آشنایی با مرغ مینا Mynah Bird

0

مرغ مینا Mynah Bird

9e309e1a44719adcf7fe0fa35b8484f47863b0f6 227 - آشنایی با مرغ مینا Mynah Bird

مرغ مینا بهترین مقلدین صدا در کره زمین هستند که به‌اندازه دیگر طوطی سانان قادر به تقلید و صبحت کردن می‌باشند. این پرنده بومی آسیا می‌باشد ولی در سراسر جهان به‌عنوان حیوان خانگی گسترش یافته است. این پرنده در سراسر جهان دارای بیست و سه گونه مختلف می باشد که به طور کلی این گونه ها در سه جنس مینای گوشواره‌ای (Hill Mynah)، مینای معمولی (Common Mynah) و مینای بالی (Bali Mynah) دسته بندی می‌شوند.

توزیع مرغ مینا در حیات وحش

مرغ مینا بومی هند، پاکستان و میانمار و بسیاری از کشورهای آسیایی می‌باشد. مرغ مینا به کشورهای کانادا، جزایر اقیانوس آرام و آفریقای جنوبی برای مبارزه با آفت‌ها معرفی شده است. به دنبال سازگاری و گسترش جهانی، مرغ مینا حضور گسترده‌ای در حیات وحش داشته و به عنوان یک گونه مهاجم شناخته شده است. در سال ۲۰۱۳ توسط پایگاه جهانی گونه‌های مهاجم در لیست ۱۰۰ گونه برتر مهاجم قرار گرفت.

ویژگی گونه های مختلف

  • مرغ مینای معمولی: سر مرغ مینا معمولی سیاه رنگ، بدن و بال‌ها قهوه‌ای، منقار و پوست اطراف چشم و پاهایش به رنگ زرد – نارنجی می‌باشد. زیر بال پرنده دسته‌ای از پر سفید وجود دارد که فقط به هنگام پرواز دیده می‌شود.
  • مرغ مینای گوشواره ای: تفاوت مرغ مینای گوشواره ای با مرغ مینای معمولی در سیاه متالیک بودن رنگ بدن، پر و بال این گونه می باشد که در نور خورشید معمولاً به رنگ سبز تیره، ارغوانی و یا فیروزه ای در می آید. از دیگر ویژگی های گونه گوشواره ای می توان به رنگ زرد تیره و یا نارنجی بودن پشت گردن و اطراف چشم اشاره کرد.
  • مرغ مینای بالی: خاستگاه طبیعی این گونه جزیره بالی در کشور اندونزی می باشد و معمولاً سراسر بدن این پرنده به رنگ سفید بوده و نوک بال و دم به رنگ سباه می باشد. همچنین پوست دور چشم و پاهای این گونه به رنگ آبی دیده می‌شود.

مرغ مینا پرنده‌ای کوچک و قوی بوده و وزنی بین یک تا دو کیلوگرم دارد. مرغ مینا همیشه با جفت خودش زندگی می‌کند و اگر جفت خود را از دست دهد، جفت جدید برای خود انتخاب می‌کند. هم ماده و هم نر این‌گونه شدیداً از لانه خود دفاع می‌کنند، با این وجود پرنده ماده در وهله اول لانه ساز است. هر پرنده ماده و هم نر به جوجه‌ها غذا می‌دهند تا جوجه‌ها قادر به خروج از لانه شوند که معمولاً یک ماه بعد از خروج از تخم این اتفاق میافتد.

تغذیه مرغ مینا

مرغ مینا یک پرنده همه چیزخوار است  و از رنج وسیعی از میوه و سبزیجات و همچنین آفات کشاورزی کوچک تغذیه می‌کنند. در زمستان که میزان حشرات کم است، مرغ مینا در طول جاده به دنبال حشرات می‌گردند و آنها را می‌خورند. این پرنده یک فرصت طلب است و به خودشان و حتی پرندگان کوچک نوپا کمک می‌کنند که غذا پیدا کنند. به خاطر همه چیز خواری این گونه، در سراسر جهان برای مبارزه با آفت‌ها معرفی شده است.

اصوات مرغ مینا

مرغ مینا به چهچه زدن زیاد معروف است. این پرندگان در تقلید صداها بسیار مهارت دارند. برخی اوقات نیز کلمات بسیاری می آموزند و نسبت به سایر پرندگان سخنگو صدای هجی کلمات آنها بسیار شبیه انسان است. در حیات وحش مرغ‌های مینا در کلونی‌های بزرگ صداهای بلندتری ایجاد می‌کنند و همه مرغ میناها باهم و یک صدا سر و صدا می‌کنند که به همین دلیل هم به این صداها، صداهای جمعی گفته می‌شود.

نگهداری مرغ مینا به عنوان حیوان خانگی

بسیار مهم است که مرغ مینا را از یک پرورش دهنده معتبر خریداری کنید. برخی از پرورش دهندگان و قاچاقچیان پرندگان حیات وحش، پرنده را به صورت غیرقانونی و غیر انسان دوستانه می‌گیرند.

