آشنایی با گربه پرشین Persian Cat

0

گربه پرشین Persian Cat

d3b6dc717f878eacc906d747853c7fa49f65f58d 227 - آشنایی با گربه پرشین Persian Cat

گربه پرشین یک نژاد قدیمی است. برای کسانی که عاشق این نژاد هستند جای تعجبی نیست که این گربه مو بلند زیبا در مهد تمدن یعنی مزوپوتامیا که بعدها به پارشیا و هم‌اکنون ایران است، به وجود آمده است. موی بلند این نژاد در اثر یک جهش طبیعی به وجود آمده است و ظاهر جذاب این گربه توجه یک نویسنده و جهانگرد ایتالیایی به نام پیترو دلا واله، را در قرن ۱۷ میلادی به خود جلب کرد و توسط این فرد این گربه برای اولین بار در سال ۱۶۲۶ به اروپا برده شد. در آن زمان این گربه‌ها موهای براق و ابریشمی با رنگ خاکستری داشتند ولی به لطف پرورش انتخابی، گربه‌های پرشین در طیفی از رنگ قرار دارند، مثلاً چشم دو رنگی (هر چشم یک رنگ) در این نژاد گربه دیده می‌شود.

تا اواخر قران ۱۹ میلادی، وقتی‌که نمایش و پرورش گربه‌ها در بین مردم محبوب شد، گربه پرشین ایران، ترکیه، افغانستان و دیگر مناطق، به گربه پرشین آسیایی معروف شد. در نمایشگاه کریستال پالاس در سال ۱۸۷۱، گربه پرشین در بین سایر گربه‌های نمایشی دیده می‌شد. این گربه در آن زمان از محبوبیت خاصی برخوردار بود و ویژگی خاصی داشت که ملکه ویکتوریا به این گربه علاقه نشان داد.

persian cat - آشنایی با گربه پرشین Persian Cat

از طریق پرورش انتخابی، پرورش دهندگان گربه، گربه پرشین را به شکل ظاهری امروزی آن تبدیل کردند. آن‌ها می‌خواستند گربه‌ها سر گرد، صورت کوتاه، بینی پهن، گونه‌های تپل، گوش کوچک و گرد،چشم‌های درشت و بدن درشت داشته باشند. موهای بدن این گربه از موهای بدن نژاد آنقورا بلندتر بود و پاهای آنها کوتاه‌تر. گربه پرشین از نژاد آنقورا محبوبیت بیشتری بین مردم پیدا کرد.

در ایالات متحده، جایی که برای اولین بار در قرن ۱۹ میلادی این گربه به آنجا برده شد، این گربه به نژاد مورد علاقه و محبوب تبدیل شد که جای گربه مین کون را که زمانی افتخار آمریکا بود گرفت. تقریباً کمی بیشتر از یک قرن است که گربه پرشین موردعلاقه مردم در سراسر جهان شده است که به دلیل ظاهر زیبا و ویژگی‌های شخصیتی جذاب این گربه است.

ویژگی‌های نژاد گربه پرشین

گربه پرشین یک نژاد با اندازه متوسط است و معمولاً وزنی بین ۳ تا ۵ کیلوگرم دارد. این گربه به خاطر آرام و شیرین و جذاب بودنش بسیار معروف شده است. این گربه زینت بخش هر خانه است که از نشستن برو روی لبه مبل لذت می‌برد. این گربه توسط افرادی که به اندازه کافی متوجه ویژگی‌های خاص این گربه شده‌اند به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شوند. این گربه‌ها با بچه‌هایی که به آرامی موی آن‌ها را شانه می‌کنند و در کالسکه نوزادان او را این‌ور و آن ور می‌برند و در مهمانی‌ها از او پذیرایی می‌کنند، رابطه خوبی دارد. گربه‌های پرشین بسیار خون گرم و مهربان ولی زیرک می‌باشند. محیط‌های شلوغ برای گربه پرشین مناسب نیست؛ آنها محیط‌های آرام و بی سروصدایی را دوست دارند که خیلی کم در آنجا تغییری اتفاق میافتد.

