آشنایی با کاسکو African Congo gray parrot

1

کاسکو African Congo gray parrot

9c8bdd6e358d6f6a92a9afa1fc5fe038118b3c68 227 - آشنایی با کاسکو African Congo gray parrot

طوطی خاکستری آفریقایی و یا همان کاسکو با نام علمی Psittacus Erithacus در غرب و مرکز آفریقا، در جنگل‌های استوایی از ساحل عاج تا غرب کنیا، آنگولا و جنوب زئیر یافت می‌شود. کاسکوهای وحشی بسیار پر سر و صدا هستند و به صورت دسته‌های سی تا ده هزار تایی زندگی می‌کنند. این پرنده در مسافت‌های کوتاه به خوبی پرواز می‌کند. کاسکوهای بخشی از کنیا، تانزانیا و زئیر بزرگ‌ترند و در پرهایشان رنگ قرمز روشن زیاد دارند.  کاسکوهای کوچک و با رنگ تیره‌تر در مناطق غربی از ساحل عاج تا آنگولا زندگی می‌کنند.

کاسکو طولی در حدود ۳۳-۴۴ سانتی متر دارد؛ میانگین فاصله دو بال این پرنده ۴۵ تا ۵۰ سانتی‌متر است و وزنی در حدود ۴۵۰ تا ۵۵۰ گرم دارد. جنس ماده کاسکو کوچک‌تر از جنس نر است و گردن جنس ماده باریک‌تر است. رنگ کاسکو خاکستری است به جز پرهای ناحیه دمی که قرمز روشن می‌باشد. پرهای ناحیه سری پرنده تیره‌تر است و به سمت سینه و پاهای پرنده خاکستری  روشن می‌شود. رنگ بال‌های پرنده نیز تیره‌تر می‌باشد، ناحیه اطراف چشم بدون پر است و پوست سفید رنگی دارد.  منقار کاسکو خاکستری تیره بوده و خمیده است که ابن خمیدگی به بالا رفتن پرنده و شکستن پوسته دانه‌ها کمک می‌کند.

ویژگی‌های رفتاری کاسکو

کاسکو جزو بهترین پرنده‌های سخنگو می‌باشد. تنها رقیب این پرنده‌ها، طوطی‌های آمازون می‌باشند. کاسکوها مقلدین بسیار خوبی هستند و صداهای زنگ تلفن و یا سایر وسایل الکتریکی و حتی صدای انسان را تولید می‌کنند. برخی از کاسکوهایی که به خوبی تربیت شده‌اند می‌تواند ارتباط کلامی با شما برقرار کنند. این پرنده بعد از سن 1 سالگی می‌توان سخن بگوید. در روزهای اول ممکن است صداهای خاصی را تقلید کند. کاسکوهای قبلاً در حیاط وحش بودند، مجموعه فوق‌العاده‌ای از صداها از جمله صدای سوت زدن، جلنگ جلنگ کردن و جیغ کشیدن با خود دارد، این پرنده‌ها معمولاً در شب به خصوص شب‌هایی که ماه کامل است آواز نمی‌خوانند. با وجود اینکه این پرنده زیاد سخن می‌گوید ولی نسبت به طوطی‌های دیگر سروصدای کمتری ایجاد می‌کند.

کاسکو می‌تواند نزدیک ۲۰۰ کلمه یاد بگیرد. البته توانایی یادگیری این پرنده بسیار بالا است و می‌تواند بیش از ۲۰۰ کلمه نیز بیاموزد. این پرنده در کنار انسان‌ها و در محیطی آرام می‌تواند زندگی خوبی داشته باشد. این پرنده بسیار باهوش است، و برای اینکه مشکلات رفتاری در آنها بروز نکند به وسایل بازی زیاد و رابطه عاطفی قوی با انسان نیاز دارد. پرنده‌های مسن‌تر دیر به صاحب جدید عادت می‌کند و به نشانه اعتراض به این تغییر وضعیت شروع به پر کنی می‌کنند.

کاسکو یک ماده پودری از خود تولید می‌کند که مرتب کردن پرها کمک می‌کند و می‌تواند در برخی افراد آلرژی ایجاد کند. کاسکوها دوست دارند که مدام با آنها بازی کنید و خیلی زود هم خسته می‌شوند. حتماً در قفس این پرنده وسایل بازی، تکه‌های چوب و یا شاخه درخت قرار دهید. اغلب رفتارهای خشنی از خود نشان می‌دهند که چنین خشونتی را در گربه و سگ نمی‌توان دید. به همین دلیل نیز یک پرنده وحشی است.

