آشنایی با سگ نژاد چی‌واوا (Chihuahua)

1

سگ نژاد چی‌واوا (Chihuahua)

81e89370bc20f5d94d56871df5975eb3c9c80764 227 - آشنایی با سگ نژاد چی‌واوا (Chihuahua)

سگ نژاد چی‌واوا تاریخچه نامعلومی دارد. برخی افراد معتقدند که این نژاد قبل از اینکه توسط توسط یک گردشگر اسپانیایی به آمریکای مرکزی برده شود متعلق به کشور چین بوده است. این در حالی است که برخی دیگر معتقدند که نژاد چی‌واوا متعلق به آمریکایی مرکزی است و از یک نژاد کوچک به نام تچیچی (Techichi) به وجود آمده است. سگ‌های کوچکی مثل چی‌واوا در اهرام کولولا (Cholula) که قبل از سال ۱۵۰۰ میلادی ساخته شده‌اند، یافت شده‌اند. خیلی مهم نیست که این نژاد از کجا منشأ گرفته است. مهم این است که نژاد چی‌واوا در آمریکاری مرکزی و شمالی، اروپا و کشورهای مدیترانه‌ای  و دیگر نقاط جهان از محبوبیت خاصی برخوردار شده است.

نژاد چی‌واوا سگ خیلی کوچکی است که وزن آن بیشتر از ۲٫۷ کیلوگرم نمی‌شود و بسیار باهوش و تیزبین می‌باشد. این سگ‌ها برخلاف وزنشان، اندازه بدنشان در دسته‌بندی خاصی قرار نمی‌گیرد. معمولاً این نژاد را براساس پوشش موی بدنشان به دو دسته تقسیم‌بندی می‌کنند؛ گروهی از سگ‌های چی‌واوا موهای بلند، نرم، صاف و کمی موج‌دار دارند و گروه دیگر موهای کوتاه و براقی دارند. هر دو گروه یک پوشش دیگر در زیر این موها دارند. رنگ موی بدن نژاد چی‌واوا مشکی و قهوه‌ای، سه رنگ، قرمز، حنایی، سموری و راه‌راه می‌باشد. سر این نژاد گرد بوده و چشمانش بزرگ است ولی از حدقه بیرون نزده است، گوش‌های این سگ بزرگ و روبه بالا است و دمش به سمت بالا و پشت حیوان خمیده شده است.

chihuahua - آشنایی با سگ نژاد چی‌واوا (Chihuahua)

پیرایش و نظافت این نژاد خیلی سخت نیست. سگ‌های نژاد مو بلند چی‌واوا باید یک روز درمیان موهایشان شانه زده شود و پشت گوش حیوان را بررسی که موهای آن ناحیه به هم گره نخورده باشد. نژادهای مو کوتاه چی‌واوا به هفته‌ای دو بار شانه زدن احتیاج دارند.

سگ‌های نژاد چی‌واوا بی‌تحرک و آرام نیستند. آنها در کنار نوازش کردن، نیاز به بازی و ورزش دارند. سگ‌های این نژاد نسبتاً فعال و پرتحرک‌اند و روزانه به ۲ ساعت ورزش و بازی نیاز دارند. این حیوان بسیار اجتماعی است. در عین اینکه نسبت به خانواده و صاحب خود وفادار است، اطرافیان و دوستان نزدیک را نیز می‌پذیرد. سگ‌های این نژاد بسیار باهوش و تیز هستند و اگر به آنها رفتار و قوانین آموزش داده نشود، می‌تواند از رفتار صاحب خود سوءاستفاده کند. آموزش این سگ کمی دشوار است ولی با صبر و استفاده از وسایل آموزشی سرگرم‌کننده می‌توان به‌راحتی او را تربیت کرد. این سگ‌ها مناسب بچه‌های زیر ۸ سال نیستند  بیشتر با افراد بزرگ و یا بچه‌هایی که با آنها رفتار خوب و آرامی دارند کنار می‌آیند. این سگ‌ها ۱۰ تا ۱۸ سال در کنار شما زندگی خواهند کرد.

مشکلاتی که سلامتی این نژاد را تهدید می‌کنند شامل دررفتگی کشکک، قند خون پایین (Hypoglycemia)، سوفل های قلبی (Heart Murmur)، تنگی دریچه‌های قلبی (Pulmonic Stenosis)، روی‌هم افتادن نای (Collapsed Trachea)، آب آوردگی مغز (Hydrocephalus)، استخوانی نشدن جمجمه (Open Fontanel)، لرزش (Shivering) می‌باشد.

