آنچه ارتباط‌ گران باید درباره متاورس و NFT در سال 2022 بدانند | اولین بازار NFT ایران

0

آنچه ارتباط‌ گران باید درباره متاورس و NFT در سال 2022 بدانند …

metaverse - آنچه ارتباط‌ گران باید درباره متاورس و NFT در سال 2022 بدانند | اولین بازار NFT ایران

به یاد دارم زمانی که برای اولین بار در مورد متاوره شنیدم، آن را به سادگی به عنوان علمی تخیلی یا حداقل “آینده علمی” رد کردم. سپس شروع به شنیدن بیشتر در مورد آن کردم و فکر کردم که این چیزی است که گیمرها باید پول بیشتری در آن خرج کنند. سریع به جلو بروید و متوجه شدم که باید شروع به توجه کنم.

هدف این مقاله این است که آنچه را که در بیش از 20 ساعتی که صرف خواندن، تماشا و گوش دادن به طیف وسیعی از محتوا کردم، به اشتراک بگذارد تا دیگر مجبور نباشید!

برای رسیدن به سرعت، باید از اصول اولیه شروع می کردم. من داستان‌هایی را جست‌وجو کردم (به‌ویژه آن‌هایی که در فضای روابط عمومی و ارتباطات هستند) که دقیقاً توضیح می‌دهند که متاورس چیست و چگونه ممکن است در صنعت ما کاربرد داشته باشد.

متاورس چیست …

تعریف متاورس اولین مانع در سفر خودآموزی من بود. بسیاری از توضیحات مملو از صحبت های فنی، گیج کننده یا آنقدر انتزاعی است که من در تشخیص آرزو از واقعیت مشکل داشتم.

در گزارش 2021 Tech Trends مؤسسه Future Today، به اختصار چنین توضیح داده شده است: “بر اساس بیشتر تعاریف، فرا وجهه، تمام AR، قلمروهای مجازی و اینترنت را در بر می گیرد.” اما این خیلی ساده و فراگیر به نظر می رسد، بنابراین به کند و کاو ادامه دادم.

متاورس اساساً یک دنیای آنلاین مجازی است که در آن آواتارها (از افراد واقعی) می توانند ارتباط برقرار کنند، بازی کنند، کار کنند، ارتباط برقرار کنند و معاشرت کنند. این همگرایی دنیای واقعی (فیزیکی) و دنیای دیجیتال (آنلاین) است. اگر کتاب را خوانده‌اید یا فیلم Ready Player One را دیده‌اید ، می‌دانید که چه چیزی می‌تواند باشد.

یکی از راه‌های تفکر در مورد متاورس، مقایسه آن با ظهور شدید رسانه‌های اجتماعی در اوایل دهه 2000 است. در سال 2004، زمانی که MySpace رسما راه اندازی شد، هیچ کس مطمئن نبود که چیزی فراتر از ارتباطات شخصی باشد، اما در سال 2006 صد میلیونمین حساب کاربری ایجاد شد. و اکنون، 15 تا 16 سال بعد، تقریباً غیرقابل تصور است که مشاغل در رسانه های اجتماعی حضور نداشته باشند.

این تصور را داشتم که بحث‌های متاورسی (خارج از قلمرو علمی تخیلی) یک پدیده نسبتاً جدید است. من اشتباه میکردم. جالب اینجاست که در سال 2006، داستان‌های مرتبط با متاوره در اکونومیست، CNET، InfoWorld، مجله Wired، حتی در CNN Money ظاهر شدند. در سال 2008، فارستر یک پست وبلاگی در مورد دنیای متاورز و دنیای مجازی منتشر کرد.

در همان سال (2008)، مرکز تحقیقاتی پیو نتایج نظرسنجی را منتشر کرد که در آن اکثر پاسخ دهندگان فکر می کردند “تا سال 2020 AR و VR به نقطه ای خواهند رسید که خود واقعیت محو خواهد شد.” به نظر می رسد کسانی که مخالف بودند و می گفتند VR تا سال 2020 به سطح پذیرش یا پیچیدگی نمی رسد یا نشان می دهد که کاربران اصلی آن “هنوز گیک ها و گیمرها خواهند بود” دقیق تر بودند.

