امروزه بیش از 400 راکتور تجاری در بیش از 30 کشور جهان کار می کنند

1

انرژی هسته ای چیست؟

انرژی هسته ای برق کارآمد و قابل اعتمادی را در سراسر جهان فراهم می کند. امروزه بیش از 400 راکتور تجاری در بیش از 30 کشور جهان کار می کنند .

تعریف رایج برای انرژی هسته ای انرژی آزاد شده توسط یک واکنش زنجیره ای، به ویژه در اثر شکافت یا همجوشی است. از نظر عملی، انرژی هسته ای از سوخت ساخته شده از اورانیوم استخراج شده و فرآوری شده برای تولید بخار و تولید برق استفاده می کند.

تولید هسته ای تنها منبع الکتریسیته ای است که می تواند منبع ثابتی از برق – که به عنوان نیروی بار پایه شناخته می شود – بدون انتشار گازهای گلخانه ای به طور قابل اعتماد تولید کند.

انرژی هسته ای یکی از کمترین تأثیرات زیست محیطی را بر روی زمین و منابع طبیعی نسبت به سایر منابع برق دارد.

انرژی هسته ای در امارات

در امارات متحده عربی، نیروگاه انرژی هسته ای برکه ، واقع در منطقه الظفره در امارات ابوظبی، خانه چهار راکتور است. هر راکتور برای تولید 1400 مگاوات برق با انتشار کربن تقریباً صفر طراحی شده است.

این راکتورها که برای کارکردن 60 سال یا بیشتر ساخته شده اند، الکتریسیته کم کربن کارآمد و قابل اعتماد را برای نسل های آینده در اختیار کشور قرار خواهند داد. پس از بهره برداری کامل، این نیروگاه از انتشار بیش از 21 میلیون تن گازهای گلخانه ای در سال جلوگیری می کند. این معادل حذف 3.2 میلیون خودروی سدان از جاده های امارات است.

در سال 2016، ENEC شرکت انرژی نواح را تأسیس کرد که مسئولیت بهره برداری و نگهداری از چهار راکتور در برکه را بر عهده دارد. در حالی که تیم‌های ENEC و Nawah برای انتقال کارخانه از پروژه ساخت‌وساز به تاسیسات عملیاتی آماده می‌شوند، آنها تلاش می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که بالاترین استانداردهای کیفیت ملی و بین‌المللی را برآورده می‌کند و از تجربه عملیاتی جهانی بهره می‌برد.

چگونه کار می کند؟

یک راکتور هسته ای تقریباً به همان روشی که نیروگاه های دیگر برق تولید می کنند، برق تولید می کند. واکنش زنجیره ای انرژی تولید می کند که آب را به بخار تبدیل می کند. فشار بخار یک ژنراتور را می چرخاند که برق تولید می کند.

تفاوت در نحوه ایجاد گرما است. نیروگاه هایی که با سوخت های فسیلی کار می کنند زغال سنگ، نفت یا گاز طبیعی را برای تولید گرما می سوزانند. در یک نیروگاه انرژی هسته ای، گرما از شکافتن اتم ها تولید می شود – فرآیندی که شکافت هسته ای نامیده می شود.

  • راکتور هسته ای گرمایی ایجاد می کند که برای تولید بخار استفاده می شود
  • بخار یک توربین متصل به یک آهنربای الکتریکی به نام ژنراتور را می چرخاند
  • ژنراتور برق تولید می کند

در راکتور آب تحت فشار (PWR) – نوع راکتوری که در امارات ساخته می شود – فشار بالا از جوشیدن آب در مخزن راکتور جلوگیری می کند. آب فوق گرم به یک مولد بخار منتقل می شود که از لوله های کوچک زیادی تشکیل شده است. گرما در این لوله ها برای تبدیل یک منبع دوم، ایزوله، آب به بخار، که به نوبه خود برای به حرکت درآوردن توربین استفاده می شود، استفاده می شود. آب راکتور به داخل ظرف راکتور پمپ می شود و دوباره گرم می شود. بخار حاصل از توربین در یک کندانسور خنک می شود و آب حاصل به مولد بخار بازگردانده می شود.

اورانیوم

اورانیوم غنی شده سوخت راکتورهای هسته ای است. اورانیوم یک عنصر رادیواکتیو فراوان و طبیعی است که در بیشتر سنگ ها یافت می شود. با تجزیه یا پوسیدگی اورانیوم، در داخل پوسته زمین گرما تولید می کند. فرآیند مشابهی در داخل یک راکتور هسته ای گرما تولید می کند.

همجوشی هستهای

شکافت فرآیند تقسیم یک هسته به دو بخش است.

در داخل هر گلوله سوخت اورانیوم، میلیون ها هسته اورانیوم وجود دارد. وقتی این هسته ها شکافته می شوند، مقدار زیادی انرژی آزاد می شود. بخشی از این انرژی از تابش است، اما بزرگترین منبع انرژی جنبشی است. این انرژی است که در داخل یک راکتور گرما تولید می کند که به نوبه خود برای تولید بخار استفاده می شود و در نهایت برق تولید می کند.

حقایق جهانی

برای بیش از 60 سال، انرژی هسته ای برق قابل اعتمادی را در اختیار جهان قرار داده است. امروزه بیش از 400 راکتور در بیش از 30 کشور در حال فعالیت هستند. 

این نیروگاه ها حدود 10 درصد از برق جهان را بدون انتشار گازهای گلخانه ای تولید می کنند.

کشورهای بیشتری در حال بررسی استفاده از انرژی هسته ای هستند، به ویژه با افزایش تقاضای برق و افزایش نگرانی ها در مورد تغییرات آب و هوا.

برای اطلاعات بیشتر، به منابع آنلاین زیر مراجعه کنید:

آژانس بین المللی انرژی اتمی

انجمن جهانی هسته ای (WNA)

انجمن جهانی اپراتورهای هسته ای

موسسه انرژی هسته ای (NEI)

سوال پرسید
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .
فروشگاه ملی | پرسش و پاسخ
فروشگاه ملی مرکز خرید و فروش محصولات ایرانی
آموزش ویدیویی رایگان | مرکز آموزش ویدیویی | پرسش و پاسخ
آموزش ویدیویی مرکز تخصصی آموزش های آنلاین
بنر معرفی در انجمن پرسش و پاسخ
معرفی در انجمن