منبع  petpezeshk.com

https://animal.irpsc.com

abbaskhlkhaly سوال پاسخ داده شده آگوست 21, 2022
گذاشتن نظر
1

تاریخچه نژاد سگ شیواوا سگ شیواوا یا چی‌واوا اصالتاً یک سگ مکزیکیه و به شهری در مکزیک به نام شیواوا تعلق داره. این سگ تاریخچه‌ای بسیار طولانی داره که به قرن ۳۰۰ قبل از میلاد می‌رسه. بر اساس سنگ نگاره‌ها، این سگ متعلق به دوره تولتک‌ها در مناطق آمریکای مرکزی و جنوبیه. عکس‌هایی از اون روی دیواره غارها وجود داره. این عکس‌ها شبیه سگ شی هواهوا هستن اما در اون زمان این سگ رو با اسم تچی چی می‌شناختن. بعد از اینکه آزتک‌ها، تولتک‌ها رو از بین بردند سگ تچی چی جایگاه مخصوصی در تمدن آزتک پیدا کرد. جالبه بدونید که سگ تچی چی در معابد نگهداری می‌شده. آزتک‌ها معتقد بودند که سگ تچی چی دارای ویژگی‌های خاصی از جمله توانایی دیدن آینده هست. به اعتقاد اون‌ها این سگ باعث درمان و شفای بیمارها می‌شده و روح‌ها رو به سلامت به دنیای زیر زمین راهنمایی می‌کرده. به همین دلیل، یک تچی چی قرمز رو کنار مرده‌هاشون می‌گذاشتن یا می‌سوزوندن. علاوه بر این، از تچی چی به عنوان غذا استفاده می‌شده و حتی پوستش هم مورداستفاده قرار می‌گرفته. متأسفانه بعد از نابودی آزتک‌ها به دست اسپانیایی‌ها سرنوشت سگ‌های تچی چی نامعلوم شد. تئوری دیگه‌ای که درمورد تاریخچه سگ چی واوا وجود داره اینه که تاجرهای اسپانیایی سگ‌های کوچک بدون مو رو از چین به مکزیک بردند و اون‌ها رو با سگ‌های بومی کوچک پرورش دادند.

4697 min 300x204 - آشنایی با سگ نژاد چی‌واوا (Chihuahua)

ویژگی‎های ظاهری شی هواهوا

  • جثه بسیار کوچک
  • موهای کوتاه و براق یا بلند
  • گوش‌های نوک تیز بلند
  • پوزه نوک تیز
  • چشم‌های گرد سیاه و بزرگ

قد سگ شی هواهوا تا گردن حدود ۱۵ تا ۲۳ سانتی‌متره و وزنی بین ۱ تا ۳ کیلوگرم داره. بعضی از اون‌ها ممکنه وزنشون به ۶ کیلوگرم هم برسه. شیواوا کوچکترین سگ دنیا لقب گرفته. سگ‌هایی که جثه بزرگتری دارن برای خونواده‌هایی که بچه کوچک دارن مناسب تر هستن.  ولی اون‌هایی که وزنشون حداکثر تا ۳ کیلوگرم هست برای خونواده‌هایی که بچه کوچک دارن خوب نیستن.

مرضیه ثاقب علیزاده پاسخ ویرایش شده آگوست 21, 2022
گذاشتن نظر
پاسخ خود را بنویسید .
  • فعال
  • بازدیدها1867 times
  • پاسخ ها1 پاسخ
ورود به متاورس | متاورس ایرانی
ورود به متاورس ایران یا همان متاورس ملی

علامت ذره بین Tutorials سمت راست به رنگ قرمز به شما کمک خواهد کرد .

جدید ترین سوالات پرسیده شده

منقضی شدن سم بتانال 1 پاسخ | 0 آرا
ایا ایدز گزفتم؟ 0 پاسخ ها | 0 آرا
انتخاب ورزش رزمی 0 پاسخ ها | 1 رای
وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نماد اعتماد الکترونیک اسناد و املاک کشور مرکز آموزش ویدیویی انجمن حم فروشگاه ملی تولید کنندگان مدیریت بر مدیران حم سامانه حیوانات رسانه ملی اخبار متا دانشگاه متاورس استخدام | دانش فروشگاه حم تبلیغات ملی بازار NFT متاورس رنگ نقشه ملی سه بعدی متا املاک و مستغلات