توجه داشته باشید که در حال حاضر، یک متاوره، بلکه چند متاورژن یا جهان آنلاین وجود ندارد. به این معنی که علیرغم تمایل مارک زاکربرگ برای «مالک شدن» این اصطلاح با تغییر نام شرکت مادر فیسبوک به عنوان Meta، هیچ شرکت یا پلتفرمی مالک متاورس نیست.

به گفته متیو بال، سرمایه‌دار مخاطره‌آمیز، در حالت ایده‌آل، متاورس واقعی «شبکه‌ای با مقیاس عظیم و قابل تعامل از جهان‌های مجازی سه‌بعدی ارائه‌شده در زمان واقعی» خواهد بود که در طول زمان و در سراسر پلتفرم‌ها و دستگاه‌ها ادامه خواهد داشت.

Virtual reality 300x169 - آنچه ارتباط‌ گران باید درباره متاورس و NFT در سال 2022 بدانند | اولین بازار NFT ایران

کلمات اختصاری و اصطلاحات برای دانستن …

یکی از مشکلات در درک نحوه عملکرد متاورس (یا کار خواهد کرد) تمام اصطلاحات فنی است. در اینجا چند تعریف ابتدایی وجود دارد:

 • واقعیت مجازی (VR) : یک تجربه شبیه سازی شده که می تواند شبیه یا کاملا متفاوت از دنیای واقعی باشد. 
 • واقعیت افزوده (AR) : پیشرفت های مجازی یکپارچه شده با اشیاء دنیای واقعی. AR ادغام می‌شود و به تعامل کاربر با دنیای فیزیکی (برخلاف یک شبیه‌سازی، مانند VR) ارزش می‌افزاید.
 • واقعیت ترکیبی (MR) : ترکیبی از دنیای فیزیکی و دیجیتالی که تعاملات سه بعدی طبیعی و شهودی انسان، کامپیوتر و محیط را باز می کند. 
 • واقعیت توسعه یافته (XR) : اصطلاحی جامع که VR، AR، و MR را پوشش می دهد. تمام فناوری‌های XR رابط صفحه‌نمایش انسان به رایانه را می‌گیرند و آن را تغییر می‌دهند – که گاهی اوقات واقعیت متقابل نیز نامیده می‌شود.
 • بلاک چین : یک دفتر کل مشترک و غیرقابل تغییر برای ثبت تراکنش ها، ردیابی دارایی ها و ایجاد اعتماد. برای اطلاعات بیشتر، Blockchain IBM برای Dummies یا CMO Primer برای دنیای بلاک چین را بررسی کنید.
 • توکن‌های غیرقابل تعویض ( NFT ): دارایی‌های رمزنگاری (دیجیتال) ثبت شده در یک بلاک چین با کدهای شناسایی منحصربفرد و ابرداده‌هایی که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. یک توضیح دهنده عالی در The Verge وجود دارد که NFT ها را به زبان ساده توضیح می دهد.
 • دارایی دیجیتال : هر چیزی که به صورت دیجیتالی ذخیره می شود و به طور منحصر به فرد قابل شناسایی است و سازمان ها یا افراد می توانند از آن برای درک ارزش استفاده کنند، مانند تصاویر، ویدئوها، آرم ها، صدا، اسناد، ارائه اسلاید، صفحات گسترده، و وب سایت ها. 
 • کریپتوکارنسی : یک ارز دیجیتال یا مجازی که با رمزنگاری ایمن شده است و تقلب یا خرج کردن آن را تقریبا غیرممکن می‌کند. احتمالاً نام بیت کوین و برخی دیگر از «آلت کوین ها» (جایگزین های بیت کوین) مانند اتریوم و دوج کوین شنیده اید.
  توجه: تعجب من را تصور کنید وقتی متوجه شدم، طبق CoinMarketCap ، بیش از 8000 ارز دیجیتال در حال حاضر وجود دارد!
 • وب 3.0 : در تئوری، این یک اینترنت غیرمتمرکز و منصفانه است که در آن کاربران داده ها، هویت و سرنوشت خود را کنترل می کنند. در جایی که کاربران به جای شرکت ها (گوگل، فیس بوک، توییتر و غیره) مالک داده های خود هستند، تراکنش های دیجیتال جهانی امن است و مبادلات آنلاین اطلاعات و ارزش غیرمتمرکز است. 