با چشمان درشت و جذاب و صدایی که به نرمی و دل‌نشین بودن و موزیکال توصیف می‌شود، نیاز به احتیاجات مراقبت روزمره دارد. وعده‌های غذایی منظم، مدت زمان کوتاهی برای بازی کردن با موش و یا پر، عشق فراوان ازجمله نیازهای گربه است.  این گربه‌ها به بالا رفتن از پرده، پریدن روی اپن آشپزخانه و یا نشستن بالای یخچال تمایلی نشان نمی‌دهند. آنها روی زمین بودن و یا وسایل مبلمان را بیشتر ترجیح می‌دهد. وقتی شما سرکار و یا بیرون از خانه هستند، گربه پرشین روی یک صندلی و یا کاناپه و یا تخت لم می‌دهد تا وقتی‌که شما وقت آزاد داشتید به او توجه کنید. به قدری این گربه باوقار است که هرگز از شما درخواست توجه نخواهد کرد.

مشکلات سلامتی Persian Cat

هم گربه اصیل و هم گربه ترکیب شده این نژاد مستعد مشکلات سلامتی بسیاری هستند که ممکن است ژنتیکی باشد. این گربه‌های زیبا و شیرین مستعد بیماری‌هایی زیر می‌باشد.

 • مشکلات تنفسی و تنفس صدادار که به دلیل تنگ بودن سوراخ بینی است.
 • مشکلات دندانی که دندان‌ها درست روی‌هم قرار نمی‌گیرند.
 • آب ریزش چشم شدید.
 • مشکلات چشمی مثل پشم گیلاسی  و فرو رفتن پلک پایین به داخل (entropion)
 • حساسیت به حرارت
 • کلیه پلی کیستیک که با تست ژنتیکی قابل تشخیص است.
 • مستعد بیماری عفونت قارچی و ring worm
 • بیماری سبوره که باعث خارش قرمزی و ریزش مو در حیوان می‌شود.

مراقبت از گربه پرشین

این گربه به دلیل داشتن موهای بلند بیشتر از همه به شانه کردن و مرتب کردن روزانه موها نیاز دارد. توصیه می‌شود که به صورت روزانه موها شانه شود و حداقل یک بار در ماه حمام شود. یکی دیگر از مواردی که باید در نگهداری از گربه پرشین دقت کرد ظرف دستشویی کردن حیوان است که حتماً باید تمیز باشد وگرنه ممکن است به موها و پای حیوان بچسبد و همچنین گربه دیگر تمایلی به استفاده از آن ظرف را نخواهد داشت. سومین نکته این است که به دلیل اینکه ریزش اشک در این گربه‌ها متداول است، بنابراین گوش چشم گربه را به‌صورت روزانه با دستمال کاغذی به‌آرامی تمیز کنید. برای جلوگیری از بیماری‌های دندانی نیز سعی کنید که به صورت هفتگی دندان گربه خود را مسواک بزنید.

این گربه را در داخل خانه  نگهداری کنید. اول به خاطر اینکه این گربه از گربه‌های دیگر و سایر حیوانات می‌ترسد و دوم اینکه به دلیل موهای بلندش، زودتر کثیف شده و نیاز به شستشو و نظافت بیشتری خواهد داشت. درنهایت اینکه این گربه به خاطر زیبایی و جذاب بودنش ممکن است دزدیده شود. پس باید در خانه نگهداری شوند.

