بیماری های کشنده اما قابل پیشگیری در سگ‌ ها…

1

بیماری های کشنده اما قابل پیشگیری در سگ‌ ها

1a45532482ff4518525be7cc931332f9d3111ae4 227 - بیماری های کشنده اما قابل پیشگیری در سگ‌ ها...

صاحبان سگ های خانگی باید مراقب بیماری های کشنده اما قابل پیشگیری در سگ‌های خانگی خود باشند. این بیماری ها که به راحتی قابل پیشگیری هستند، در برخی شرایط ممکن است کشنده و خطرناک باشند.

حیوانات، در سکوت رنج می برند. نمی توانند به ما بگویند که بدن شان درد می کند. صاحبان حیوانات اهلی سعی در مراقبت از حیوانات خود دارند. اما وقتی آنها نتوانند به ما بگویند چه مشکلی دارند، مراقبت از آن ها ممکن است سخت باشد. بنابراین ضروری است که علائم جسمی و رفتاری بیماری های مختلف را بشناسیم تا به محض بروز آن ها در سگ ها، نسبت به درمان سریع این حیوانات اقدام کنیم.

بدون شک هزینه کردن در پیشگری از ابتلا به بیماری های کشنده در سگ ها، بسیار بهتر از تحمل هزینه های درمانی و روانی ناشی از مرگ این حیوانات است.

ما در این مقاله مشکلات احتمالی سلامتی سگ ها که می توانند کشنده باشند. اما به راحتی می توانید از آنها به طور کامل پیشگیری کنید، را مورد بررسی قرار داده ایم.

شایع ترین بیماری های قابل پیشگیری اما کشنده در سگ ها از نظر متخصص دامپزشکی در کالیفرنیا، دکتر نیکول اکهلم از مرکز تخصصی و اورژانس حیوانات اهلی حیوان خانگی مارین، عبارتند از:

پاروویروس در سگ

واکسن ضد پاروویروس، یکی از واکسن های اصلی است که هر توله سگی باید آن را دریافت کند. این بدان معناست که اکثر سگ ها این بیماری ویروسی قابل پیشگیری را، که به روده و قلب آنها حمله می کند، نمی گیرند.

توله سگ ها در مراکز تولید مثل یا محل های نگهداری دست جمعی بیشتر در معرض خطر تماس با سگ آلوده هستند. اکثر سگ ها با تماس مستقیم با مدفوع سگ آلوده، به این ویروس مبتلا می شوند.

علائم این ویروس شامل اسهال شدید و کاهش وزن، استفراغ و بی حالی است. آسیب به سیستم ایمنی بدن و روده ها می تواند منجر به شوک سپتیک شود. شانس زنده ماندن در اثر این بیماری زیاد نیست. بیش از نیمی از سگ هایی که به پاروو ویروس مبتلا می شوند، متاسفانه می میرند.

دکتر اکهلم می گوید: “توله سگ هایی که مبتلا به پاروو ویروس هستند می توانند زنده بمانند. اما زنده ماندن، به شدت بیماری، سن توله سگ و زمان شروع درمان بستگی دارد.” این بیماری، مانند هپاتیت و هاری، از طریق واکسیناسیون قابل پیشگیری است.

دکتر اکهلم می گوید: “بسیار مهم است که سگ خود را در سریع ترین زمان ممکن واکسینه کنید. مطمئن شوید که سگ یا توله سگ شما واکسینه شده است. این کار به جلوگیری از ابتلا به این ویروس کمک می کند.”

نفخ شکم در سگ ها

نفخ شکم، از خروج محتویات و هوا از معده جلوگیری می کند، که مانع از آروغ زدن یا استفراغ سگ می شود. علائم نفخ در سگ ها شامل موارد زیر است:

 • بی قراری
 • ترشح بزاق
 • عدم توانایی در استفراغ
 • برجسته شدن قسمتی از معده

از هر روشی که باعث شود سگ شما آرام تر غذا بخورد، استفاده کنید تا حیوان خانگی شما به نفخ مبتلا نشود.

نارسایی کلیوی در سگ

بیماری کلیه معمولاً به تدریج رخ می دهد و بیشتر اوقات در سگ های مسن دیده می شود. همچنین می تواند به عنوان عارضه ای از داروها یا سایر بیماری های عفونی (مانند بیماری لایم) بوجود آید.

متأسفانه، بیماری کلیوی که در حیوان خانگی ایجاد می شود، در بیشتر اوقات قابل پیشگیری نیست. سگ هایی که استعداد ژنتیکی نارسایی کلیه دارند بیشتر در معرض خطر هستند.

با این حال، یک نوع بیماری مزمن کلیه وجود دارد که قابل پیشگیری بوده و آن عفونت ناشی از بیماری دندان است. در مراحل پیشرفته بیماری دندان، باکتری های لثه سگ می توانند وارد جریان خون شده و به اندام های حیاتی بدن مانند کلیه ها آسیب برسانند.