این تعاریف عمداً بسیار ابتدایی و مختصر هستند، اما هیچ کمبودی در توضیحات بیشتر دقیق وجود ندارد که به صورت متنی، صوتی و تصویری به صورت آنلاین قابل دسترسی باشد – هر وسیله ای که انتخاب می کنید.

چرا باید اهمیت بدهم؟

همانطور که در پاراگراف اول ذکر کردم، من واقعاً مطمئن نبودم که شما هنوز به این موضوع اهمیت دهید، و این همان چیزی است که باعث تحقیق من شد. از این گذشته، مقاله‌ای از یک استاد فناوری اطلاعات (و مدیر ارشد فناوری اطلاعات یک سازمان بهداشتی غیرانتفاعی) خواندم که می‌گفت: «بسیاری از فناوری‌هایی که پایه و اساس متاورس را تشکیل می‌دهند – از جمله شبکه زیربنایی Web3، ارزهای دیجیتال و NFT‌ها. احتمالاً باید با هم در مراحل رشد و تکامل پیدا کنند، دقیقاً مانند ستون فقرات اینترنت در دهه 1990.»

همانطور که به نظر می رسد، پس از کاوش های فراوان، ارتباط گران و متخصصان روابط عمومی حداقل باید شروع به توجه به فضای متاورس کنند.

وقتی این تعریف را از یک داستان اخیر USA Today می‌خوانید، «چرا» کمی واضح‌تر می‌شود : «این ترکیبی از عناصر چندگانه فناوری، از جمله واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و ویدیو است که در آن کاربران در یک جهان دیجیتال «زندگی می‌کنند». حامیان متاورس تصور می کنند که کاربران آن در همه چیز از کنسرت ها و کنفرانس ها گرفته تا سفرهای مجازی به سراسر جهان کار، بازی و ارتباط با دوستان خود را حفظ کنند.

از دیدگاه مالی کسب و کار، PwC رشد سریع و عظیم اندازه بازار را همانطور که در این نمودار نشان داده شده است، پیش بینی می کند :

metaverse market size - آنچه ارتباط‌ گران باید درباره متاورس و NFT در سال 2022 بدانند | اولین بازار NFT ایران

تحلیلگران بلومبرگ حتی خوش‌بین‌تر هستند و پیش‌بینی می‌کنند که بازار ممکن است در سال 2024 به 783.3 میلیارد دلار برسد. برخی معتقدند این جهش رشد بسیار سریع‌تر از سایر فناوری‌ها اتفاق می‌افتد، زیرا همه ما در طول همه‌گیری COVID-19 احساس کرده‌ایم.

داده های نظرسنجی هریس نشان می دهد که در حالی که بیش از 50 درصد از آمریکایی ها آن را درک نمی کنند، 70 درصد از Gen Z و Millennials علاقه مند به تعامل در این حوزه های دیجیتال هستند. این داده‌ها همچنین نشان می‌دهند که «تجربه‌های برند یکی از 3 دلیل اصلی است که جوانان آمریکایی می‌خواهند دنیای متاورژن را کشف کنند». نکته مهم هریس این است که اگرچه ممکن است امسال متاورس بیش از حد تبلیغات شود، اما سیگنال‌های قوی وجود دارد که نشان می‌دهد این فقط حباب دیگری نیست که بازاریابان در اوایل دهه 2000 تجربه کردند .

طبق یک پست وبلاگ اخیر متا ، “همانطور که در مورد اینترنت موبایل صادق بود، فرصت های تجاری به دنبال رفتار مصرف کننده خواهند بود.” آنها اشتباه نمی کنند.