در حیات وحش اگر کاسکویی در دسته مهارت جدید یاد بگیرد، سایر کاسکوها نیز آن مهارت را تقلید می‌کنند، این رفتار به بقای آنها کمک می‌کند.  کاسکوهای وحشی همیشه باید محافظ قلمرو خود باشند و بتوانند غذا و آب پیدا کنند و در برابر شکارچیان در امان بمانند و جفتشان مراقبت کنند و این رفتارها را به زیردست‌های خود منتقل کنند.

پس اگر تصمیم دارید کاسکویی را برای خود به عنوان حیوان خانگی داشته باشید، باید روزانه برای او وقت کافی صرف کنید و به او محبت کنید.  کاسکوی شما باید یاد بگیرد که چگونه همکاری کند، تغییرات شرایط محیطی را تحمل کند و معاینه توسط دامپزشک را بپذیرد. باید سعی کنید که پرنده شخصیت مستقلی پیدا کند و کارهای خود را انجام دهد و وقتی تنها است بتواند خود را سرگرم کند و وابسته به شما نباشد. اگر پرنده به شما وابسته شود مشکلات رفتاری زیادی ممکن است در کاسکو ایجاد شود که تغییر آن بسیار مشکل است. از آنجایی که کاسکوها در حیات‌وحش در داخل سوراخ‌های موجود در درخت زندگی می‌کنند باید در قفس آنها چوبی برای این کار قرار دهید. این پرنده‌ها توانایی‌هایی معادل یک بچه ۴ ساله را دارند، بسیار فعال هستند محبت کردن را دوست دارند و تمایل به خرابکاری و ایجاد سروصدا دارند و نیاز به توجه دارند. وقتی پرنده جیغ می‌کشد و شما نیز همین کار را انجام می‌دهید، یک رفتار بد را به پرنده خود میاموزید. برخی‌های بر این باورند که ممکن است پرنده به آنها نوک بزند و یا گاز بگیرد، ولی زمانی که به او یاد بدهید و با دست به آرامی به منقارش دست بزنید این اتفاق نخواهد افتد. برخی افراد وقتی پرنده با منقار انگشتشان را می‌گیرد تا روی انگشت فرد برود واکنش شدید نشان می‌دهند و فکر می‌کنند که پرنده قصد  آسیب زدن به آن‌ها را دارد و سریعاً دست خود ا به عقب می‌کشند، این در حالی است که پرنده می‌خواهد روی انگشت شما بایستد، چون فکر می‌کند که انگشت دست شما، همان شاخه درخت است.  این کار شما باعث بروز مشکلات رفتاری در پرنده می‌شود.

طول عمر پرنده کاسکو

کاسکویی که در قفس نگهداری می‌شود بیشتر از آنهایی که در حیات وحش هستند زندگی می‌کند، چون تمام نیازهای تغذیه‌ای و نگهداری در اختیار پرنده می‌باشد. برعکس آن نیز صادق است، اگر به پرنده خوب رسیدگی نشود و تغذیه مناسبی نداشته باشد طول عمرش کوتاه‌تر می‌شود. این پرنده بین ۵۰ تا ۶۵ سال عمر می‌کند که البته این مقدار رابطه مستقیم با نحوه نگهداری این حیوان دارد