بنابراین دندان های سگ را تمیز نگهدارید. دندان های سگ را به طور منظم (حداقل هفته ای یک بار) مسواک بزنید یا در مطب دامپزشکی، تمیزکاری حرفه ای دندان انجام دهید، که به بیهوشی نیاز دارد اما کاملاً مؤثر است.

از طرف دیگر، بیماری حاد کلیه تا حد زیادی قابل پیشگیری است. بیماری حاد کلیه به دلیل موارد مختلفی مانند مسمومیت، عفونت یا عوارض ناشی از داروها و …. ایجاد می شود. علائم آن ناگهانی و شدید است و می تواند شامل تب، استفراغ، تغییر در میزان مصرف آب، تغییر اشتها و تغییر در مقدار ادرار باشد.

برای جلوگیری از بیماری حاد کلیه، از مصرف داروهای انسانی برای سگ خودداری کنید، مگر اینکه دامپزشک در این مورد به شما توصیه کرده باشد. همچنین مایعات ضد یخ را از سگ ها دور نگه دارید. حیوان خانگی شما طعم آن را دوست دارند اما حتی در دوزهای پایین نیز کاملا برای حیوان خانگی شما سمی است. روش های مختلفی وجود دارد، از جمله لیسیدن آن از کف گاراژ که سگ ها ممکن است ضد یخ مصرف کنند.

بیماری لایم در سگ

این بیماری منتقله از طریق کنه، یکی دیگر از بیماری های قابل پیشگیری اما کشنده در سگ است. این بیماری توسط باکتری منتقل شده توسط کنه های آهو، که حداقل برای ۱۸ ساعت به سگ متصل شده اند، ایجاد می شود. این بیماری شایع ترین بیماری های مربوط به کنه در سگ ها است.

علامت مهم این بیماری، لنگیدن در دست و پاها است. کاهش اشتها نیز ممکن است رخ دهد. عدم درمان بیماری لایم، می تواند منجر به مشکلات کلیوی – حتی نارسایی کلیه شود. درمان از طریق آنتی بیوتیک انجام می شود و اگرچه علائم معمولاً طی چهار هفته برطرف می شوند، اما ممکن است به طور کامل برطرف از بین نروند.

دور نگه داشتن سگ از مناطق مستعد وجود کنه بسیار مهم است. داروهای پیشگیری از ابتلا به کنه، موثر ترین راه پیشگیری از بیماری لایم و سایر بیماری های منتقله از طریق کنه است.

بیماری کرم قلب در سگ

آیا ترجیح می دهید هزینه داروی ضد کرم قلب را پرداخت کنید یا بعداً درمان های پرهزینه و دردناک را به روی سگ خود انجام دهید؟ متأسفانه، بیشتر افراد دومی را انتخاب می کنند، حتی اگر داروهای پیشگیرانه نسبتاً ارزان قیمت باشند. تنها چیزی که باعث می شود سگ شما به کرم قلب مبتلا شود، یک لقمه غذا آلوده به یک پشه آلوده است.

دکتر اکهلم می گوید: اگر در منطقه ای پر از پشه ها زندگی می کنید، پیشگیری از کرم قلب ضروری است. بیماری کرم قلب با تزریق عضلانی دارو (بر پایه آرسنیک) قابل درمان است. این روش در بیشتر موارد دردناک اما موثر است.

سگ ها و گربه ها مستعد ابتلا به کرم قلب هستند، بنابراین اگر گربه هم دارید، حتما به سگ خود داروهای پیشگیری از ابتلا به کرم قلب بدهید. هیچ درمانی برای گربه های مبتلا به کرم قلب وجود ندارد و سگ شما ممکن است آن را از حیوانات آلوده دیگر دریافت کند.

مسمومیت با شکلات در سگ

تقریباً همه می دانند که سگ ها نمی توانند شکلات بخورند. مسمومیت با شکلات، یکی از شایع ترین علل مسمومیت سگ هاست. یک تکه شکلات می تواند روی یک سگ کوچک تأثیر بگذارد و شکلات تلخ بسیار بدتر از شکلات شیری است.

علائم مسمومیت با شکلات شامل استفراغ، اسهال، بی قراری، نفس نفس زدن و لرزش است. موارد جدی تر می تواند باعث نامنظمی ضربان قلب، تشنج، حمله قلبی یا حتی مرگ شود. اگر فکر می کنید سگ شما شکلات خورده است، فورا او را به دامپزشک ببرید. دکتر اکهلم می گوید: “سگ شما باید فوراً ویزیت شود و در خانه سعی نکنید سگ را مجبور به استفراغ کنید.” علائم مسمومیت با شکلات می تواند تا ۷۲ ساعت طول بکشد.

