بگیرید.

س: چرا این الزام نیست که همه پناهگاه ها و کلینیک های دامپزشکی از یک میکروچیپ و ریدر استفاده کنند؟ یا اگر فرکانس‌های متفاوتی از ریزتراشه‌ها وجود دارد و هر کدام به یک اسکنر جداگانه نیاز دارند، چرا لازم نیست که از هر اسکنر یکی داشته باشند تا ریزتراشه‌ها هرگز از دست نروند؟

پاسخ: هیچ مقررات فدرال یا ایالتی در مورد استانداردهای ریزتراشه در ایالات متحده وجود ندارد و سازندگان مختلف قادر به تولید و ثبت اختراع فناوری های مختلف ریزتراشه با فرکانس های مختلف هستند. به دلیل رقابت در بازار، پناهگاه‌های حیوانات و کلینیک‌های دامپزشکی می‌توانند از بین چندین تولیدکننده میکروچیپ و اسکنر انتخاب کنند. اسکنرهای ریزتراشه نسبتاً گران هستند و اغلب هزینه زیادی برای نگهداری یک یا چند نوع اسکنر میکروچیپ وجود دارد.

این مشکل را می توان با استفاده از اسکنرهای میکروچیپ جهانی که به راحتی در دسترس هستند حل کرد. استفاده از ریزتراشه های استاندارد ISO گام خوبی در توسعه یک سیستم ریزتراشه سازگار در ایالات متحده خواهد بود

س: هنگامی که حیوان خانگی خود را میکروچیپ می کنم، آیا یک پایگاه داده مرکزی وجود دارد که اطلاعات را ثبت کرده و در صورت گم شدن یا دزدیده شدن حیوان خانگی من، آن را در اختیار پناهگاه های حیوانات و کلینیک های دامپزشکی قرار دهد؟

پاسخ: در حال حاضر، پایگاه داده مرکزی در ایالات متحده برای ثبت ریزتراشه ها وجود ندارد. هر سازنده پایگاه داده خود را حفظ می کند (یا توسط شخص دیگری مدیریت می شود). از آنجایی که استانداردهای ISO برای کدهای شناسایی در ایالات متحده پذیرفته نشده است، ریزتراشه ها باید در رجیستری های فردی آنها ثبت شوند.

خوشبختانه، اسکنرهای ریزتراشه هنگام خواندن ریزتراشه، نام سازنده ریزتراشه را نمایش می دهند. بنابراین، احتمال اینکه حیوانی را نتوان از روی شماره ریزتراشه‌اش شناسایی کرد بسیار کم است – یعنی مگر اینکه ریزتراشه حیوان خانگی شما ثبت نشده باشد یا اطلاعات دقیق نباشد.

در سال 2009، انجمن بیمارستان حیوانات آمریکا ابزار جستجوی ریزتراشه حیوانات خانگی جهانی را راه‌اندازی کرد که فهرستی از سازنده‌ای که کد ریزتراشه با آن مرتبط است و همچنین اطلاعات تراشه در رجیستری‌های شرکت‌کننده یافت می‌شود. پایگاه داده اطلاعات مالک ریزتراشه را ارائه نمی دهد – کاربر باید با سازنده/پایگاه داده مرتبط با آن ریزتراشه تماس بگیرد.

تعدادی پایگاه داده ریزتراشه رایگان در چند سال گذشته راه اندازی شده است، اما بسیاری از این پایگاه های داده مستقیماً به پایگاه داده های تولیدکنندگان مرتبط نیستند. خوشبختانه، برخی از این پایگاه‌های داده در ابزار جستجوی میکروچیپ حیوانات خانگی جهانی AAHA ادغام شده‌اند. هر پایگاه داده ای که ریزتراشه حیوان خانگی خود را با آن ثبت می کنید باید به طور منظم به روز شود و پایگاه داده حیاتی برای به روز نگه داشتن پایگاه داده ای است که توسط سازنده ریزتراشه نگهداری می شود.

d57b4d5d2f3f3b52958ce703688052d636476333 3 - میکروچیپ در ایران | سوالات متداول ریزتراشه | میکروچیپ حیوانات

س: برخی از مشکلات مربوط به ریزتراشه ها چیست؟ چقدر رایج هستند؟

پاسخ: انجمن دامپزشکی حیوانات کوچک بریتانیا (BSAVA) پایگاه داده ای از واکنش های نامطلوب به ریزتراشه ها را نگهداری می کند. از زمانی که پایگاه داده در سال 1996 راه اندازی شد، بیش از 4 میلیون حیوان ریزتراشه شده اند و تنها 391 واکنش نامطلوب گزارش شده است. از بین این واکنش‌ها، مهاجرت ریزتراشه از محل کاشت اولیه‌اش شایع‌ترین مشکل گزارش‌شده است. مشکلات دیگری مانند شکست ریزتراشه، ریزش مو، عفونت، تورم و تشکیل تومور با تعداد بسیار کمتری گزارش شده است. برای نمودار خلاصه‌ای از گزارش‌های BSAVA، بررسی ادبیات AVMA در مورد ریزتراشه‌سازی حیوانات را بخوانید .