منبع petpezeshk.com

https://animal.irpsc.com

مرضیه ثاقب علیزاده پاسخ انتخاب شده به عنوان بهترین آگوست 20, 2022
گذاشتن نظر
1

طوطی خاکستری افریقایی یا همان کاسکو (Psittacus erithacus) از نژاد Psittacus و از گونه پرندگان erithacus هست که در قاره آفریقا زندگی می کنند. نژاد Psittacus جزو باهوش ترین موجودات هستند، طوطی کاسکو نیز جزو حیوانات باهوش قرار می گیرد و قدرت یادگیری بیش از صدها کلمه را دارد. بعضی از کاسکو ها قادرند حتی روزانه یک کلمه را یاد بگیرند، این استعداد به روحیات و خلقیات پرنده بستگی دارد. انواع گونه های طوطی کاسکو کاسکو ها (طوطی خاکستری آفریقایی) به سه گونه تقسیم می شوند: ۱. طوطی های خاکستری افریقایی دم قرمز طوطی دم قرمز یا کاسکو کنگو (Psittacus erithacus) از گونه های اصلی این نوع پرنده هست و بدنشان پوشیده از پرهای خاکستری است و رنگ منقار آنها مشکی و دم قرمز رنگی دارند. جوجه این پرنده دم قرمز با لبه های مشکی دارد، البته با شروع زمان پر ریزی پرهای سیاه پرنده می‌ریزد و دم کاملا به رنگ قرمز در می آید. وزن نرمال این نژاد حدود ۵۰۰ گرم است. طول عمر کاسکو کنگو حدودا بین ۴۰ تا ۶۰ سال می‌رسد. هوش این پرنده به مقداری است که بعضی دانشمندان هوش آن را مانند یک بچه ۴ ساله می‌دانند. کاسکو دم قرمز نسبت به سایر نژاد ها آرام تر است و کمتر قار می کشند. ۲. طوطی خاکستری افریقایی تیمنه طوطی خاکستری افریقایی تیمنه (دم خرمایی یا دم شکلاتی) P.e.Timneh اولین بار در سال ۱۸۴۴ توسط فردی به نام فریزر کشف شد. این پرنده در مقایسه با طوطی دم قرمز جثه کوچک تر و وزن سبک تری دارد. دم این پرنده به رنگ خرمایی یا از طیف رنگ های قرمز است. نوک آن به رنگ تیره و پرهای آن روشن تر از نژاد دک قرمز می‌باشد. عمر این پرندگان بین ۵۰ تا ۶۰ سال می باشد و یادگیری و بیان کلمات را از همان زمان جوجه بودن، یاد می گیرند.۲ ۲. طوطی خاکستری “غنا” برخی معتقدند که کاسکو ها فقط به دو گونه تقسیم می شوند اما بعضی دیگر اعتقاد دارند که نژاد سومی هم وجود دارد. کاسکوها از نظر اندازه متفاوت هستند مثلا کاسکوهایی که در شرق افریقا زندگی می کنند از لحاظ جثه و وزن بزرگ تر از طوطیان منطقه غرب افریقا هستند. همچنین تشخیص نر و ماده بودن این پرنده از هم بسیار مشکل است زیرا در پرندگان که معمولا جنس نر جثه بزرگ تری دارد، اما گاهی ممکن است در این پرنده این قضیه برعکس باشد. برخی بر این باور هستند که چشمان کاسکو نر بیضی شکل تر و رنگ صورت آن نسبت به ماده تیره تر است. ۳:جوجه طوطی خاکستری ( کاسکوی پرنسپس P.e.Princeps ) از ۳ الی ۴ ماهگی به طور کامل پر در می آورد و تا شش ماهگی چشمانی کاملا مشکی دارند و به مرور به رنگ طوسی تیره در می آید و کم کم هاله سفید رنگ دور مردمک چشم پدیدار می شود و رنگ طوسی نیز به رنگ زرد شفاف تغییر رنگ پیدا می کند. به همین دلیل سن طوطی خاکستری را می توان از چشم های او و همچنین رنگ پرهای انتهای دم تشخیص داد. همچنین کاسکو های جوان تر رنگ پلک تیره تری نسبت به کاسکوهای مسن تر دارند. طوطی خاکستری از انواع میوه ها دانه ها سبزیجات خشکبار، بذر گیاهان و غیره تغذیه می کند. اگر این پرنده را در آپارتمان خود نگهداری می کنید باید مراقب باشید که از گل های آپارتمانی دور بمانند زیرا بعضی از آن گل‌ها برای این پرنده سمی هستند. (در صورت مسموم شدن پرنده باید فورا به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید.) در هنگام تهیه غذای آماده باید حتما غذای مخصوص طوطی های بزرگ را از پت شاپ باران پت خریداری کنید.

مرضیه ثاقب علیزاده پاسخ انتخاب شده به عنوان بهترین آگوست 20, 2022
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .
  • فعال
  • بازدیدها1506 times
  • پاسخ ها1 پاسخ
ورود به متاورس | متاورس ایرانی
ورود به متاورس ایران یا همان متاورس ملی

علامت ذره بین Tutorials سمت راست به رنگ قرمز به شما کمک خواهد کرد .

جدید ترین سوالات پرسیده شده

منقضی شدن سم بتانال 1 پاسخ | 0 آرا
ایا ایدز گزفتم؟ 0 پاسخ ها | 0 آرا
انتخاب ورزش رزمی 0 پاسخ ها | 1 رای
وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نماد اعتماد الکترونیک اسناد و املاک کشور مرکز آموزش ویدیویی انجمن حم فروشگاه ملی تولید کنندگان مدیریت بر مدیران حم سامانه حیوانات رسانه ملی اخبار متا دانشگاه متاورس استخدام | دانش فروشگاه حم تبلیغات ملی بازار NFT متاورس رنگ نقشه ملی سه بعدی متا املاک و مستغلات