در حالی که متوجه شدم گمانه‌زنی‌های فراوانی وجود دارد، و بسیاری از آنچه پیش‌بینی می‌شود یک متاورز واقعاً غیرمتمرکز باشد، هنوز وجود ندارد، برخی سناریوهای فعلی دنیای واقعی خارج از صنایع مالی و بازی وجود

 دارد.

NFTs 300x300 - آنچه ارتباط‌ گران باید درباره متاورس و NFT در سال 2022 بدانند | اولین بازار NFT ایران

ممکن است امروزه ارتباط‌گیران ارتباطات را در همه اشکال مدیریت کنند – روابط عمومی، ارتباطات، بازاریابی و تبلیغات (پرداختی)، اما برای شفافیت، آن را تجزیه می‌کنم.

برای تبلیغ‌ کنندگان، بازاریابان و مارک‌های مصرف‌کننده ، موارد استفاده فعلی نسبتاً ساده هستند. برندهای مد از نایک، ون، آدیداس و Under Armour گرفته تا American Eagle، Gucci، Ralph Lauren، DKNY، Tommy Hilfiger، Dolce & Gabbana، Burberry – حتی Disney – در حال حاضر میلیون‌ها نفر در فروش لباس‌های مجازی و لوازم جانبی در MMO ها (به طور انبوه ) به فروش می‌رسند. بازی های آنلاین چند نفره ) و یا NFT.

برندهای مواد غذایی و نوشیدنی مانند Wendy’s، Burger King، Domino’s، Applebee’s، White Castle، Campbell Soup، Hellman’s، Coca-Cola، Pepsi، Budweiser، Bacardi و Mondelez در MMO یا از طریق فروش NFT به عنوان اقلام سرمایه گذاری وارد این فضا شده اند.

واقعیت جالب: «مجموعه میراث» Budweiser متشکل از نزدیک به 2000 NFT منحصربه‌فرد، با قیمت 499 تا 999 دلار هر کدام در ساعت اول فروخته شد و AB InBev حدود 984،000 دلار را به همراه داشت. 

برادران وارنر، سونی پیکچرز، یونیورسال موزیک، و بسیاری از شرکت‌های سرگرمی دیگر تجربه‌هایی (در MMOهای مختلف) ایجاد کرده‌اند که اولین نمایش فیلم‌های مجازی، پیش‌سفارش بلیت‌ها برای نمایش‌های سینما، کنسرت‌های مجازی، مجموعه‌های طرفداران (NFT)، حتی جلسات پرسش و پاسخ با استعداد سازمان‌های مرتبط با ورزش مانند NASCAR، WWE، NBA و NFL و همچنین شخصیت‌های ورزشی مانند Simone Biles، Steph Curry، Tom Brady، Wayne Gretzky و Tiger Woods همگی با NFTs همکاری کرده‌اند.

من نسبتاً متعجب شدم که برخی از مارک‌ها مانند Kelley Blue Book، Bicycle cards playing، Marriott، Martha Stewart، Clinique، و State Farm نیز وارد شور NFT شده‌اند.

واقعیت سرگرم کننده: وندی با افزایش 119 درصدی نام های برند رسانه های اجتماعی در بازی Fortnite به عنوان یک بازیکن، به جای یک تبلیغ کننده سنتی، و پخش زنده تلاش “Food Fight” خود را در Twitch مشاهده کرد. Wendy’s و آژانس (VMLY&R) برای این کمپین برنده هشت جایزه Cannes Lions شدند! 

تقریباً همه این نمونه ها ( و موارد دیگر ) با هماهنگی یا توسط آژانس های آنها انجام می شود. اگر در یک آژانس یا در بازاریابی برند شرکتی کار می کنید، ممکن است قبلاً با دراپ های NFT آشنایی داشته باشید.

Wunderman Thompson Commerce به تازگی یک نظرسنجی از گیمرها در بریتانیا منتشر کرده است که نشان می دهد حدود 33٪ در حین انجام بازی های دنیای مجازی برندهای جدیدی را کشف می کنند و 56٪ احتمال بیشتری دارد که از برندی خریداری کنند که در بازی مورد علاقه آنها وجود دارد. بیانیه مطبوعاتی بیان می کند که 41٪ آواتار خود را بخشی از هویت خود می دانند، و برخی حتی فراتر از این می روند و به همان اندازه به ظاهر خوب در بازی اهمیت می دهند (61٪) که در زندگی واقعی خوب به نظر می رسند (65٪). ).

communicators 300x211 - آنچه ارتباط‌ گران باید درباره متاورس و NFT در سال 2022 بدانند | اولین بازار NFT ایران

برای ارتباط‌دهندگان و متخصصان روابط عمومی ، استدلال مورد استفاده هنوز کمی مبهم است زیرا بسیاری از آنچه در حال حاضر وجود دارد در قلمرو بازی‌های ویدیویی است و نه در پلتفرم‌های متاورس. همانطور که مثال‌های بالا نشان می‌دهند، بدون شک افزایش آگاهی از برند و افزایش مشارکت مخاطبان مصرف‌کننده ارزش دارد.

ارتباط به طور کلی برای هر راه اندازی حیاتی است (به نسخه های مربوط به متاورس محدود نمی شود). به عنوان مثال، استفاده از مهارت های داستان سرایی خود از طریق مشارکت و ارتقاء جوامع آنلاین، نوشتن نسخه بازاریابی ایمیلی ، ایجاد محتوای رسانه های اجتماعی، انتشار پست های وبلاگ، پرسش های متداول و شاید حتی محتوای وب سایت، همه راه هایی هستند که ارتباطات حرفه ای می توانند و باید درگیر شوند.

در حالی که ما می دانیم روابط عمومی بسیار فراتر از روابط رسانه ای است، انتشارات مطبوعاتی و ارائه داستان ها به رسانه های معتبر بخش مهمی از هر گونه سرمایه گذاری در NFT است.

در حال حاضر چند نمونه از اینفلوئنسر مارکتینگ موفق در این دنیای مجازی وجود دارد، و در آینده نزدیک وعده های واقعی وجود دارد. به عنوان مثال، پلتفرم متافلوئنس که خود را به عنوان “تنها پلتفرمی که اینفلوئنسرها می توانند سبک زندگی خود را به اشتراک بگذارند، با مخاطبان خود درگیر شوند، آثار هنری دیجیتال (NFT) جمع آوری و مبادله کنند و با تبلیغ کنندگان در متاورس همکاری کنند، توصیف می شود. با توجه به سری MarTech، Metafluence در حال حاضر به چندین نقطه عطف قابل توجه [در مشارکت های استراتژیک] دست یافته است و “برای تضمین شراکت های بعدی پیشرفت می کند.”

اگر به دلایل بیشتری نیاز دارید ، بررسی کنید که دیگران در صنعت روابط عمومی و ارتباطات چه می گویند.

میشل اولسون، رئیس PRSA برای PR Daily نوشت: «تحول دیجیتال، هوش مصنوعی، واقعیت مجازی، متاورژن. اینها تنها تعدادی از حوزه‌هایی هستند که در آن‌ها ارتباط‌دهنده‌ها نه تنها باید آگاه باشند، بلکه بتوانند راهنمایی‌ها، استراتژی‌ها و بهترین شیوه‌ها را ارائه دهند.»

در یک پست وبلاگ PRSA ، نویسنده می‌گوید: «یافتن، ساختن و اجرای فرصت‌های ارتباطی در فراجهان نیازمند خلاقیت، سازگاری و آینده‌نگری است. در این مرحله اولیه توسعه، ارتباطات آینده‌نگر به دنبال راه‌هایی برای نفوذ به فراجهان نیستند، بلکه در حال اختراع آن‌ها هستند.

metaverse earth 234x300 - آنچه ارتباط‌ گران باید درباره متاورس و NFT در سال 2022 بدانند | اولین بازار NFT ایران

مقاله دیگری که اخیراً از PR Daily منتشر شده است، می گوید: «یکی از پایه های اصلی روابط عمومی، درک روانشناختی، جمعیت شناسی و جغرافیای مخاطبان هدفی است که مشتریان می خواهند به آنها دست یابند. با شروع ورود برندها و کاربران اینترنتی بیشتر به دنیای مجازی، متخصصان روابط عمومی اطلاعات بیشتری در مورد نوع مصرف کنندگانی که به محصولات یا خدمات مشتری خود علاقه مند هستند، خواهند داشت.

مایکل استلزنر ، بنیانگذار Social Media Examiner ، می‌نویسد: «تاریخ نشان می‌دهد که ظهور متاورس تقریباً به همان شیوه به کسب‌وکارها ضربه می‌زند، با برندها و شرکت‌های بزرگ‌تر آن را اتخاذ کرده و قبل از اینکه کسب‌وکارهای کوچک به این ایده دست یابند، یک تیم متاورس ایجاد کنند. شما می توانید با شروع به فکر کردن در مورد اینکه تیم شما چگونه به نظر می رسد و چه اهدافی در درون متاورژن برای رسیدن به آنها تلاش می کنند، از این امر جلوتر باشید.”

هنوز روی حصار؟ Ad Age هشدار می‌دهد ، «متاوره برای خنثی کردن خارش اجتماعی‌سازی به‌گونه‌ای ساخته شده است که تا این لحظه وجود نداشت. با این حال، این باعث نمی‌شود که برندها به آسانی برنده شوند – اگر راهی برای مشارکت ارگانیک در این جوامع مجازی جدید پیدا نکنند، همچنان می‌توانند خود را در خارج از کشور جستجو کنند. برندها همین درس‌ها را در مسیر دشوار درک نحوه بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی آموختند.»

در نتیجه :

برای چشم‌انداز، یک داستان واشنگتن پست آن را در یک جمله خلاصه می‌کند: «در واقع، قابلیت همکاری – همکاری با هم در بسیاری از جهان‌های مجازی – کلید این مفهوم است. این نیز چیزی است که تقریباً از همه چیزهایی که ناگهان “متاوره” نامیده می شود گم شده است.

بنابراین، آیا امروزه یک فراجهت غیرمتمرکز واقعی وجود دارد؟ نه. با این حال، برنامه‌ها و پلتفرم‌های متعددی با عملکردی شبیه به متاورس وجود دارد. آنها فقط قابل همکاری نیستند – هنوز. TechCrunch به‌طور دقیق، چشم‌انداز فعلی را به‌عنوان « چندجهانی، نه فراجهانی » توصیف کرد.

و با این حال، اگرچه محیط‌های متاورز فعلی آن چیزی نیست که رویاپردازان تصور می‌کردند، ارتباط‌گران باید توجه خود را به این فضا در سال 2022 آغاز کنند. به طور خاص، NFTs.

خود را آموزش دهید و ایده هایی در مورد اینکه چگونه (و اگر) NFT ها و هر گونه مشارکت و ارتقای پلتفرم های شبه متاورز (جهان های مجازی) ممکن است متقابلاً به نفع مخاطبان هدف شما و سازمان شما باشد، ایده بگیرید. و از آزمایش کردن نترسید!

منبع : بازار NFT ایران

نیما ثانی سوال پرسید فوریه 14, 2022
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .
 • فعال
 • بازدیدها1240 times
 • پاسخ ها0 پاسخ ها
ورود به متاورس | متاورس ایرانی
ورود به متاورس ایران یا همان متاورس ملی

علامت ذره بین Tutorials سمت راست به رنگ قرمز به شما کمک خواهد کرد .

جدید ترین سوالات پرسیده شده

ایا ایدز گزفتم؟ 0 پاسخ ها | 0 آرا
انتخاب ورزش رزمی 0 پاسخ ها | 1 رای
وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نماد اعتماد الکترونیک اسناد و املاک کشور مرکز آموزش ویدیویی انجمن حم فروشگاه ملی تولید کنندگان مدیریت بر مدیران حم سامانه حیوانات رسانه ملی اخبار متا دانشگاه متاورس استخدام | دانش فروشگاه حم تبلیغات ملی بازار NFT متاورس رنگ نقشه ملی سه بعدی متا املاک و مستغلات