رنگ گربه Persian Cat

ظاهر گربه پرشین بسیار مشخص  و متمایز از بقیه گربه‌هاست. سرگرد و بزرگ، چشمان درشت و گرد، بینی کوتاه و پهن، گونه‌های برجسته و گوش کوچک با نوک گرد از ویژگی‌های ظاهری این نژاد است. سر حیوان با گردن کوتاه و کلفتی حمایت می‌شود و بدن گربه بزرگ و عضلانی است. پاهای گربه پرشین کوتاه، کلفت و قوی با پنجه‌ای بزرگ، گرد و قوی می‌باشد. دم گربه کوتاه است ولی متناسب با سایز بدن گربه است. موهای بلند، ضخیم، براق با بافت نرم و لطیف تکمیل کننده شکل ظاهری گربه پرشین می‌باشد.

قیافه و شکل گربه پرشین نیز می‌تواند متفاوت باشد. برخی از گربه که به peke face معروف‌اند، صورت بسیار پهنی دارند که آن‌ها را دو برابر بیشتر مستعد مشکلات تنفسی می‌کند. برخی نیز صورت عروسکی doll face هستند که صورتشان خیلی پهن‌تر از گربه‌های پرشین نمایشی نیست.

این گربه‌ها در رنگ‌های مختلفی دیده می‌شوند. طیفی از سفید، مشکلی، آبی، کرمی، شکلاتی، و بنفش یاسی، نقره‌ای، طلایی، نقره‌ای و یا طلایی تیره و آبی در گربه چینچیلا، دودی و … را به خود اختصاص می‌دهند. علاوه بر پوشش حیوان رنگ چشم‌های این گربه نیز در رنگ‌های مختلف دیده می‌شود. به عنوان مثال گربه پرشین سفید چشمان آبی تیره  و یا مسی درخشان دارد.

منبع petpezeshk.com

https://animal.irpsc.com

arian__kabir سوال پاسخ داده شده آگوست 21, 2022
گذاشتن نظر
0

آیا به دنبال نژادهای خاصی از گربه هستید اما با ویژگی‌های هر نژاد از گربه آشنا نیستید؟ شما می‌توانید در همه نژادهای خاص، گربه‌هایی دوست‌داشتنی و مهربان پیدا کنید؛ اما باید بدانید که همه گربه‌ها متفاوت هستند و هر نژاد ویژگی‌های شخصیتی خود را دارد. با واسط کالا همراه باشید تا خصوصیات گربه پرشین را به شما معرفی کنیم. نژاد گربه پرشین یک نژاد قدیمی است که زادگاه آن گهواره تمدن، ایران است. از خصوصیات گربه پرشین که چشم‌گیر هستند وجود موهای بلند و ظاهر جذاب است که در قرن ۱۷ میلادی توجه جهانگرد ایتالیایی به نام پترو دلا والا را جلب کرد و باعث شد که این نجیب‌زاده گربه پرشین را همراه خود به اروپا ببرد و باگذشت کمتر از یک قرن به دلیل زیبایی و شخصیت شیرینی که داشت به محبوب‌ترین نژاد گربه در جهان تبدیل شود.

مرضیه ثاقب علیزاده پاسخ ویرایش شده آگوست 21, 2022
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .
 • فعال
 • بازدیدها1583 times
 • پاسخ ها1 پاسخ
ورود به متاورس | متاورس ایرانی
ورود به متاورس ایران یا همان متاورس ملی

علامت ذره بین Tutorials سمت راست به رنگ قرمز به شما کمک خواهد کرد .

جدید ترین سوالات پرسیده شده

منقضی شدن سم بتانال 1 پاسخ | 0 آرا
ایا ایدز گزفتم؟ 0 پاسخ ها | 0 آرا
انتخاب ورزش رزمی 0 پاسخ ها | 1 رای
وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نماد اعتماد الکترونیک اسناد و املاک کشور مرکز آموزش ویدیویی انجمن حم فروشگاه ملی تولید کنندگان مدیریت بر مدیران حم سامانه حیوانات رسانه ملی اخبار متا دانشگاه متاورس استخدام | دانش فروشگاه حم تبلیغات ملی بازار NFT متاورس رنگ نقشه ملی سه بعدی متا املاک و مستغلات