مرغ مینا پرنده‌های پر جنب و جوش و پر سر و صدایی هستند. این پرنده می‌تواند همراه خوبی برای خانواده باشد ولی باید شرایط و فضای نگهداری مورد نیاز پرنده را در نظر بگیرید. برخلاف سایر پرندگان خانگی، مرغ مینا از جایی بالا نمی‌رود و لازم است که قفس پرنده به اندازه کافی بزرگ باشد که پرنده بتواند به راحتی در آن پرواز کند و یا از نشیمنگاهی به نشیمنگاه دیگر بپرد. از آنجایی که این پرنده‌ها با جفت خود زندگی می‌کنند، بهتر است یک جفت مرغ مینا بخرید و نگهداری کنید. باید به این نکته نیز توجه کنید که اگر شرایط مساعد باشد ممکن است جفت گیری کرده و تولید مثل کنند. مرغ مینای ماده و نر بالغ بسیار شبیه به هم و هر دو قادر به تقلید صدای ماهرانه هستند و برخلاف گفته بسیاری از فروشندگان این حیوانات به سادگی از طریق رنگ سقف دهان و یا اندازه پرنده، قابل تشخیص نمی باشند و تنها راه تشخیص نر و ماده بودن آنها از طریق تست DNA توسط دامپزشک می‌باشد.

مرغ مینا به بیماری هموکروماتوز مستعد است که در آن کبد پرنده آهن زیادی جذب می‌کند و به سطح سمی می‌رسد. در نتیجه باید در تغذیه مرغ مینا بسیار دقت کرد و باید به طور منظم برای چک کردن وضعیت سلامت نزد دکتر دامپزشک برده شود. با تغذیه سالم و مراقبت‌های منظم دامپزشکی این پرنده تا بیست و پنج سال نیز عمر می‌کند. در نوشته های بعدی پت پزشک به بررسی جز به جز رفتار، تغذیه، بیماری و پرورش هر یک از جنس های مرغ مینا خواهیم پرداخت

منبع petpezeshk.com

https://animal.irpsc.com

مرضیه ثاقب علیزاده پاسخ انتخاب شده به عنوان بهترین آگوست 27, 2022
گذاشتن نظر
0

مینا یا مرغ مینا (به انگلیسی: Myna) نام عمومی گروهی از پرندگان از خانوادهٔ سارها است. این پرندگان متعلق به راستهٔ گنجشک‌سانان بوده و شامل بیش از ۳۵ گونه مختلف هستند. مینا

220px Baliespreeuw - آشنایی با مرغ مینا Mynah Bird

مینای بالی (Leucopsar rothschildi) رده‌بندی علمی فرمانرو: جانوران شاخه: طنابداران رده: پرندگان[۱] راسته: گنجشک‌سانان[۲] تیره: سارها[۳] این پرندگان بومی جنوب آسیا و کشورهای مثل هند، پاکستان و بنگلادش هستند. چندین گونه از میناها به خصوص گونهٔ مینای معمولی به مناطقی وسیع در آمریکای شمالی، استرالیا، آفریقای جنوبی، فیجی و نیوزیلند به‌طور غیرطبیعی معرفی و وارد شده و به صورت یک گونهٔ مهاجم در این مناطق پراکنده و تکثیر شده‌اند.[۴]

220px Common Mynah on a tree. - آشنایی با مرغ مینا Mynah Bird

نام «مینا» در حقیقت یک نام هندی است که ریشه‌ای سانسکریتی دارد و از زبان هندی به سایر زبان‌ها راه یافته‌است. واژهٔ مینا به‌طور کلی به تمامی گونه‌های سار که بومی شبه قارهٔ هند هستند اطلاق می‌شود. برخی از این گونه‌ها از نظر تکاملی ارتباط خویشاوندی نزدیکی با یکدیگر ندارند

مرضیه ثاقب علیزاده پاسخ انتخاب شده به عنوان بهترین آگوست 27, 2022
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .
  • فعال
  • بازدیدها1831 times
  • پاسخ ها1 پاسخ
ورود به متاورس | متاورس ایرانی
ورود به متاورس ایران یا همان متاورس ملی

علامت ذره بین Tutorials سمت راست به رنگ قرمز به شما کمک خواهد کرد .

جدید ترین سوالات پرسیده شده

منقضی شدن سم بتانال 1 پاسخ | 0 آرا
ایا ایدز گزفتم؟ 0 پاسخ ها | 0 آرا
انتخاب ورزش رزمی 0 پاسخ ها | 1 رای
وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نماد اعتماد الکترونیک اسناد و املاک کشور مرکز آموزش ویدیویی انجمن حم فروشگاه ملی تولید کنندگان مدیریت بر مدیران حم سامانه حیوانات رسانه ملی اخبار متا دانشگاه متاورس استخدام | دانش فروشگاه حم تبلیغات ملی بازار NFT متاورس رنگ نقشه ملی سه بعدی متا املاک و مستغلات