مزایا و معایب توکن های NFT و مقایسه آنها با سرمایه گذاری های سنتی | اولین بازار NFT ایران

0

از نظر کارشناسان: 8 مزایا و معایب توکن های NFT  و مقایسه آنها با سرمایه گذاری های سنتی  …

b27c6b699fbe49f87f713850264e45382d347fce 1762 - مزایا و معایب توکن های NFT و مقایسه آنها با سرمایه گذاری های سنتی | اولین بازار NFT ایران

درک دنیای سرمایه‌گذاری می‌تواند دشوار باشد، به‌ویژه وقتی تعداد بی‌شمار کلاس‌های دارایی، ساختارهای صندوق و وسایل نقلیه دارای مزیت مالیاتی موجود در بازار را در نظر بگیرید. در شرایطی که قبلا غیرقابل درک بود، مانند یک بیماری همه گیر جهانی و نرخ های بهره منفی، و پیچیدگی به طور تصاعدی بزرگ می شود.

به همین جا ختم نمی شود. فناوری‌های فراگیر فزاینده، مانند برنامه‌های پرداخت موبایلی، پلت‌فرم‌های وام‌دهی همتا به همتا، مشاوران روبو و پایگاه‌های داده مبتنی بر بلاک چین، انقلابی در نحوه انجام تجارت، مدیریت تراکنش‌های مالی و سرمایه‌گذاری ما ایجاد می‌کنند.

پایگاه داده های مبتنی بر بلاک چین موضوع این مقاله است. به طور خاص، من روی توکن های غیر قابل تعویض تمرکز می کنم. در این مرحله احتمالاً در حال خاراندن سر خود هستید. توکن غیر قابل تعویض در دنیا چیست؟

دارایی های تعویض پذیر در مقابل دارایی های غیرقابل تعویض

بیایید با کلمه جابجایی شروع کنیم. دارایی قابل تعویض دارایی است که به راحتی با چیز دیگری با همان نوع و ارزش مبادله می شود. به عنوان مثال، اسکناس دلار آمریکا قابل تعویض است. می توانید یکی را با دیگری مبادله کنید و دقیقاً همان مقدار را دریافت خواهید کرد. شما می توانید همین کار را با یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین انجام دهید. یک بیت کوین دقیقاً به اندازه دیگری ارزش دارد.

برعکس، یک دارایی غیرقابل تعویض منحصر به فرد است. منحصر به فرد، غیر قابل تعویض و غیر قابل تعویض است. به عنوان مثال می توان به الماس و آثار هنری اصلی اشاره کرد. هر یک از این دارایی ها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که نمی توان آنها را به طور واقعی تکرار کرد. به عنوان مثال، هر الماس برش، رنگ، اندازه و درجه متفاوتی دارد. مانند اثر انگشت یک انسان، هیچ الماسی دقیقاً شبیه هم نیست.

اکنون، ممکن است استدلال کنید که هیچ دارایی واقعاً قابل تعویض نیست. به هر حال، تعداد انگشت شماری از اسکناس‌های دلاری احتمالاً تفاوت‌های فیزیکی قابل‌توجهی دارند – شاید گوشه‌های پاره‌شده، لکه‌های جوهر یا تاریخ‌های سری متفاوت. این درست است، و اهمیت تمرکز بر ارزش استفاده از دارایی، نه ویژگی‌های فنی آن، هنگام طبقه‌بندی آن به عنوان قابل تعویض یا غیرقابل تعویض، را برجسته می‌کند.

توکن های غیر قابل تعویض چیست؟

این ما را به موضوع این مقاله، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) می‌رساند. NFT ها نمایش دیجیتالی از دارایی های ایجاد و ذخیره شده با فناوری بلاک چین هستند. هر NFT دارای یک کد شناسایی منحصر به فرد است که آن را از سایر NFT ها متمایز می کند و از تکرار جلوگیری می کند. هر NFT همچنین قابل گسترش است، به این معنی که می توان آن را با NFT دیگری ترکیب کرد تا یک NFT سوم و کاملا منحصر به فرد را تشکیل دهد.

آیا می دانستید؟ امروزه، بیشتر NFT ها بخشی از بلاک چین اتریوم هستند که از ارز دیجیتال به نام اتریوم پشتیبانی می کند. NFTها از ارز دیجیتال متمایز می شوند زیرا کدهای شناسایی آنها منعکس کننده اطلاعات اضافی از جمله ابرداده هایی هستند که دارایی دیجیتالی شده را توصیف می کنند.

NFT ها را می توان برای هر چیزی که قابل تبدیل به فرمت دیجیتال است ایجاد کرد. بخش عمده‌ای از شتاب در این فضا شامل ذخیره‌سازی و فروش یادگاری‌های هنری دیجیتال و ورزشی است، اما هر تصویر ثابت، کلیپ ویدیویی، صدا یا متن را می‌توان دیجیتالی کرد و به‌طور بالقوه درآمدزایی کرد. در واقع، جک دورسی، بنیانگذار توییتر، اخیراً اولین توییت خود را دیجیتالی کرده است. نشانه ای از پیام ساده دورسی، “فقط راه اندازی twttr من”، نزدیک به 3 میلیون دلار فروخته شد.

در حالی که مثال توییت ممکن است بی اهمیت به نظر برسد، NFTها پیامدهای تجاری جدی دارند. آنها برای ساده کردن معاملات پیچیده خصوصی و املاک و مستغلات مورد استفاده قرار گرفته‌اند و نحوه تعامل خریداران و فروشندگان در بازار هنر را تغییر می‌دهند. در زیر، کمی عمیق تر به این ایده ها می پردازیم و جوانب مثبت و منفی NFT ها را بررسی می کنیم.

مزایای توکن های غیر قابل تعویض NFT ها کارایی بازار را تقویت می کنند

بارزترین مزیت NFTها پتانسیل آنها برای کارآمدتر کردن بازارها است. تبدیل یک دارایی فیزیکی به دارایی دیجیتال می تواند فرآیندها را ساده کند، واسطه ها را حذف کند، زنجیره تامین را افزایش دهد و امنیت را تقویت کند.

نمونه بارز آن در سراسر جهان هنر آشکار می شود. به لطف NFT ها، هنرمندان به طور فزاینده ای قادر به برقراری ارتباط مستقیم با مخاطبان خود هستند و نیازی به عوامل پرهزینه و تراکنش های دست و پا گیر را از بین می برند. علاوه بر این، دیجیتالی شدن آثار هنری فرآیند احراز هویت را بهبود می بخشد، تراکنش ها را ساده تر می کند و هزینه ها را کاهش می دهد.

اما NFT ها کاربردهایی فراتر از بازار دارند. در نهایت، آنها می توانند به عنوان روشی موثر برای مدیریت و کنترل داده ها و سوابق حساس برای افراد و سازمان ها تکامل یابند.

استفاده ما از گذرنامه های فیزیکی را در نظر بگیرید که باید در هر نقطه ورودی و خروجی ارائه شوند. با تبدیل آنها به NFT های متمایز، می توانیم روند مدیریت سفر و شناسایی افراد را تا حد زیادی ساده کنیم. صرفه جویی، از نظر زمان و پول، می تواند قابل توجه باشد.

می توان از آنها برای تقسیم بندی مالکیت دارایی های فیزیکی استفاده کرد

امروزه تقسیم کردن مالکیت دارایی های خاص، از جمله املاک، آثار هنری و جواهرات خوب، دشوار است. تقسیم نسخه دیجیتالی یک ساختمان بین مالکان متعدد بسیار آسان تر از نسخه فیزیکی است. همین امر در مورد یک جواهر با ارزش یا یک مورد کمیاب شراب نیز صدق می کند.
از طریق دیجیتالی کردن، بازار دارایی های خاص می تواند تا حد زیادی گسترش یابد و منجر به نقدینگی بیشتر و قیمت های بالاتر شود. در سطح فردی، می‌تواند نحوه ساخت پرتفوی‌های مالی را بهبود بخشد، و امکان تنوع بیشتر و اندازه دقیق‌تر موقعیت را فراهم کند.

فناوری بلاک چین در پشت NFT ها بسیار ایمن است

NFT ها با استفاده از فناوری بلاک چین ایجاد می شوند که سیستمی برای ثبت اطلاعات به گونه ای است که هک، تغییر یا حذف آن غیرممکن است. اساساً، بلاک چین یک دفتر دیجیتالی از تراکنش‌ها است که کپی شده و در کل شبکه همتا به همتای شرکت‌کنندگان توزیع می‌شود.
تمام NFT های ذخیره شده در بلاک چین دارای سوابق مشخصی از اصالت و زنجیره مالکیت هستند که از نظر تئوری از سوء استفاده و سرقت آنها جلوگیری می کند. هنگامی که داده ها به زنجیره اضافه می شوند، نمی توان آنها را تغییر یا حذف کرد. این بدان معناست که کمبود و اصالت هر NFT حفظ می شود و سطحی از اطمینان را تقویت می کند که ما به دیدن آن در بسیاری از بازارها عادت نداریم.

NFT ها می توانند مزایای متنوعی را برای یک سبد سرمایه گذاری فراهم کنند

NFTها با سرمایه گذاری های سنتی مانند سهام و اوراق قرضه متفاوت هستند. همانطور که در بالا مورد بحث قرار گرفت، آنها دارای ویژگی های متمایزی هستند و مزایایی را ارائه می دهند که ما تازه در حال درک و درک آن هستیم. گفته می شود، مالکیت بدون خطر نیست.
در بخش بعدی به خطرات آن خواهیم پرداخت. در حال حاضر، فقط بدانید که مشخصات ریسک NFT با سایر طبقات دارایی متفاوت است. در نتیجه، با افزودن NFT ها به سبد سرمایه گذاری، می توانید کارایی آن را بهبود بخشید. اساساً این به معنای دستیابی به تعادل بهتری بین ریسک و بازده است.

معایب توکن های غیر قابل تعویض NFT ها غیر مایع و فرار هستند

با توجه به وضعیت نسبتا نابالغ آن، بازار NFT ها چندان نقد نیست. NFT ها به طور گسترده درک نشده اند و تعداد خریداران و فروشندگان بالقوه اندک است. این بدان معناست که تجارت NFTها، به ویژه در دوره های پریشانی، بسیار دشوار است. همچنین به این معنی است که قیمت‌های NFT می‌توانند بسیار نوسان باشند.

NFT ها درآمد ایجاد نمی کنند

برخلاف سهامی که سود سهام پرداخت می‌کند، اوراق قرضه بهره‌دار و املاک و مستغلات رانت‌زا، NFT‌ها پتانسیل درآمدی به صاحبان خود ارائه نمی‌دهند. مانند عتیقه‌جات و سایر اقلام کلکسیونی، بازده مرتبط با سرمایه‌گذاری NFT کاملاً بر اساس افزایش قیمت است، چیزی که نباید روی آن حساب کنید.

از NFT ها می توان برای تداوم تقلب استفاده کرد

در حالی که یکپارچگی یک بلاک چین غیرقابل تردید است، NFT ها می توانند برای تداوم کلاهبرداری استفاده شوند. در واقع، تعدادی از هنرمندان اخیراً گزارش داده اند که آثار خود را برای فروش به عنوان NFT در بازارهای آنلاین – بدون رضایت آنها – کشف کرده اند.

این بدیهی است که قصد استفاده از NFT برای تسهیل فروش هنر را نقض می کند. ارزش پیشنهادی یک NFT این است که یک اثر هنری فیزیکی را با یک نشانه منحصربفرد تأیید می کند و به شخصی که دارای نشانه است اطمینان می دهد که صاحب اثر هنری اصلی نیز است.
اگر شخصی یک تصویر الکترونیکی از اثر اصلی ایجاد کند، یک نشانه به آن متصل کند و آن را برای فروش در یک بازار مجازی قرار دهد، یک مشکل جدی ایجاد می‌شود. در اینجا، هیچ پیوندی به اثر اصلی وجود ندارد. توکن به یک بازتولید تقلبی مرتبط است.

NFT ها می توانند به محیط زیست آسیب بزنند

برای ایجاد رکوردهای بلاک چین، مقدار قابل توجهی انرژی محاسباتی نیاز است و بحث در مورد آسیب بلندمدت این فرآیند به محیط زیست وجود دارد. بر اساس برخی برآوردها، با نرخ فعلی، انتشار کربن حاصل از استخراج ارزهای رمزنگاری شده و NFT ها در سال های آینده از انتشار کربن در کل شهر لندن بیشتر خواهد شد. علاقه مندان به بلاک چین استدلال می کنند که با تغییر بازارهای جهانی NFTها و کاهش نیاز به سفر و استفاده از فضای اداری، کاهش آلودگی در حال انجام است.

آینده سرمایه گذاری NFT

NFT ها یک خلاقیت هیجان انگیز هستند و با افزایش موارد استفاده از آنها توجه بیشتری را به خود جلب می کنند. برچسب‌های قیمتی که به برخی از NFTها چسبیده است، آتش را شعله‌ور می‌کند. با این حال، سرمایه‌گذاران محتاط باید در هنگام فکر کردن به خرید این دارایی‌ها، بسیار ملایم عمل کنند، زیرا NFT‌ها بسیار غیر نقدشونده و بی‌ثبات هستند.

خرید آنها با امید به دستیابی به بازده قیمت سه یا چهار رقمی توصیه نمی شود. ارزش واقعی NFTها در پتانسیل آنها برای تغییر نحوه عملکرد بازارها و بهبود نحوه مدیریت و کنترل اطلاعات حساس است. اینجا، آسمان حد است.

با این وجود، اگر می‌خواهید در جنبش بلاک چین شرکت کنید و مالکیت NFT را راهی برای انجام آن ببینید، آن را دنبال کنید. با این حال، لطفا این کار را مسئولانه انجام دهید. پول زیادی را صرف NFT ها نکنید و همیشه برای ایجاد موقعیت های کم هزینه تلاش کنید. در غیر این صورت، ممکن است خود را در یک نقطه دردناک بیابید – از نظر مالی و عاطفی …… 

————————————–

منبع : بازار NFT ایران

دیسکورد : انجمن متاورس ایران

————————————–

نیما ثانی سوال ویرایش شده فوریه 15, 2022
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .
  • فعال
  • بازدیدها1427 times
  • پاسخ ها0 پاسخ ها
ورود به متاورس | متاورس ایرانی
ورود به متاورس ایران یا همان متاورس ملی

علامت ذره بین Tutorials سمت راست به رنگ قرمز به شما کمک خواهد کرد .

جدید ترین سوالات پرسیده شده

ایا ایدز گزفتم؟ 0 پاسخ ها | 0 آرا
انتخاب ورزش رزمی 0 پاسخ ها | 1 رای
وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نماد اعتماد الکترونیک اسناد و املاک کشور مرکز آموزش ویدیویی انجمن حم فروشگاه ملی تولید کنندگان مدیریت بر مدیران حم سامانه حیوانات رسانه ملی اخبار متا دانشگاه متاورس استخدام | دانش فروشگاه حم تبلیغات ملی بازار NFT متاورس رنگ نقشه ملی سه بعدی متا املاک و مستغلات