س: اخیراً شنیده ام که ریزتراشه ها باعث سرطان می شوند. آیا آنها؟

پاسخ: گزارش هایی وجود دارد که موش ها و موش ها به سرطان مرتبط با ریزتراشه های کاشته شده مبتلا شده اند. با این حال، اکثر این موش‌ها و موش‌ها در زمان پیدا شدن تومورها برای مطالعات سرطان مورد استفاده قرار می‌گرفتند، و گونه‌های موش‌ها و موش‌های مورد استفاده در این مطالعات بیشتر در معرض ابتلا به سرطان هستند. تومورهای مرتبط با ریزتراشه در دو سگ و دو گربه گزارش شده است، اما حداقل در یک سگ و یک گربه، تومور نمی تواند مستقیماً به خود ریزتراشه مرتبط باشد (و ممکن است به دلیل چیز دیگری ایجاد شده باشد). برای جزئیات بیشتر در مورد مطالعات، بررسی ادبیات AVMA در مورد ریزتراشه حیوانات را بخوانید .

س: من نمی خواهم حیوان خانگی ام سرطان بگیرد. آیا باید میکروچیپ حیوان خانگی خود را برداریم؟

پاسخ: به دو دلیل به شما توصیه نمی کنیم که ریزتراشه حیوان خانگی خود را بردارید. اول، بر اساس بررسی ما از مطالعات، خطر ابتلای حیوان شما به سرطان به دلیل ریزتراشه‌اش بسیار بسیار کم است و با احتمال بهبود یافته که در صورت گم شدن حیوان خود را برگردانید، بسیار بیشتر است. ثانیاً، اگرچه کاشت ریزتراشه یک روش بسیار ساده و سریع است، اما برداشتن یک میکروچیپ بیشتر دخیل است و ممکن است به بیهوشی عمومی و جراحی نیاز داشته باشد.

س: آیا مزایای میکروچیپ بر خطرات آن بیشتر است؟ می دانم که شما گفتید در صورت ریزتراشه شدن حیوان خانگی گم شده یا دزدیده شده، شانس بیشتری برای پیوند مجدد با حیوان خانگی گم شده یا دزدیده شده دارم، اما نگران هستم که هنوز این احتمال وجود دارد که کلینیک یا پناهگاه دامپزشکی نتواند تراشه را بخواند یا حیوان خانگی من واکنش نشان خواهد داد.

پاسخ: مزایای ریزتراشه کردن حیوانات قطعاً از خطرات آن بیشتر است. اگرچه نمی توانیم تضمین کنیم که یک پناهگاه یا کلینیک دامپزشکی همیشه قادر به خواندن هر ریزتراشه باشد، خطر این اتفاق بسیار کم است و حتی کمتر می شود. پناهگاه‌های حیوانات و کلینیک‌های دامپزشکی از نگرانی‌های مربوط به گم شدن یک ریزتراشه کاشته‌شده بسیار آگاه هستند و اقدامات بیشتری را برای تعیین وجود ریزتراشه قبل از تصمیم‌گیری برای مرگ یا به فرزندی گرفتن حیوان انجام می‌دهند. اسکنرهای جهانی در دسترس تر می شوند و چالش تشخیص فرکانس های مختلف ریزتراشه را حل می کنند.

س: برای “نگهداری” ریزتراشه حیوان خانگی خود چه باید بکنم؟

پاسخ: هنگامی که حیوان خانگی شما میکروچیپ شد، تنها سه کار وجود دارد که باید انجام دهید: 1) مطمئن شوید که میکروچیپ ثبت شده است. 2) از دامپزشک خود بخواهید حداقل سالی یک بار ریزتراشه حیوان خانگی شما را اسکن کند تا مطمئن شود ریزتراشه هنوز کار می کند و قابل تشخیص است. و 3) اطلاعات ثبت نام خود را به روز نگه دارید.

اگر جابه‌جا شده‌اید یا هر یک از اطلاعات شما (مخصوصاً شماره تلفن) تغییر کرده است، مطمئن شوید که ثبت ریزتراشه خود را در پایگاه داده سازنده در اسرع وقت به‌روزرسانی کرده‌اید.

برای یادآوری به صاحبان حیوانات خانگی برای بررسی و به روز رسانی اطلاعات خود، AAHA و AVMA روز 15 آگوست را به عنوان ” روز بررسی تراشه ” تعیین کرده اند. چند دقیقه وقت بگذارید و اطلاعات خود را بررسی کنید و در صورت لزوم آنها را به روز کنید، و خیالتان راحت باشد که شانس خود را برای بازگرداندن حیوان خانگی خود در صورت گم شدن یا دزدیده شدن افزایش داده اید.

جهت ارتباط با دامپزشکان ایران وارد سامانه حیوانات شوید : www.ANIMAL.IRPSC.com

منبع انگلیسی محتوا : avma

سوال پرسید
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .