شکستن منقار در پرندگان و راه درمان آن….

1

شکستن منقار در پرندگان

bd7a64ea915f58623173e338aee5a7ee975f75c6 227 - شکستن منقار در پرندگان و راه درمان آن....

شکستن منقار در پرندگان، یکی از مشکلاتی است که نیاز به توجه فوری دارد. در صورت شکسته شدن منقار پرنده خانگی خود و مدیریت وضعیت بهتر است با دامپزشک مشورت کنید. منقار پرنده از استخوان های فک بالا و پایین تشکیل شده است.منقار توسط یک لایه از بافت همبند (درم و اپیدرم) و یک پوشش بیرونی سفت و پروتئین کراتین پوشانده می شود. چندین رگ خونی و اعصاب، قسمت های مختلف منقار را تأمین می کنند. طوطی ها دارای نوعی انتهای عصب در نزدیکی نوک منقار هستند. به آن ارگ نوک پیاز گفته می شود و منقار را نسبت به تغییرات دما و فشار بسیار حساس می کند.

منقار پرندگان مانند لبها و دندانهای پستانداران عمل می کند. آنها غذا را می گیرند و خرد می کنند. حتی شکل و اندازه آنها از گونه ای به گونه دیگر متفاوت است. منقار همچنین برای موارد زیر استفاده می شود:

 • ساخت لانه
 • بررسی اشیا
 • کمک به دفاع
 • کاوش در محیط اطراف

استخوان های منقار فقط تا رسیدن به اندازه منقار رشد می کنند. اما پروتئین کراتین به طور مداوم در طوطی ها از قاعده منقار، نزدیک به صورت، به سمت نوک با سرعت ¼ تا ½ اینچ در ماه رشد می کند. پرندگان خانگی که از منقار خود برای گرفتن غذا، بالا رفتن و بررسی اشیا استفاده می کنند به طور طبیعی نوک و کناره های منقار خود را با رشد از بین می برند. آنها نیازی به اصلاح منقار ندارند. این در حالی است که آسیب های منقار، نزدیک به صورت، ممکن است از رشد مجدد پیشگیری کند.

چه عواملی باعث شکستن منقار در پرندگان می شود؟

پرندگانی که از منقار خود برای کمک به آنها در اطراف قفس استفاده می کنند یا میله های قفس یا چوب سخت را می جوند، ممکن است گاهی اوقات قطعات کوچک پوشش بیرونی کراتین از نوک و کناره های منقار آنها جدا شود. این طبیعی است و به طور کلی دلیلی نگران کننده نخواهد بود. به شرطی که تراشه های منقار خیلی بزرگ نباشند و پرنده بتواند به خوردن غذا و عملکرد عادی خود ادامه دهد.

صدمات شدید منقار معمولاً نتیجه ضربه مستقیم است. آنها اغلب دچار  مشکلات زیر می شوند:

 • پارگی
 • سوختگی
 • خرد شدن
 • سوراخ شدن منقار
 • شکستگی استخوان
 • دررفتگی یا انعطاف پذیری
 • از بین رفتن (جدا شدن منقار از صورت)

این تروما می تواند در نتیجه حملات از جانوران دیگر (به عنوان مثال، جفت قفس، دیگر حیوانات خانگی ، حیوانات وحشی) و تماس شدید نیرو (برخورد به دیواره ها، سقوط از روی اجاق) باشد.

به ندرت، منقارها به دلیل نقایص مادرزادی یا ژنتیکی، سوء تغذیه (اغلب به دلیل کمبود پروتئین و یا ویتامین های A و D) عفونت (با ویروس ها، باکتری ها، قارچ، یا انگلی)، یا رشد سرطانی دچار تغییر شکل می شوند. برخی از بیماری های سیستمیک، مانند بیماری کبد، در واقع می توانند منجر به رشد بیش از حد منقار پرندگان شوند.

چگونه منقار غیرطبیعی پرنده را تشخیص دهیم

ناهنجاری های مادرزادی به طور کلی واضح است و اغلب به صورت سوء انسداد (عدم انطباق) منقار فوقانی و تحتانی ظاهر می شود، به طوری که با بسته شدن دهان، منقار فوقانی و تحتمانی به درستی با همدیگر منطبق نمی شوند.

منقار قیچی

منقار قیچی، وضعیتی است که منقار فوقانی یا تحتانی انحراف داشته باشد، به طوری که هر دو مانند تیغه های قیچی از کنار یکدیگر عبور می کنند.

منقارهای دررفته

منقارهای دررفته معمولاً منقار بالایی را تحت تأثیر قرار می دهند. این وضعیت ناشی از افزایش بیش از حد مفصل است که مفصل به استخوان فک بالا به جمجمه می پیوندد. پرندگان با دررفتگی فک بالا نمی توانند دهان خود را کاملاً ببندند. در خوردن غذا مشکل دارند و به وضوح دردناک هستند. منقار فوقانی به سمت بالا جابجا شده و در بعضی موارد ممکن است استخوان فک شکسته شود.

سایر شرایط و ناهنجاری های منقار، عبارتند از:

 • منقاری که نرم، نامناسب یا دارای سطح بریده یا تغییر رنگ باشد می تواند نشان دهنده وضعیت سوء تغذیه پرنده باشد.
 • منقارهای آلوده ممکن است بریده، تغییر رنگ، حفره دار، شیاردار یا خشک و پوسته پوسته به نظر برسند.
 • سوختگی منقار به طور معمول در ابتدا قرمز و ملتهب به نظر می رسد و در نهایت با از بین رفتن بافت سوخته سیاه و پوسته پوسته می شود.
 • تشخیص منقار جداشده آسان است. زیرا قسمتهای بالایی، زیرین یا هر دو قسمت منقار به طور جزئی یا کاملاً از صورت دور می شوند.
 • سرانجام، ممکن است رشد سرطانی به صورت ضایعات برجسته روی منقار از زیر سوراخ های بینی، جایی که منقار با پوست متصل شده، تا انتهای آن ظاهر شود.

آسیب های تازه بر روی منقار ممکن است دردناک باشد و توانایی غذا خوردن پرنده را مختل کند. در حالی که آسیب های قدیمی که از قبل شروع به بهبود کرده اند ممکن است به طور قابل توجهی روی پرنده تأثیر زیادی نداشته باشند.

چگونه خونریزی منقار را درمان کنیم؟

خونریزی در منقار باید بلافاصله درمان شود. در صورت بروز خونریزی جدی، مالکان پرنده ها بهتر است قبل از اینکه بتوانند پرندگان خود را به دامپزشک برسانند، خونریزی را در خانه کنترل کنند.

خونریزی جزئی ممکن است با اعمال فشار به محل خونریزی (مانند دستمال کاغذی یا پارچه کوچک) متوقف شود. خونریزی قابل توجه تر ممکن است به استفاده از مواد لخته کننده پودر نیاز داشته باشد.

برای محافظت از پرنده زخمی در خوردن ماده لخته کننده یا ماده استایپتیک، این مواد معمولاً باید پس از قطع خونریزی و تشکیل لخته، به آرامی با آب شسته شوند.

منقار حاوی رگها و اعصاب زیادی است. بنابراین، صدمات منقار می تواند در برخی موارد منجر به خونریزی و درد قابل توجه شود. توانایی غذا خوردن پرنده را مهار می کند. پرندگانی که دارای منقار خونریزی یا منقار بسیار دردناک هستند و آنهایی که غذا نمی خورند، باید فوراً توسط دامپزشک معاینه شوند. آنهایی که دارای زخم های باز بزرگ، سوختگی یا شکستگی واضح در محل قرارگیری استخوان هستند و یا دچار انحراف یا دررفتگی شده اند، نیز باید در اسرع وقت درمان شوند.

درمان شکستن منقار در پرندگان

برخی از ناهنجاری های منقار نیاز به توجه فوری دامپزشکی دارند. درمان صدمات جزئی منقار ممکن است ساده باشد، در حالی که ضربه شدید منقار قابل درمان نیست. دامپزشک باتجربه پرندگان می تواند دوره درمانی را پس از انجام معاینه کامل بدنی تعیین کند.

پرندگانی که تغییرات منقار در آنها به تدریج در حال پیشرفت هستند. (مانند تغییر رنگ سطح یا سوراخ شدن منقار) یا توده هایی که روی منقار رشد می کنند به طور معمول موارد اضطراری فوری در نظر گرفته نمی شوند. اما باید در اسرع وقت توسط دامپزشک بررسی شوند.

زخم ها، سوختگی ها و شکستگی ها می توانند به راحتی آلوده شوند. مخصوصاً اگر غذا درون آنها گیر کند. زخم ها، پارگی ها و سوختگی های کوچک ممکن است با ضد عفونی کننده تمیز شود و به صورت موضعی یا سیستمیک با آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد التهاب و مسکن ها درمان شود.

غالباً، پوشش کراتینه روی منقار در طی هفته ها و ماه ها بسیار آهسته رشد می کند. استخوان آسیب دیده زیرین در پرنده بالغ رشد نمی کند. آسیب های خرد کننده، شکستگی و دررفتگی شدید ممکن است به ترمیم جراحی و تجویز داروها به مدت طولانی نیاز داشته باشد.

درمان ناهنجاری های مادرزادی منقار شکسته شده

برخی از ناهنجاری های مادرزادی ممکن است به ترمیم جراحی نیز نیاز داشته باشند. در عفونت های مشکوک به منقار باید نمونه برداری و کشت انجام شود تا داروهای مناسب (یعنی آنتی بیوتیک در مقابل داروهای ضد قارچ) تجویز شود.

منقاری که از بین رفته باشد (یا از صورت پاره شده باشد) فقط در صورت اتصال مجدد منقار و صورت به طوری که عصب و رگ های خونی سالم نباشد، می توان مجدداً از طریق جراحی مجدداً متصل شود. اغلب منقارهای جدا شده قابل درمان نیستند و باید برداشته شوند. پرندگانی که منقار فوقانی یا تحتانی ندارد، گاهی اوقات می توانند خود به خود یاد بگیرند که غذا بخورند. اما صاحبان آنها باید آماده شوند تا هفته ها تا ماه ها تا زمانی که پرندگان سازگار می شوند، به آنها غذا دهند.

پرندگانی که منقار فوقانی ندارند، به طور کلی نمی توانند سازگار شوند. در حالی که پروتز منقار در دسترس است. باید به صورت سفارشی متناسب با یک پرنده ساخته و توسط یک دامپزشک با جراحی قرار داده شود. این پروتزها معمولاً با گذشت زمان به خصوص در پرندگان در حال رشد یا بسیار فعال می افتند و در صورت لزوم باید جایگزین شوند.

درمان شکستگی منقار در پرندگان در منزل

How your bird uses its beak 2000x786 min 300x200 - شکستن منقار در پرندگان و راه درمان آن....

صرف نظر از نوع آسیب منقار، پرندگانی که منقار آسیب دیده دارند ممکن است دردناک داشته و تمایلی به خوردن غذا نداشته باشند. ممکن است بی حال شده و کمتر از حد طبیعی سرو صدا داشته باشند. به پرندگان با صدمات منقار دردناک باید به جای غذاهای سخت و خوراکی مانند دانه ها و آجیل ها، غذاهای نرم و قابل خوردن آسان مانند تکه های کوچک سبزیجات نرم، میوه، تخم مرغ پخته شده یا ماکارونی ارائه شود.

پرندگانی که در خوردن غذا مشکل دارند باید از جفت قفس جدا شوند تا میزان غذای آنها کنترل شود و در صورت لزوم بتوان آنها را با دست تغذیه کرد.

چگونه از شکستن منقار در پرندگان جلوگیری کنیم؟

در حالی که برخی از ناهنجاری های منقار، مانند رشد سرطانی، عفونت ها و نقص های مادرزادی قابل پیشگیری نیستند. برخی ناهنجاری های دیگر که به دلیل ضربه یا سوءتغذیه ایجاد می شوند اغلب قابل پیشگیری هستند.

اگر می خواهید پرنده خود را به اطراف پرواز دهید، آینه ها و پنجره ها را با ملافه یا حوله بپوشانید. اطمینان حاصل کنید که فن های سقف خاموش هستند. هر چیزی که ممکن است پرنده شما با آن برخورد کند را از سد راه بردارید.

همراه با اقدامات لازم برای به حداقل رساندن احتمال آسیب دیدگی در اطراف خانه، بهترین راه برای جلوگیری از ضربه منقار این است که پرنده مرتباً توسط دامپزشکی که قادر به تشخیص ناهنجاری منقار است، قبل از پیشرفت وضعیت پرنده، بررسی شود

https://animal.irpsc.com

saeed.zajkani سوال ویرایش شده سپتامبر 24, 2021
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .
 • فعال
 • بازدیدها1095 times
 • پاسخ ها0 پاسخ ها
ورود به متاورس | متاورس ایرانی
ورود به متاورس ایران یا همان متاورس ملی

علامت ذره بین Tutorials سمت راست به رنگ قرمز به شما کمک خواهد کرد .

جدید ترین سوالات پرسیده شده

منقضی شدن سم بتانال 1 پاسخ | 0 آرا
ایا ایدز گزفتم؟ 0 پاسخ ها | 0 آرا
انتخاب ورزش رزمی 0 پاسخ ها | 1 رای
وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نماد اعتماد الکترونیک اسناد و املاک کشور مرکز آموزش ویدیویی انجمن حم فروشگاه ملی تولید کنندگان مدیریت بر مدیران حم سامانه حیوانات رسانه ملی اخبار متا دانشگاه متاورس استخدام | دانش فروشگاه حم تبلیغات ملی بازار NFT متاورس رنگ نقشه ملی سه بعدی متا املاک و مستغلات