ایران کد چیست ؟

4

شرح ایران کد چیست ؟

Bahar.simiari سوال پاسخ داده شده می 2, 2020
گذاشتن نظر
3

به استناد اصل يکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده 79 قانون تجارت الکترونيکی مصوب 1382  وزارت بازرگانی موظف شده است نسبت به ایجاد نظام ملی طبقه بندی کالا و خدمات شناسه کالا و خدمات ( شامل تامین و توسعه بستر اطلاعاتی زنجیره تامين ملی کالا ، استانداردها ، روش ها ، ابزار و دستورالعمل های طبقه بندی و کدگذاری کالا جهت دستیابی به زبان مشترک ملی کالا و اطلاعات پايگاه مرکزی داده ها و نیز تامین ساز و کار لازم برای طبقه بندی و کد گذاری خدمات برای رسیدن به درگاه اطلاع رسانی ملی کالا و خدمات ) اقدام نماید.

طرح پيشنهادی کد ملی که توسط مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران به هيات وزيران ارائه گرديده بود در مورخ 12/09/1385 به تصويب رسيده و اجرای آن به مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران ابلاغ شده است.

ایران‌‌کد” یا نظام ملی طبقه‌بندی و خدمات شناسه کالا، نظامی است که با تدوین اطلاعات کالاها و خدمات امکان شناسایی موجودیتهای زنجیره تأمین را فراهم می‌کند و جریان اطلاعات در زنجیره را تسهیل می‌نماید. این نظام در پی ایجاد زبان مشترک میان عرضه‌کنندگان کالا و خدمات، مشتریان و به طور کلی عوامل درگیر در حوزه کالا و خدمات در سطح ملی است. ایران‌کد با تولیدات، ابزارها و تسهیلاتی که در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد بستری برای تسهیل مدیریت کالا و خدمات فراهم می‌کند. ایران‌کد چارچوب‌هایی برای بیان کالاها در سطح لازم از جزئیات ارائه می‌دهد. ایران‌کد به عنوان حلقه برقرار‌کننده ارتباط میان عرضه‌کنندگان، خریداران و دولت است اهداف اصلی و مزیای ایران کد به شرح زیر است:

  1. ايجاد زبان مشترك و ساده کردن، سرعت دادن و ايجاد اطمينان در تبادل اطلاعات و دسترسي به آن
  2. فراهم آوردن آمار و اطلاعاتي كه پيش¬نياز فعاليت‏هاي تصميم‏گيري، برنامه‏ريزي و سياست‏گذاري است.
  3. ايجاد سيستم هاي اطلاع‏رساني هماهنگ در سطح ملّي مانند شبکه اطلاع‏رساني بازرگاني کشور
  4. جلوگيري از دوباره¬كاري در طراحي سيستم¬هاي طبقه‏بندي و اطلاعاتي از مرحله صفر، براي سازمان‏ها و مؤسساتي كه در آينده تشكيل مي‏شوند.
  5. انتقال سريع و دقيق اطلاعات مربوط به مراكز تهيه، توليد، فروش و بازار كالاها
  6. جلوگيري از اتلاف منابع مالي و انساني كه در اثر اشتغال در كارهاي يكسان و موازي به‏وجود مي‏آيد.

ایران‌کد چهار ذی‌نفع اصلی دارد که خدماتی را به هر یک از ذی‌نفعان عرضه کرده و داده‌های متنوعی را از طرف ذی‌نفعان دریافت می‌کند.

1-دولت

2-تولید کنندگان و عرضه کنندگان کالا

3-سازمان های بخش عمومی کشور

4-مصرف کنندگان کالا

Bahar.simiari سوال پاسخ داده شده می 2, 2020
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .
  • فعال
  • بازدیدها1970 times
  • پاسخ ها1 پاسخ
ورود به متاورس | متاورس ایرانی
ورود به متاورس ایران یا همان متاورس ملی

علامت ذره بین Tutorials سمت راست به رنگ قرمز به شما کمک خواهد کرد .

جدید ترین سوالات پرسیده شده

ایا ایدز گزفتم؟ 0 پاسخ ها | 0 آرا
انتخاب ورزش رزمی 0 پاسخ ها | 1 رای
وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نماد اعتماد الکترونیک اسناد و املاک کشور مرکز آموزش ویدیویی انجمن حم فروشگاه ملی تولید کنندگان مدیریت بر مدیران حم سامانه حیوانات رسانه ملی اخبار متا دانشگاه متاورس استخدام | دانش فروشگاه حم تبلیغات ملی بازار NFT متاورس رنگ نقشه ملی سه بعدی متا املاک و مستغلات