سرطان در سگ

انواع مختلفی از سرطان های سگ وجود دارد و به نظر می رسد که تعداد مبتلایان آنها در حال افزایش هستند. ۵۰ درصد سگ های ده ساله و بالاتر به نوعی از سرطان مبتلا می شوند و این مهمترین علت مرگ سگ ها در این گروه سنی است. هرچه سرطان را سریعتر تشخیص دهید و درمان کنید، احتمال زنده ماندن سگ بیشتر است. اگر متوجه تغییر در رفتار یا عادت های سگ خود شدید، بلافاصله آن را به دامپزشک بگویید.

برخی از علائم سرطان شامل بوهای ریزش مو، التهاب غدد لنفاوی، توده های پوستی، کاهش وزن، تغییر اشتها و بی حالی است.

دکتر اکهلم می گوید: “لنفوم، بسیار قابل درمان است.” لنفوم یکی از رایج ترین انواع سرطان ها در سگ است، برای پیشگیری از لنفوم در سگ خصوصا با افزایش سن مرتباً سگ را برای معاینه به پیش دامپزشک ببرید. ژنتیک و عوامل محیطی نیز در ایجاد سرطان نقش دارند.

بیماری های قارچی در سگ

قارچ ها در خاک زندگی می کنند و معمولاً توسط هاگ های منتقل شده در هوا منتقل می شوند. بنابراین اگر سگ شما خاک آلوده را استنشاق کند، می تواند به یک بیماری قارچی مبتلا شود.

بعضی از قارچ های خطرناک، قارچ هایی هستند که فقط پوست را تحت تأثیر قرار می دهند و برخی از آنها  کل بدن (کبد، ریه ها و مغز) را تحت تأثیر قرار می دهند. مورد اخیر بسیار بدتر است و می تواند کشنده باشد.

چهار بیماری قارچی که به کل بدن سگ حمله می کنند، عبارتند از:

 • بلاستومیکوزیس
 • هیستوپلاسموز
 • تب دره
 • کریپتوکوکوز

تب دره جدی ترین و خطرناک ترین بیماری قارچی است. قارچ ها معمولاً در خاک دفن می شوند اما می توانند به روش های مختلفی منتقل شوند.

بلاستومیكوز بیماری قارچی بسیار جدی دیگری است که اکثر سگ هایی که در فاصله ۴۰۰ متری آب زندگی می کنند، به آن مبتلا می شوند. سگ های نژاد بزرگ بیشتر در معرض خطر هستند و علائم آن به طور معمول شامل اختلال در تنفس، ضایعات پوستی و از دست دادن اشتها است.

سرفه کنل در سگ

برای سگ هایی که در مکان هایی پر ازدحام با سگ های دیگر زندگی می کنند، ابتلا به سرفه کنل یک خطر واقعی است. سرفه کنل یک بیماری تنفسی بسیار مسری است که می تواند از طریق هوا یا تماس بدنی منتشر شود. هر سگی ممکن است به سرفه کنل مبتلا شود، اما توله سگ ها حساس تر هستند زیرا سیستم ایمنی بدن آنها چندان قوی نیست. علائم شامل موارد زیر است:

 • تب
 • بی حالی
 • سرفه شدید
 • آبریزش بینی
 • عطسه کردن
 • از دست دادن اشتها

با واکسیناسیون می توان از بیماری سرفه کنل پیشگیری کرد. سگ هایی که به طور منظم در معرض معاشرت با تعداد زیادی از سگ ها قرار دارند، بیشتر در معرض خطر سرفه کنل قرار دارند و بیشترین سود را از واکسن می برند.

سخن آخر

خطرات زیادی در کمین سگ شما است، اما با کسب دانش درباره بیماری های کشنده، می توانید حیوان خانگی را سالم تر نگه دارید

https://animal.irpsc.com

saeed.zajkani سوال ویرایش شده سپتامبر 24, 2021
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .
 • فعال
 • بازدیدها1045 times
 • پاسخ ها0 پاسخ ها
ورود به متاورس | متاورس ایرانی
ورود به متاورس ایران یا همان متاورس ملی

علامت ذره بین Tutorials سمت راست به رنگ قرمز به شما کمک خواهد کرد .

جدید ترین سوالات پرسیده شده

منقضی شدن سم بتانال 1 پاسخ | 0 آرا
ایا ایدز گزفتم؟ 0 پاسخ ها | 0 آرا
انتخاب ورزش رزمی 0 پاسخ ها | 1 رای
وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نماد اعتماد الکترونیک اسناد و املاک کشور مرکز آموزش ویدیویی انجمن حم فروشگاه ملی تولید کنندگان مدیریت بر مدیران حم سامانه حیوانات رسانه ملی اخبار متا دانشگاه متاورس استخدام | دانش فروشگاه حم تبلیغات ملی بازار NFT متاورس رنگ نقشه ملی سه بعدی متا املاک و مستغلات